Storočnica Modrého kostolíka – Sakrálne stavby #1

Uplynulý víkend pripravila staromestská samospráva oslavy  storočnice Modrého kostolíka.  Akcie Tri dni so svätou Alžbetou som sa nezúčastnila, ale to bol dôvod, aby som si ho hneď v pondelok išla znovu odfotiť s cieľom napísať tento článok.

Kostol nájdete v centre Bratislave na Bezručovej ulici. Spolu s farskou budovou patril medzi prvé stavby, ktoré tu boli vystavané. Pôvodne patril do školského areálu a slúžil ako gymnaziálna kaplnka. Je zasvätený Alžbete Uhorskej, dcére Ondreja II. Svätá Alžbeta bola domáca uhorská svätica z kráľovského rodu Arpádovcov. Narodila sa pravdepodobne na Bratislavskom hrade. Kostolík mal byť jej symbolickým mauzóleom. Kostol  sv. Alžbety, v súčasnosti známy ako Modrý kostolík, je katolícky kostol postavený v secesnom architektonickom štýle (Art Nouveau). Bol postavený v rokoch 1909-1913 podľa projektu budapeštianskeho arch. Edmunda Lechnera. Jeho vysvätenie bolo 11. októbra 1913.

IMGP8049

IMGP8048

IMGP7913

IMGP8053

Fotografie Modrého kostolíka nájdete aj na blogu

Na krásnom modrom Dunaji

***

POZOR! PHOTO CHALLENGE!

***

Sakrálne stavby boli postavené zväčša z kvalitných materiálov najlepšími dostupnými remeselníkmi. To však nezaručuje ich nezničiteľnosť. Tak ako iné stavby, aj ony potrebujú pravidelnú údržbu. Niektorým sa jej dostáva, iným nie, lebo v dnešnej náročnej dobe nie sú peniaze. Mnohí z vás, ktorí na tento blog chodievate, fotíte sakrálne stavby vo svojom okolí, na vašich cestách po domovine a inde vo svete. Preto prichádzam s myšlienkou, aby na tejto mojej stránke vznikla výmena fotografií na túto tému. Zatiaľ ju časovo neobmedzujem. Nechám nejaký čas na to, aby som zistila, či je o túto tému z vašej strany záujem.  Podľa záujmu by som neskôr upresnila, v ktorý deň bude vyhlásené ďalšie kolo výmeny.

Zatiaľ by som to riešila tak, že mi v komentároch necháte odkaz, adresu na konkrétny článok na vašom  blogu o niektorej sakrálnej stavbe. Na začiatok to môžu byť články, ktoré ste už na vašich stránkach publikovali, ale v budúcnosti by som chcela, aby ste vždy po zverejnení môjho nového článku na túto tému prispeli aj vy s novým aktuálnym článkom. Vášmu záujmu sa poteším. 

Predbežne by som nechala na prvé kolo čas do konca mesiaca október.

Ak by bol veľký záujem, môžem dobu skrátiť, aby ste v novom kole mohli prispieť ďalšou stavbou. Nemusia to byť iba veľké kostoly, ale aj malé stavby. V každom kole by ste dali link iba na jeden váš článok.

logo sakrálne stavby 1

PHOTO CHALLENGE

Sakrálne stavby

Sakralbau

Sacral Building

*****

1. Tichá pošta – Kostel Nejsvětější Trojice Křemešník

2. JaAquarius – Slavoňov

3. Sceneryphoto – Románsky kostel v Řeznovicích

4. Jarek – Wooden church in Żurominek Kościelny

5. gbkoru – Cemetery in Porvoo

Reklamy

28 thoughts on “Storočnica Modrého kostolíka – Sakrálne stavby #1

  1. Tak si to nabudúce zariadiš tak, že kostolík si necháš na samostatný článok a ostatné fotky z tvojich výletov zase samostatný. Takže sa chceš tejto výmeny zúčastňovať? S tým, že v tvojom článku bude logo výmeny a odkaz na môj blog? Neviem, či sa ti zvyknú ľudia vracať aj na staršie články, ale mohla by si to logo a oznam o tom, že si sa zapojila, pridať aj do toho článku, ktorý si mi tu uviedla. Bola by som ti povďačná.

   Like

 1. Widziałam ten niebieski kościółek w Bratysławie :). Ja nie mam postów tylko o kościele. Umieszczam czasami ich widoki w treści postów o różnej tematyce i dalej tak będę robić. Nie wiem czy To spełnia Twoje warunki zabawy w wymianę linków.. Napisz. Pozdrawiam.
  Videl som to modrý kostol v Bratislave :). Nemám príspevky len asi kostola. Niekedy som si svoje názory na obsah príspevkov na rôzne témy, a bude tak robiť aj naďalej. Ja neviem, či to spĺňa vaše podmienky hrajú o výmenu odkazov. Be. S pozdravom.

  Like

 2. Czyli ja umieszczam u Ciebie swojego linka w komentarzu do Twojego postu, gdzie będą kościoły. Ty umieszcz u mnie swojego linka w komentarzu do tego postu. Oczywiście może to być w odwrotnej kolejności. Tak to mam rozumieć ?
  Tak som si to vo vás vaša prítomnosť v komentári na váš príspevok, kde budete kostoly. Môžete umiestniť svoju prítomnosť so mnou do komentárov k tomuto príspevku. Samozrejme, že môže byť v opačnom poradí. Takže mám rozumieť?

  Like

  1. Tłumaczenie ostatniego zdania nie jest dobre. Ja się pytałam, czy tak ma być jak piszę wcześniej 🙂
   Moja posledná veta nie je dobré. Bol som požiadaný, či už je to ako píšem dopredu 🙂

   Like

   1. Giga, poprosila som o preklad mojej odpovede jednu moju poľskú priateľku, ktorá žije v Bratislave. Zatiaľ mi neodpovedala. Prosím o strpenie.
    Giga, poprosiłem o tłumaczenie moich odpowiedzi mój polski przyjaciel, który mieszka w Bratysławie. Chociaż nie odpowiedzieć. Prosimy o cierpliwość.

    Like

  1. Tento Modrý kostolík je dokonca v takej časti mesta, kde sa len málokedy prederú slnečné lúče, nie je od neho odstup, aby ho bolo možné zabrať celý poriadne do záberu. A deň na to, ako som ho nafotila, orezali nejakí blbci ihličnaté stromy pri ňom tak, že zostali iba pahýle kmeňov. Otrasné!!

   Like

  1. Jarek, som rada, že si prišiel na môj blog. Na tom tvojom blogu som videla, že aj ty fotografuješ kostoly. Nemáš záujem pridať sa k vyhlásenej výmene fotografií? Stačí sem do komentárov napísať adresu na tvoj príspevok a v tvojom príspevku doplniť logo tejto Photo challenge.

   Like

 3. Liebe Daniela, manchmal wäre es hilfreich, wenn du auch deutsch schreiben würdest.
  dann hätte ich gewußt, dass es ein Projekt ist.
  Aber ich nehme an so vielen Projekten teil, da muss ich mich zurückhalten, neue zu starten, du verstehst?
  Liebe Grüße Bärbel

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s