Lišaj lipkavcový

ktorý som pôvodne nazvala ako lišaj marinkový, potom som ho na radu čitateľky blogu premenovala na lišaj mliečnikový (čo však tiež nebolo správne) a dnes dostal tretie meno, lišaj lipkavcový. Myslím si, že toto posledné je už správne.

S motýľom, ktorý sa pohybuje tak rýchlo, že je problém ho odfotografovať, ste sa už určite v prírode stretli aj vy.  Dá sa spoznať podľa rýchleho kmitavého letu a mimoriadne dlhého násoska. Na základe týchto dvoch vlastností pripomína kolibríka.

Tento jedinec sa síce radí medzi nočné motýle, napriek tomu ho je možné stretnúť skôr za dňa, keď saje nektár z kvetov všemožných druhov rastlín.

IMG_0314
IMG_0310
IMG_0307
Reklamy

16 thoughts on “Lišaj lipkavcový

 1. No páni kluci, to je fotoúlovek! Už jsem toho motýla jednou, nebo dvakrát zahlédla a nevěřila jsem vlastním očím a přemýšlela, co to vlastně je. Přidal mi jak malý kolibříček, který sbírá nektar v květinách. Pořídila jsi senzační záběry. 😉

  Like

    1. Jarka, ale to nie je moja šikovnosť. To je program google+, ktorý takto animuje fotky, ktoré sú si podobné a je ich aspoň päť. Už to funguje dávnejšie, ale až dnes sa mi to podarilo vložiť aj na blog. Mala som z toho takú radosť, že som sa musela pochváliť 🙂

     Like

 2. Pekná animácia. Len by som podotkla, že to nie je lišaj marinkový, ale jemu podobný druh lišaj mliečnikový. Majú odlišné sfarbenie nielen krídel, ale aj tvar a sfarbenie bruška.

  Like

 3. Hups..tak ešte som popátrala a napokon to bude asi ešte iný druh Hyles galii – lišaj lipkavcový. Veď posúď a porovnaj sama, napr. tu (keď ukážeš myškou na názov druhu, zobrazí sa obrázok lišaja): http://www.lepidoptera.eu/ListFamily.php?family=Sphingidae&country=SK
  sorrač za predošlé zlé určenie (elkogor)

  ale pravdu si mala pôvodne v tom, že najčastejšie môžeme takto poletujúceho vidieť lišaja marinkového. preto ma tvoje foto zaujalo, keď som si všimla, že je to iný druh – nevedela som, že ešte aj iný lišaj má takéto správanie.

  Like

  1. Ďakujem za info. Už to nechám tak, ale až teraz som si porovnala všetky tri druhy a s istotou môžem povedať, že správne je ten posledný 🙂 Aj v sobotu som sa snažila takéhoto podobného tvora odfotiť, no nepodarilo sa mi. Nedokáže vydržať na mieste dlhšie, aby som stihla zaostriť fotoaparát. Zaujímavé je, že skoro každý deň hľadá niekto niektorého z tých lišajov, vidím to v štatistike návštev blogu. Spomenula som si tiež, že nie je to tak dávno, mala som ho na návšteve aj na kvetoch na mojej lodžii 🙂 Do budúcnosti si musím zapamätať, že do názvov článkov nebudem dávať názvy žiadnych tvorov ani kvetov, u ktorých si nie som istá s ich menami. Pomenovania radšej prenechám biológom a iným odborníkom. Keď som hľadala meno pre tvora z mojich fotiek, tiež sa mi mohlo stať, že som natrafila na nesprávne informácie, keďže ich je plný internet. Človek si musí dobre uvážiť, akú stránku použije ako zdroj. Dúfam, že túto moju nikto na také účely nepoužíva.

   Like

 4. Venovala som tým lišajom ešte chvíľu a nakoniec som prepísala nielen nadpis článku, ale zmenila aj text. To, o čo som písala v predošlej odpovedi, som sa presvedčila znovu pred chvíľou. Na stránke nahuby.sk je ako lišaj lipkavcový pomenovaný lišaj, ktorý podľa mňa ním nie je. Ak som si to dobre naštudovala, tak ten dlhý sosák majú len marinkový a lipkavcový. Mliečnikový ho nemá. Ale ktovie, veľa informácií som o tomto motýľovi na slovenských stránkach nenašla.

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.