Kaštieľ v Budmericiach

Kaštieľ, ktorý som si bola pozrieť poslednú nedeľu, preslávil podmalokarpatskú obec Budmerice, ktorá je vzdialená necelú hodinu cesty autom od Bratislavy. Prekrásna stavba kaštieľa je zasadená do anglického parku na jednom okraji obce. Bol postavený v roku 1889 v neogotickom štýle ako poľovnícky kaštieľ rodinou Pálfyovcov. Inšpiráciou k tejto stavbe boli pravdepodobne francúzske renesančné kaštiele na Loire.  O tom, prečo má kaštieľ viac stavebných štýlov sa traduje to, že gróf Pálfy sa vo Francúzsku zamiloval do mladej šľachtičnej, ktorú chcel požiadať o ruku. No skôr, ako ju požiadal o ruku si zaumienil, že svoje sídla musí upraviť tak, aby jej pripomínali francúzske zámky. Pálfy však žiadosť o ruku nestihol, pretože sa dáma vydala skôr, ako sa mu jeho dielo podarilo dokončiť.

Viac ako 50 rokov bol kaštieľ využívaný Literárnym fondom, ktorému vypršala nájomná zmluva koncom mája 2011. Odvtedy je kaštieľ prázdny a chátra. Aj napriek tomu, že je chránený strážnou službou, miznú z neho cennosti. Viac o plánoch s jeho budúcnosťou sa môžete dozvedieť z tohto novinového článku.

IMG_5066

IMG_5069

IMG_5070

IMG_5248

IMG_5167

IMG_5102

IMG_5076

Reklamy

9 thoughts on “Kaštieľ v Budmericiach

 1. Jé, ten zámek je opravdu překrásný. Je jak z pohádky. Je na něm znát, ža byl stavěný s láskou a pro lásku. Škoda, že to s mladou šlechtičnou nevyšlo.
  Doufám, že zámek brzo najde svého nového majitele a chátrat nebude, zatím to na něm není znát. 😀

  Like

 2. Opravdu je po francousku načančaný. Pověz mi Dani, slovo zámok se ve slovenštině používá nebo ne? A pokud ano, jaký je rozdíl mezi kaštiel a zámok?

  Like

  1. Používa sa aj zámok – Bojnický, Zvolenský, ale aký je rozdiel, to fakt neviem. Podľa mňa asi len vo veľkosti. Hľadám, či nenájdem nejaké relevantné informácie. Ak nájdem, pošlem ti do mailu.

   Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.