Utužuje priateľstvo, udobruje, lieči…

Určite ste si mnohí všimli, že v korunách niektorých stromov je vidieť veľké zelené gule. Pochybujem, že by sa našiel niekto, kto by nevedel, že sú to imelá. Možno som mala prísť s týmto príspevkom v období Vianoc, kedy sa vetvičky imela vešajú na dvere, pod luster alebo sa kladú na vianočný stôl, aby prinieslo do domu nielen šťastie, ale aby ochránilo domov pred ohňom, čarodejnicami a zlými duchmi. Aj keď patrí tento zvyk medzi najstaršie symboly Vianoc, spoznala som ho až v dospelom veku a doma som vetvičky imela mala v čase Vianoc možno len dvakrát.

Imelo biele (Viscum album) rastie vysoko v korunách prevažne listnaných stromov, ale rastie aj na ihličnanoch. Ľudia verili, že ho posielajú bohovia, preto mu pripisovali magickú moc. V zime, keď opadnú listy stromov, je imelo so svojimi bielymi bobuľami, ktoré pripomínajú perly,  dobre viditeľné.

Imelo má aj vynikajúce liečivé účinky. Droga z neho  sa používa najmä na zníženie krvného tlaku. Imelo brzdí aj delenie buniek, dobre pomáha zvlášť pri rakovine žalúdka, odstraňuje stres, pocity strachu a nervozity. Keďže imelo patrí medzi jedovaté rastliny, užívať sa musí veľmi opatrne.

IMG_9769

IMG_9557

Imelo utužuje priateľstvo

farebný svet wordpress

IMG_9766

Imelo udobruje

IMG_3418

IMG_3437

Imelo lieči

IMG_2643

IMG_4443

Imelo je opradené množstvom mýtov a legiend

IMG_2634

IMG_9746

Reklamy

4 thoughts on “Utužuje priateľstvo, udobruje, lieči…

  1. Co se týká přátelství a tužení rodiny, funguje (prý) jen darované 🙂
    Možná ale není až tak známo, že jsou dvě varianty – širokolisté (to se používá na vánoce) a úzkolisté (to ne). Myslím, že většina těch, která vidíme na stromech teď, je ta úzkolistá forma, protože ta druhá je sklizená.

    Like

    1. No vidíš, ani jedno, ani druhé som nevedela 😦 Ďakujem za doplnenie informácií. Ale aj to, čo som písala v článku, boli iba informácie, ktoré som získala z internetu. U nás to s tým imelom nebolo zaužívané, možno aj preto, že tam to imelo nie je vôbec vidieť. Keď pôjdem najbližšie do rodného kraja, musím si dať záležať na tom, aby som si všímala stromy.

      Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.