Queen Anne’s Lace

Dokázali by ste si predstaviť rastlinu, ktorú vidíte na priložených fotografiách, ako doplnok vašej okrasnej záhrady? Asi nie, pretože ju všetci považujeme za burinu. Ale ona ňou nie je. Je to užitočná rastlina.

Je to vlastne divá mrkva, teda pôvodná  nešľachtená  forma  mrkvy. V Severnej Amerike jej hovoria Queen Anne’s Lace, čo v preklade znamená  “čipka kráľovnej Anny” (Anna, kráľovná Veľkej Británie) , latinsky Daucus carota.  Keď si kvet rastliny dôkladnejšie všimneme, je ihneď zjavné, z čoho tento jeho názov pochádza. Kvet vyzerá naozaj ako čipka. Podľa jednej legendy získala rastlina toto meno preto, že kráľovná Anna si pichla do prsta pritom, ako vyrábala krajku a farba krvi, ktorá jej z prsta vytiekla, pripomínala červeno-fialový stred kvetu divej mrkvy. Funkciou tohto tmavočerveného stredu kvetu je prilákať hmyz.

Divá mrkva má jedlý koreň veľmi podobnej chuti, aj keď je svetlejší než tradičná mrkva. Preto sa môže používať do šalátov a aj do varených jedál. Nedoporučuje sa jesť tehotným ženám, pretože by mohla vyvolať sťahy maternice. Okrem toho sa z koreňa, ale aj semien môže variť čaj. Kvety divej mrkvy vyzerajú krásne aj v kvetinových aranžmánoch.

V mojom okolí sa táto rastlina vyskytuje v hojnom množstve. Je to spôsobené hlavne tým, že sa tu kosí len veľmi zriedkavo a rastlina sa stihne každoročne vysemeniť. Semená jej kvetov majú veľmi dlhú životnosť, sú schopné vyrásť aj po troch rokoch.

 IMG_8726

anne

IMG_1781

IMG_3322

IMG_7372

photo(8)

IMG_8765

photo(9)

IMG_9034

Reklamy

8 thoughts on “Queen Anne’s Lace

  1. Tak jsem zase chytřejší! Divoká mrkev, vida….takže to na blogu doplním. Tak je fakt že ta Krajka královny Anny zní opravdu o dost líp :). Děkuji za odkaz! Jinak fotečky moc pěkné, ale ty ani jiné neumíš :D…..hezký den V.

    Like

    1. Bio-eko-organic to nepatrí tiež do hipsterského slovníka? Normálne mám po prečítaní tvojho článku obavy používať slovo cyklistika-cyklistický. Budem asi musieť celý blog s Kellysom prepracovať 😦 A ešte k tej mrkve. Pozor na tehotenstvo!

      Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.