Pálfiho palác na Hviezdoslavovom námestí

Už dávnejšie som chcela začať fotograficky dokumentovať niektoré bratislavské paláce.  Zatiaľ som na tomto blogu okrajovo spomenula iba jeden, bol to Grasalkovičov palác, ktorého záhradu som nafotila v lete. Včera som dala na mojom blogu Na krásnom modrom Dunaji fotografickú hádanku, kedy mali čitatelia blogu uhádnuť, kde sa nachádzajú sochy na fotografii. Zatiaľ mi odpovedali traja ľudia, všetci správne. Predpokladám, že tí ostatní, ktorí si na fotografiu klikli a bolo ich doteraz celkom štyridsať, správnu odpoveď nepoznali.

Takže správna odpoveď je ukrytá v názve tohto príspevku. Na fotografii  je ďalší z bratislavských palácov, jeden z Pálfiho palácov, ktorých je v Bratislave niekoľko. Tento stojí na Hviezdoslavovom námestí. Ján Pálfi bol jeden z najbohatších mužov v Uhorsku a toto svoje prepychové sídlo si dal vybudovať  na mieste zbúranej zadnej časti pálfiovskeho paláca, ktorý stojí na Panskej ulici. Autorom projektu tohto paláca bol významný bratislavský rodák Viktor Rumpelmayer a bol postavený v rokoch 1884 – 1885 v novobarokovm slohu.

Bol považovaný za jeden z najkrajších domov vo vtedajšom Prešporku. Časť prvého poschodia gróf, ktorý mal zmysel pre poslanie vedy,  bezplatne poskytol prešporskému Lekársko-prírodovednému spolku. Zvyšok paláca ukrýval obrovské bohatstvo: písacie stoly zo Španielska, čínske a japonské medené predmety, ale aj originál Trevisanského dóžu od Tiziana.  Ján Pálfi zomrel v roku 1908 a po jeho smrti  umeleckú zbierku postupne rozpredali a po znárodnení budovu pridelili Vysokej škole výtvarných umení, ktorá je v nej dodnes.

Keď sa gróf Pálfi nasťahoval do svojho paláca, rozkladal sa pod jeho oknami udržiavaný mestský park. Na rozdiel od stavu dnes, kedy stoja na námestí pred domom neúhľadné stromy, ktoré bránia vo výhľade na túto krásnu stavbu.  Preto aj sochy, ktoré sú nad vchodom a nad budovou nie je kvôli stromom veľmi vidieť. Trochu sa odhalia až vtedy, keď opadne lístie stromov. Je to ten istý prípad, ako aj v prípade Wernerovho domu, o ktorom som písala na inom mojom blogu.

IMG_2523

Priečelie paláca stvárnil ako napodobeninu francúzskych barokových palácov. Nad portálom nesú dvaja kamenní obri – atlanti balkón s bohato prelamovaným kamenným zábradlím. Nad dverami na balkóne je umiestnený rodový erb grófa Pálfiho.  Nad celou budovou prebieha atika ozdobená postavami antických bohov a bohýň – Juno, Diana, Zeus, Herkules, Venuša a Pallas Athena.

IMG_0118

IMG_0119

IMG_1870

Na spomínanom blogu Na krásnom modrom Dunaji mám niekoľko ďalších fotografií tohto paláca.

Tam síce pod názvom Pálffyho palác. V tomto článku používam novší tvar tohto mena. Priznám sa, že ten pôvodný mi sedí viac.

Ešte jedno upozornenie pre čitateľov: Všetky texty, ktoré sú v zelenej farbe, skrývajú odkazy na iné stránky. Prosím, klikajte na ne.

 

Reklamy

5 thoughts on “Pálfiho palác na Hviezdoslavovom námestí

  1. Zeleň ve městech je žádoucí a pěkná, ale v tomto případě zakrývá opravdu nádherný dům. Tobě se přece jen podařilo pár fotek udělat a dokonce jsem na tvém druhém blogu viděla snímky se zelení na stromech. Vysoká škola výtvarních umění získala krásné místo.

    Like

    1. Škoda, mohli tam rásť aj nejaké iné stromy, ktorým by sa napríklad upravovala koruna. Našla som na internete článok, ktorý bol napísaný presne pred 14. rokmi a zaoberal sa práve týmito stromami. Keby ich už vtedy boli vymenili za iné, tak sú dnes z toho pekné stromy. A to už nehovorím o tom, že dnes dokážu posadiť aj odrastlejšie stromy.

      Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.