Pamätník na Kamzíku

Blízko križovatky ciest na bratislavskom Kamzíku, ktorý je po celý rok miestom výletov väčšiny Bratislavčanov,  stojí už 330 rokov pamätník, ktorý má na svojom stĺpe vyrytú zúfalú prosbu bratislavských mešťanov k Bohu, aby ich ochránil pred Turkami.  Možno vás zaujme, prečo bol vlastne na takomto mieste postavený tento stĺp.

collage kamzik

Už v časoch keltského osídlenia vznikali na miestach dnešnej Koliby osady drevorubačov a uhliarov, ktoré sa ani v stredoveku výraznejšie nerozšírili. Neskoršie zobrazenia Bratislavy ukazujú mesto olemované svahmi s vinohradmi, čo poukazovalo na jeho bohatstvo založené na úrode viniča. A práve kdesi tam pramení aj pôvod názvu tejto lokality. Nad hornými okrajmi vinohradov totiž vidno koliby, ktoré slúžili ako prístrešok pre robotníkov a ich strážcov. Tie, čo stáli v blízkosti prameňov pitnej vody (okolie dnešnej Krahulčej cesty či Bellovej a Jeséniovej ulice), sa postupne transformovali na trvalé osídlenie. Takto vznikala približne od roku 1540 osada na Kamzíku.

Počas tureckých a kuruckých vojen v 16. až 17. storočí sa toto územie prechodne stávalo útočiskom mestského obyvateľstva. Ako nemý svedok o tom vypovedá kamenný stĺp z roku 1683 postavený v sedle pod Kamzíkom.  Pripomína ťažké časy, keď Turci tiahli na Viedeň a ich spojenec Imrich Tököli len tak z dlhej chvíle napadol Prešporok.  Pochod Turkov okolo Prešporku si vynútil urýchlené opevňovacie práce na meste. Počas obliehania Viedne turecké oddiely ohrozovali aj Prešporok, ale ten sa však ubránil. Tököli mal už v tom čase obsadenú väčšinu Slovenska a jeho vojská sa 10. júla 1683 utáborili v priestore dnešnej Krížnej ulice. Keďže sa Prešporok odmietol na Tököliho ultimátum vzdať, tento dal delami ostreľovať najmä priestory Obchodnej, Špitálskej a Dunajskej ulice, ktoré zapálili a tým aj značne poškodili. Po tomto útoku sa ale mesto vzdalo a radšej zaplatilo vysoké výkupné. Tököli sa pokúsil dobyť aj Prešporský hrad, útok bol však s veľkými stratami odrazený. Už 29. júla pritiahol k Prešporku s časťou svojho vojska Karol Lotrinský a vyhnal odtiaľ Tököliho vojakov.

Pamätník na Kamzíku pozostáva z dvojitého štvorhranného kamenného podstavca, z pieskovcového, mierne kónického stĺpa zakončeného zastrešeným výklenkom a železným dvojitým krížom. Vo výklenku bola pôvodne umiestnená trojičná soška, no po vojne ju neznámi vandali zničili. Na stĺpe je erb mesta Bratislavy a pod ním vyrytý, švabachom napísaný, čiastočne poškodený nemecký nápis:

“Prosíme ťa pane Ježišu Kriste, ktorý si… sudca sveta, ochráň nás svojou milosťou, aby nám zlý nepriateľ neuškodil! 1683”.

Fotografie z koláže vyššie som fotila pri mojej nedávnej vychádzke na Kamzík, ale krajšie sú fotografie z jesenného obdobia.

IMG_1624

IMG_1622

IMG_1628

zdroj informácií internet

Týmto by som vám chcela pripomenúť, že sa blíži termín na ďalšie kolo fotovýmeny na tému Sakrálne stavby.  Som zvedavá, kto prispeje ako prvý so svojím doteraz ešte nepublikovaným príspevkom.

Aj keď sú pravidlá zverejnené na podstránke Sakrálne stavby, pripomínam toto:

Desiateho každý mesiac začína nové kolo a končí dvadsiateho.

Čo treba urobiť?

– Na vašom blogu zverejnite nový príspevok s fotografiami na tému Sakrálne stavby

– Vo vašom príspevku dajte odkaz na môj príspevok z konkrétneho kola a logo projektu

– Pod  príspevok na mojom blogu napíšte  komentár, v ktorom zverejníte link na váš článok

– Navštívte ostatné zúčastnené blogy a zanechajte tam komentár

Reklamy

4 thoughts on “Pamätník na Kamzíku

  1. Hm, tak desátého je až v pondělí a já jsem zveřejnila kostel už dnes. Utíkám honem odkaz na sekrární stavby vymazat. Ale kostelů jsem nafotila víc, tak snad nějaký zbyde i na příští týden. 😉

    Like

    1. Jarka, na tému Sakrálne stavby je na tomto blogu podstránka, kde je všetko v kocke vysvetlené, kde sú zverejnení aj všetci doterajší účastníci. Treba si to u mňa trošku preklikať 🙂 Zámerne som sem dala aj tento príspevok, aby som termín znovu pripomenula. A tento článok je tu už niekoľko dní.

      Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s