Bol raz jeden krásny strom

V poslednom období by som mohla napísať aj v množnom čísle, že boli raz krásne stromy. A už nie sú. Prišli ľudia, ktorí mali elektrické píly a ich zuby sa s nepríjemným zvukom zarezali do ich kmeňov. Čo tie stromy týmto ľuďom urobili? Tým konkrétnym pilčíkom možno nič, ale asi prekážali tým, ktorí si týchto pilčíkov objednali. Tak nám pomaly začína miznúť bratislavská Koliba, zakrátko možno aj Železná studnička.

No ale vrátim sa späť k stromu, ktorému je venovaný tento článok. Ide o paulowniu, o strome, o ktorom som už na tomto blogu písala, dokonca až dvakrát.  Vtedy sa nejednalo sa o tento konkrétny strom, ale o iné, ktoré sú v mojom meste.

Bola sobota ráno, keď som zaregistrovala zvuk motorových píl len niekde blízko od nášho domu. Keď som sa vracala z popoludňajšej cyklistiky, svoju cestu som zámerne nasmerovala popri škole, odkiaľ som ráno počula zvuk pílenia. A veru to bolo tak. Do večera padlo za obeť niekoľko stromov.

Najviac ma mrzí, že medzi  nimi bola aj spomínaná paulownia.

paulownia

Táto konkrétna paulownia rástla donedávna  neďaleko nášho domu, v školskom areáli.  Jej koruna prečnievala sčasti aj na chodník vedľa školy a raz v roku tešila okoloidúcich nádhernými fialovými kvetmi. Naozaj netuším, či to prekážalo chodcom, či strom prekážal správcovi školy. No nebol to len tento jeden strom, ktorý padol v nedávnych dňoch za obeť. Boli to gaštany, ktoré rástli popri plote, bol to ďalší veľký topoľ neďaleko vchodu do školy, bol to velikánsky strom, ktorý rástol na opačnej strane školy. Možno len u tohto posledného by sa dal nájsť dôvod, prečo ho museli spíliť. Časť stromu bola chorá, takže v prípade vetristého počasia by mohol ohroziť prípadných okoloidúcich. V areáli školy sa pilčíci zdržali niekoľko ďalších dní.

Na jednej strane sa žiaci jednej zo škôl v tomto areáli zapájajú do projektu Zelená škola a na druhej strane vidia to, čo sa dialo v okolí ich školy v nedávnych dňoch. Myslím si, že páni poslanci to úplne nedomysleli, keď koncom minulého roku schválili novelizáciu zákona o výrube stromov.

Na koho sa môže človek obrátiť? Kam sa môže sťažovať a žalovať za zdravé krásne stromy?  Miestny úrad životného prostredia tiež nejde príkladom, pretože si každoročne zazmluvňuje na údržbu petržalskej zelene firmy, ktoré svojím konaním prispievajú k tomu, že zelene máme v Petržalke z roka na rok menej.

Dnes vám stačí napísať žiadosť,  v ktorej napíšete, že o výrub stromov žiadate z dôvodu ohrozovania bezpečnosti a zdravia študentov a návštevníkov školy, z dôvodu ohrozovania statiky stavby a majetku školy.  Pochybujem, že opodstatnenie takýchto žiadostí ide niekto preveriť na konkrétne miesto. Rozhoduje sa z teplej úradníckej stoličky a po štempli už môžu prísť čaty s pílami. Veď čo, taký strom narastie za rok znova, asi to si myslia všetci zainteresovaní.

Bohužiaľ, nie je pomaly dňa, kedy by sme v televízii nevideli a nepočuli v rozhlase, že sa takéto veci dejú na celom Slovensku.

Keby spílili náletové porasty topoľov, ktoré nám každoročne znepríjemňujú aj na dva mesiace život, ale gaštany? Paulowniu? Nádherné okrasné stromy a kry? Kam až toto dospeje? Ak sa dozviem niečo nové o spomenutých stromoch, dám vám o tom vedieť.

Reklamy

4 thoughts on “Bol raz jeden krásny strom

  1. Danka, mňa tiež bolí srdce za každý vyrúbaný strom. Ja som dva “pouličné” orechy, ktoré rastú pri našom domčeku bránila a ubránila:-) Susedia zobrali motorovú pílu a krásny orech čo rástol pred ich domom spílili. A dôvod? robil neporiadok 😦 ak isto ďalší susedia, ktorí spílili nádhernú brezu, vraj vnúčatá mali alergiu. A to nehovorím o tom čo sa deje v borovicom lese. Minule som skonštatovala, že keď to takto pôjde ďalej, nebudeme mať o chvíľu kam chodiť na prechádzky ibaže by sme si kúpili ťavy, pretože okolie sa začína meniť na púšť 😦

    Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.