Mŕtve rameno pri Malom Draždiaku

Obrovská sila Dunaja vytvorila spleť riečnych ramien, močiare a ostrovy porastené bujnými lesmi s lianami a popínavými rastlinami,  s tisíckami rastlinných a živočíšnych druhov. Dunajské luhy predstavujú najväčšiu rozlohu lužných lesov na Slovensku. Lužné lesy sú obdobou tropických dažďových pralesov v strednej Európe. A sú aj rovnako ohrozené.

Systém riečnych ramien, močiarov a lesov v úseku Dunaja pod Bratislavou  predstavuje najväčšiu vnútrozemskú riečnu deltu v Európe. v minulosti boli Dunajské luhy skutočnou džungľou oplývajúcou životom rýb, obojživelníkov, hmyzu a rajom vtáctva. Väčšia časť lužných lesov bola zničená pri úpravách vodných tokov a pri výstavbe veľkých priehrad. Nadmerná ťažba dreva, veľkoplošné holoruby a výsadby umelo vyšľachtených nepôvodných topoľov taktiež spôsobujú, že z prirodzených lužných lesov sa dnes zachovali už iba posledné
zvyšky.

V súčasnosti predstavujú Dunajské luhy iba úzky pás pozdĺž toku Dunaja. Sú to už len fragmenty z ich pôvodnej rozlohy. Lužné lesy patria k najohrozenejším lesným ekosystémom.

IMG_3577

 IMG_3590

IMG_3599

IMG_3594

IMG_3593

IMG_3591

IMG_3571

IMG_3581

IMG_3579

  Malý draždiak mapa

Reklamy

9 thoughts on “Mŕtve rameno pri Malom Draždiaku

 1. Stejný problém je v Podyjí.
  Na první pohled mi vždycky tento typ krajiny připadala jako “jeden velkej pralesní binec”. To jsem tenkrát netušila, jak důležitou roli mají lužní lesy v krajině.

  Like

 2. Jůůůůůůůů, to jsou nádherné snímky, Danielo! V mrtvém rameni byla klidná voda, tak se podařilo překrásné zrcadlení. Labuť se na hladině odráží opravdu jako v zrcadle.

  Like

  1. Toto je trošku iná voda ako tie české rybníky z tvojich fotografií. Ako píše Katka vyššie, aj na mňa pôsobia lužné lesy a mŕtve ramená ako taký jeden veľký neporiadok, no ono to má asi nejaký zmysel, že to tak je.

   Like

 3. Ta mapka je šikovná. Malý Draždiak je tam pěkně viditelný a je krásně patrné, že leží opravdu uprostřed lesa. Poslední dva snímky s labutí jsou perfektní, opět se ti podařily snímečky hodné profesionála! 😉

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s