Sladké a zdravé pokušenie

Hrozno ako darček odovzdávali už starovekí Gréci a starí Egypťania vo forme vína mužom a ako ovocie ženám, pretože už vtedy sa vedelo o jeho zdravých účinkoch.  Obsahuje totiž takmer všetky vitamíny, ktoré človek potrebuje a je tiež bohaté na minerálne látky.  My tu už máme mesiac jeseň, ktorá so sebou prináša plody leta. Pomaly sa blíži koniec obdobia, kedy si môžeme pochutnávať na sladkých strapcoch hrozna, ktoré má na ľudský organizmus blahodárne účinky.  Vinohrady, ktoré som fotila pred mesiacom, pomaly osireli. Nezlietajú sa nad nimi už ani kŕdle vtákov, ktoré chodia na sladkú bezprácnu korisť. Hrozno je už väčšinou obrané a mnohí sme medzitým stihli z neho ochutnať burčiak, v pivniciach už kvasí čarovný mok, víno.

Hrozno je veľmi obľúbené   a kúry s ním sa oddávna doporučujú pri mnohých zdravotných problémoch. Ono totiž podporuje činnosť mozgu, upokojuje, lieči nervy i depresiu,  pomáha pri zápche, žalúdkových a črevných problémoch, pri ochoreniach obličiek a pečene,  podporuje odvodňovanie, lieči zápalové ochorenia, reumu, lámku i málokrvnosť, znižuje vysoký tlak, vyrovnáva hladinu cukru v krvi. Dokonca je zaraďované aj medzi  najúčinnejšie protirakovinové potraviny. Aby sme tieto jeho účinky mohli využívať, musí sa najprv dopestovať. Vo vinohradoch je veľa práce a práca nekončí zberom hrozna.

IMG_7804

IMG_7809

IMG_7797

IMG_7818

 

Reklamy

10 thoughts on “Sladké a zdravé pokušenie

 1. Joj Danielka, pripomenula si mi kniu od F.Hečka – Červené víno, ktorú mám moc rada. Ale ako to tak vidím, dnes si nejaký ten strapček kúpim v obchode. U nás sa sladké hrozno nerodí, je tu naň zima, takže ostáva len to “obchodné”. 🙂

  Like

  1. Lenže mne vadí, že v obchodoch naše hrozno vôbec nedostaneš kúpiť. Len talianske. Prečo? To nikdy nepochopím. Paradox som zažila na tohoročnom vinobraní v Modre. Oslava zberu hrozna a v stánku predávali talianske hrozno. Ešte šťastie, že mne každý rok pošle to naše slovenské hrozno moja exsvokra 🙂

   Like

   1. Ešte aj tam? Tak to je až drzosť. Nóó, Danielka, veď musíme podporovať EÚ. 😛 Len nie sami seba. Ako by to vyzeralo, keby sme si mohli kúpiť hlavne vlastné produkty, no nie? Je to smutné a nechápem, že každým rokom to je horšie a horšie.

    Like

 2. Tohle sladké šťavnaté pokušení si dopřávám poměrně často, hroznové víno mám moc ráda. Občas dostanu od známých jejich vlastní, takže nejsem odkázaná jen na to z dovozu.
  Vinice na tvých fotkách jsou krásné, Danielo. Taky jsem jich několik vyfotila, většinou na Pálavě.

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.