Sakrálne stavby #7 – Dóm sv. Martina

Do tohto kola som sa rozhodla prispieť fotografiami a niekoľkými slovami o bratislavskom najznámejšom kostole. Je ním Dóm sv. Martina.

Impozantný Dóm sv. Martina je rozmermi aj významom najväčšou chrámovou stavbou Bratislavy. Má za sebou viac ako sedemstoročnú históriu, začali ho stavať po roku 1221 ako románsku baziliku, ktorú v priebehu 14. a 15. storočia nahradil gotický chrám s troma rovnako vysokými loďami.

IMG_7566

IMG_7801

IMG_7861

Pôvodne mal dvoch patrónov, používal patrocínium zaniknutého chrámu na Bratislavskom hrade aj staršieho podhradného kostola, ktorý pôvodne stál na jeho mieste. Zasvätenie Najväčšiemu Spasiteľovi sa v 17. storočí prenieslo na chrám zverený jezuitom a dómu zostal len dnešný patrón sv. Martin z Tours.

 IMG_7875

IMG_7917

IMG_9681

Dóm sv. Martina získal svoju dnešnú podobu po dostavbe a vysvätení presbytéria v roku 1497. Výzdoba a vybavenie jeho interiéru i podoba exteriéru sa však v priebehu rokov obmieňala podľa meniacich sa umeleckých trendov a prevládajúcich foriem katolíckej zbožnosti. Až po roku 1729 v dóme ožil čulý stavebný ruch, ktorý dal pôvodne gotickej stavbe novú barokovú podobu. Chrám sa obohatil o kaplnku postavenú pre vzácnu relikviu telesných ostatkov sv. Jána Almužníka a o skvostné sochárske diela majstra Georga Raphaela Donnera. V druhej polovici 19. storočia sa vývoj vybral akoby opačným smerom, masívna regotizácia vrátila dómu jeho niekdajšiu stredovekú tvár. Tú má v podstate dodnes.

V priebehu rokov 1563-1830 bol korunovačným chrámom uhorských kráľov. Korunovali tu 11 uhorských kráľov (vrátane Márie Terézie) a 8 kráľovských manželiek. Kostol v duchu gotiky postavili v 14.-15. storočí na mieste staršieho Kostola sv. Salvatora.
V kryptách Dómu sv. Martina sú pochovaní mnohí cirkevní a svetskí hodnostári krajiny.

IMG_9724

IMG_7702

Viacnásobná prítomnosť svätoštefanskej koruny v Dóme sv. Martina pripomína, že v minulosti bol korunovačným kostolom. Pozlátená replika tejto insígnie má čestné miesto na najvyššom mieste, na vrchole chrámovej veže. Jej sklenená podoba svieti z gotického rozetového okna, vo vitráži vysokého gotického okna svätyne za hlavným oltárom je zobrazená spolu s korunovačným plášťom a žezlom. Korunovačný zoznam na stene svätyne je umelecky dotvorený tradičným výjavom anjelov nesúcich v rukách uhorskú korunu ako Boží dar verným kresťanským kráľom Uhorska.

Chrám je osvetlený viacerými gotickými oknami, vyplnenými farebnými vitrážami z rokov regotizácie.

IMG_7705

IMG_7911

IMG_7914

IMG_9641

IMG_9642

IMG_9646

Dóm sv. Martina sa v roku 1995 stal konkatedrálou, sídelným chrámom novokonštituovanej Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy. Dnes je namieste nazývať ho katedrálou, lebo od roku 2008 je sídelným chrámom arcibiskupa novozriadenej Bratislavskej arcidietézy. Kostol je národnou kultúrnou pamiatkou.

logo sakrálne stavby 1

1. Worlddandie – Kostel Sv.Bartoloměje a zvonice v Semaníně

2. Tichá pošta – Kostel Nanebevzetí Panny Marie Jindřichův Hradec

3. Frypat –  Kostel sv. Jiljí Kobeřice u Brna

4. Sceneryphoto – Kostel sv. Jana Křtitele ve Velké Bíteši

Reklamy

24 thoughts on “Sakrálne stavby #7 – Dóm sv. Martina

 1. Veľmi pekná dokumentácia o Dóme sv.Martina. Ako dieťa som bola v ňom na birmovke, cca 1953. Hrobku sme navštívili aj s dcérou, ktorá žije mimo SK, v čase rekonštrukcie veže, keď bola aj koruna uložená v chráme.

