Trúbkovec (Campsis radicans)

Láka motýle, priťahuje hmyz a videla som video, kde do jeho kvetov vlietali kolibríky. Už z tohto je teda jasné, že rastlina, o ktorej tu  napíšem pár riadkov, je rozšírená po celom svete. Pochádza z východnej časti USA.

IMG_3019

Trúbkovec  je bujne rastúca drevitá liana, pre svoj rast však potrebuje oporu. Uprednostňuje teplé, slnečné a pred vetrom chránené miesto.  Veľmi ozdobné sú najmä jej veľké lievikovité kvety tehlovočervenej farby. Vypestované boli aj odrody s kvetmi žltej, tmavo oranžovej, prípadne ružovej farby, ale ja som zatiaľ videla iba dve farby. Žltú, ani ružovú som ešte nevidela. Vysádza sa do čerstvej, na živiny bohatej, humóznej pôdy a v lete potrebuje výdatnú zálievku, od mája do augusta jedenkrát týždenne hnojivo. Aby pôda lepšie udržiavala vlhkosť, je vhodné dať ku koreňom mulčovaciu nástielku a vysadiť k jeho koreňom popínavé rastliny, aby mal trúbkovec „nohy v tieni“. Je citlivý i na prievan. Odkvitnuté časti rastliny  treba pravidelne odstraňovať. Mladé rastlinky sa musia v prvom roku chrániť pred mrazmi. Rozmnožuje sa odrezkami alebo opatrne oddelenými odnožami.

IMG_3022

IMG_3024

Je dobré upozorniť, že táto rastlina je síce krásna, ale pre záhradkárov aj nebezpečná. Ak ju raz vo svojej záhrade posadíte, len s veľkými problémami sa jej budete môcť zbaviť. Svojimi výhonkami dokáže vyrásť aj vo vzdialenosti päť metrov od pôvodného koreňa.

IMG_7398  IMG_7400

Pri pestovaní trúbkovca musíte mať veľkú trpezlivosť, pretože prvý raz kvitne  až po 5-7 rokoch.

IMG_7406

S rastlinou som sa prvý raz stretla pred niekoľkými rokmi v niektorej stredomorskej krajine, ale v posledných rokoch je už trúbkovec dosť rozšírený aj v slovenských záhradách.

Zdieľané s FFF88

FFF

Reklamy

2 thoughts on “Trúbkovec (Campsis radicans)

Pridaj komentár

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.