Zrúcaniny hradu Hrušov

Prvou zastávkou na našom pondelkovom výlete boli zrúcaniny gotického hradu Hrušov.  Nachádza sa v katastrálnom území obce Hostie, ktorá leží v severovýchodnej časti Žitavskej pahorkatiny na úpätí Tríbeča v doline Hontianskeho potoka. Najbližšie známe miesto sú  Topoľčianky.

Hrad bol postavený  na kremencovom vrchu Skalka.  Jeho vznik sa datuje už  v 13.storočí.  Hrad bol počas svojej histórie mnohokrát prestavovaný, pretože bol majetkom mnohých pánov. O tom, kto všetko boli jeho majitelia, si môžete nájsť veľa informácií na internete.

Dlho som o existencii tohto hradu vôbec nevedela, hoci pochádzam z opačnej strany pohoria, v ktorom sa nachádza a vzdušnou čiarou to vôbec nie je ďaleko. Až keď sme boli naposledy v Topoľčiankach, všimla som si pri ceste hnedú informačnú tabuľu pred odbočkou k hradu. Som rada, že sme si ho v pondelok vybrali ako jeden z cieľov výletu.

Hrad sa momentálne rekonštruuje, takže okrem nás tam bolo už len zopár stavebných robotníkov. Až keď sme z hradu schádzali dolu, stretli sme mladú rodinku s malými detičkami. Takže na obhliadku priestorov hradu sme mali nikým nerušený priestor. Mňa zaujala aj príroda v jeho okolí. Kvitlo tam množstvo rôznych kvetov, ktoré som vám už ukázala v predošlom článku. Séria fotografií z Hrušova neukazuje iba historickú stavbu, ale aj kus nádhernej krajiny, v ktorej sa hrad nachádza.

IMG_7311

IMG_7328

IMG_7329

IMG_7335

IMG_7336

IMG_7337

IMG_7342

IMG_7346

IMG_7348

IMG_7364

IMG_7414

IMG_7417

IMG_7422

IMG_7436

IMG_7437

IMG_7450

Zaujímavo sú spracované náhľady na hrad, ktoré som pre vás našla na stránkach denníka

SME.

Reklamy

8 thoughts on “Zrúcaniny hradu Hrušov

 1. When I see ruins like this, my mind starts to wander: Who was the people that desided to build it? What did they dream about? What kind of stories did they tell each other late at night, when darkness closed the day, and they had lit the candles and poured the ale? Who was they afraid? Who did they love? etc… You can say: I love history! Not just the kings and warriors and great battles and all the great things that has happened, but mostly the everyday people.

  We don’t have this kind of castle ruins in Norway, at least not in the part of the country which I live. The first thing I looked at back when I visited Bratislava years ago, was the “hrad”. I don’t remember the name, though…

  I wish you a happy weekend!

  Like

  1. Thank you for your long comment 🙂 Also thoughts about attack anyone who comes to similar places. Times when the castle is built and when it used to be, people are very long. In Bratislava are the two castles. One is in the town – his name is just Bratislava Castle and the other is at the confluence of the Danube and Morava and the name is Devin. You can see both castles on my blog:
   http://nakrasnommodromdunaji.wordpress.com/tag/bratislavsky-hrad/
   and
   http://nakrasnommodromdunaji.wordpress.com/tag/devinsky-hrad/

   Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.