  Like

  1. Ja som ten kostol vo vnútri ani nikdy poriadne nevidela. Aj teraz, keď som už vedela, že budem o ňom písať, som do neho raz vošla, urobila som jednu fotku a vtedy som si všimla, že je tam zakázané fotiť. Tak som hneď odišla preč. Zaujímavé, že hocikde v cudzine nemám problém vojsť do kostola a pozrieť si ho, no tu mám taký pocit, že prekážam. Dnes som si odfotila prehľad hodín, kedy sa tam dá vojsť na prehliadku kostola, takže dúfam, že sa tam niekedy v tom čase vyberiem.

   Like

   1. Nie je tam zakázané fotiť, iba v klenotnici , teraz je ešte otvorené do 11 novembra aj krypty, okrem nedele potom zasa až v apríli, takže tak 🙂 ja tam pracujem a tá fotka s prečiarknutým fotoaprátom znamenala že fotiť bez blesku, ale už je dolu

    Like

    1. Ďakujemm za informáciu 🙂 Už som to písala niekomu v komentároch na tomto blogu, že ja mám aj tak nejaký zvláštny pocit, keď mám fotiť v interiéri kostola. Necítim sa pri tom dobre 😦 Ako keby som tam s tým fotoaparátom nepatrila. Aha, už si spomínam. Bolo to pod fotkami z článku Marianka.

     Like

     1. no niektorým turistom je to úplne jedno 😀 a fakt sa tam oplatí prísť, ak by si mala tento týždeň čas, tak štvrtok dokonca robím, je tam veľa zaujímavých vecí

      Like

  1. Tento kostol som fotila na viackrát, použila som aj staršie fotografie, takže keď som robila článok, nevedela som si z toho množstva vybrať. Nedala som ani mnohé fotografie s detailami, nedala som ani z tých posledných, kedy bol na fotkách sneh, no i tak som to asi s množstvom prehnala.
   A to sú len fotky z exteriéru, pretože vnútorné nemám. Jednu som raz stihla urobiť, ale keď som si všimla oznámenie na jednom zo stĺpov, že je zákaz fotenia, tak som z kostola vyšla von.

   Like

 2. Je to krásný kostel a podařilo se ti to moc pěkně nafotit. Já teď mám nafoceno na čtyři kola a to ještě se na ten nejzajímavější(kostel od Jana Kaplického, prý) chystám.Jen v sobotu jsem na jednom místě a v jednom městě nafotila tři kostely. 🙂 Jo a oprav si v přehledu číslo, máš tam místo sedmičky šestku. Vendy

  Like

  1. Ďakujem Vendy! Už je to opravené. Včera, tým, že som ráno nemala internet, som potom strašne ponáhľala, lebo som mala stretnutie v meste a narobila som kopu chýb. Práca chvatná, málo platná 😦
   Pre niektorých by naozaj bol vhodnejší cyklus dvoch týždňov, ako som to mala na začiatku. No uvidíme, ako sa to bude ďalej vyvíjať. Zatiaľ nič moc 😦

   Like

 3. Dóm sv. Martina je nádherný a impozantní, do tvého projektu se skvěle hodí, Danielo. Tvá dokumentace je perfektní, a to jak fotografická, tak písemná. Skvěle jsi nám kostel přiblížila, fotky jsou nádherné, moc se mi líbí celkový pohled i detaily. Prostě paráda! 🙂
  Myslela jsem, že 6. kolo končí až 20. února. Doufám, že mám čas připravit něco do 7. kola. 😉

  Like

  1. Ahoj Hanka, 15. januára som ti posielala mail, v ktorom som ti písala, že vo februári bude 7. kolo. Ešte raz ti dávam do pozornosti toto:
   https://fotografiedb.wordpress.com/sakralne-stavby/
   Veď stačilo, keby si si bola kostol, ktorý si zverejnila 5. februára, podržala 5 dní. Urobila tak aj Vendy W, ktorá si príspevok pripravila a podržala ho až do začiatku ďalšieho kola. Preto bola so svojím príspevkom vonku ešte skôr, než ja 🙂 Ja to už nechcem nikomu špeciálne zvlášť pripomínať, aby ste si nemysleli, že vás do niečoho nútim. Je to len na dobrej vôli každého. Už som sa zamýšľala aj nad tým, že či som urobila dobre, keďsom tento projekt znovu oživila, hoci som ho už od tohto roku pre nezáujem nechcela robiť.

   Like

 4. Dóm sv. Martina je úžasná stavba a Tobě se to podařilo krásně nafotit.
  To já mám teď na blogu malý venkovský kostel, ale podle mě má taky svoje kouzlo a tak ho přihlašuji do tohoto kola fotovýměny.
  Měl jsem teď nějaké technické problémy a tak je to se zpožděním, ale snad to nevadí

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.