Ruiny kostola Kataríny Alexandrijskej

Je to už pár rokov, čo som sa dozvedela o Katarínke.  O tej, ktorá leží uprostred Malokarpatských lesov. Myslela som si, že je to bližšie k Bratislave, pretože som ju nikdy predtým na mape nehľadala. Nie, ona je skôr bližšie k Trnave, vlastne až za ňou. Aj naša cesta viedla najprv cez Trnavu, potom smerom na obec Dechtice, v ktorej katastri sa tento zbytok kostola a bývalého kláštora nachádza.

Autom sme sa vyviezli na trávnaté parkovisko a odtiaľ sme kráčali peši ešte niečo vyše štvrť hodiny až na miesto, kde stoja ruiny kostola.

IMG_4929

IMG_4942

Kláštor bol podľa portálu katarinka.sk založený v roku 1618 na mieste, kde sa podľa legendy zjavovala svätá Katarína mladému grófovi a pustovníkovi Jánovi Apponyimu. Komplex je postavený v zaujímavom ranobarokovom štýle s neskorogotickými prvkami talianskym staviteľom Pietrom Spazzom. Katarínka bola miestom rušného života mníchov a cieľom mnohých pútí pospolitého ľudu.

IMG_4996

IMG_4998

V sedemnástom storočí bola niekoľkokrát poškodená tureckými vpádmi či cisárskymi vojskami, no vždy bola opravená a život v nej koloval ďalej. Čo však nedokázali vojská, to sa podarilo politike – v júli 1786 bol kláštor dekrétom cisára Jozefa II. zrušený. Mnísi museli toto miesto opustiť, inventár bol rozdelený okolitým kláštorom i obciam a kláštor začal pustnúť a meniť sa v ruiny.

V súčasnosti sa o záchranu pozostatkov kláštora a kostola stará občianske združenie Katarínka v spolupráci so Združením kresťanských spoločenstiev mládeže. Každoročne tu usporadúvajú letné tábory a viaceré ďalšie podujatia. Cieľom združení je v spolupráci s odborníkmi záchrana ruín pred zrútením a zakonzervovanie múrov, komplexný archeologický, historický, pamiatkový aj geofyzikálny výskum.

Dobrovoľníci sa tiež pravidelne starajú o čistenie a udržiavanie areálu kláštora i celej okolitej prírodnej rezervácie Katarína.

IMG_4927

Chcem pripomenúť tým, ktorí budú mať záujem o účasť v  8. kole  projektu Sakrálne stavby, že termín na jeho vyhlásenie sa blíži.

10. marca vás tu vítam. Ôsme kolo bude ukončené 20. marca.

Reklamy

8 thoughts on “Ruiny kostola Kataríny Alexandrijskej

 1. Zdá sa že to bol rozsiahly komplex…jednoducho historický skvost… Škoda, že sa nezachoval v lepšom stave… Inak ďakujem za info, priznám sa vôbec som o ňom nevedela…Krásne fotky

  Like

 2. Wow, das war ja mal ein richtig großes Kloster. Viel ist leider nicht mehr übrig. aber deine Fotos sind wunderschön, liebe Daniela.
  Da würde ich auch gern herumgehen und staunen und fotografieren.

  Like

 3. Pekne, nám sa nepodarilo ísť do vnútra, lebo tam bolo lešenie a zákaz (dalo by sa to, ale to lešenie by aj tak na fotografii nevyzeralo moc dobre), tak aspoň tu mám možnosť nahliadnuť.

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.