Boli ste už so mnou na Slavíne?

Predpokladám, že len málokto, kto žije v Bratislave alebo príde do hlavného mesta, by sa nechcel pozrieť na mesto práve z kopca, na ktorom sa nachádza vojnový pamätník, ktorý je zároveň aj cintorínon. O žiadnom Bratislavčanovi nepochybujem, že by na Slavíne nebol. A vy, mimobratislavskí, ak ste tam neboli so mnou, tak mnohí ste tam boli v sprievode niekoho iného alebo aj sami.

Slavín sa nachádza na predhorí Malých Karpát a predstavuje jednu z turistických atrakcií Bratislavy. Pamätník bol postavený v rokoch 1957 – 1960 a slávnostne ho odhalili pri príležitosti 15. výročia oslobodenia mesta Sovietskou armádou 3. apríla 1960. Autorom výtvarného riešenia pamätníka je slovenský sochár a architekt Ján Svetlík. V roku 1962 bol Slavín vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. V šiestich masových a v 278 individuálnych hroboch je tu pochovaných 6 845 vojakov Červenej armády, ktorí padli pri dobývaní mesta počas bojov druhej svetovej vojny v apríli 1945.

Najkrajšie bývalo na Slavíne vždy v jarnom období, keď zakvitli tulipány, ktorých tam bolo v minulosti vysadených na stovky. No dnes sú plochy spoločných hrobov iba zatrávnené, tulipán nájdete len kde-tu. Takže čas, kedy je v areáli Slavína znovu krásne, je obdobie kvitnutia orgovánov. Dúfam, že ich ešte nezlikvidovali.  Ľudí tie trávnaté plochy začali lákať k tomu, aby ich využívali na rôzne športové a iné nevhodné aktivity. Keďže nie sme v Mexiku, preto boli na Slavíne osadené informačno-zákazové tabule, ktoré takéto aktivity na pohrebnom mieste zakazujú.

Dnes je práve predvečer výročia  oslobodenia Bratislavy, zároveň aj  54 rokov odo dňa, kedy bol pamätník na Slavíne odhalený verejnosti.

IMG_7138

IMG_7151

IMG_7157

IMG_7163

Koho by zaujímali rôzne pikošky o tomto pamätníku, môže si prečítať nasledujúci článok:

Tajomstvo Slavína

Reklamy

15 thoughts on “Boli ste už so mnou na Slavíne?

  1. Prečo ťa hodilo do spamov? Pozriem sa tam len málokedy, našťastie som si to teraz všimla. Veru, len sa vyberte, ale počkaj ešte nejakých pár dní, až kým nerozkvitnú orgovány. Stále o tých orgovánoch píšem, pritom vôbec neviem, či už dávno nepadli za vlasť. Tak, ako množstvo iných krov a stromov.

   Like

 1. Pozerám, že ti to nedalo a išla si 🙂 Ja som rada chodievala na Slavín ako decko, ako dievča (dobre sa tam randilo) a neskôr ako mama aj s deťmi. Pred časom ma pobúrilo, že na spoločnom hrobe nakrúcali nejaký stupídny klip. Tak sa mi zdá, že ľudia rýchlo zabúdajú a strácajú súdnosť 😦

  Like

  1. O tom klipe som kdesi čítala. Nebola som tam teraz, po tom našom dialógu, ešte pred ním. Sú to asi dva týždne. Chystám sa znovu vtedy, keď budú kvitnúť tie orgovány.

   Like

  1. Hanka, myslela som to aj obrazne, nielen fyzicky 🙂 Možno už niektorí videli u mňa fotky zo Slavína, pretože som ich už zopár mala na inom blogu. Počasie máme naozaj krásne, aj by už mohlo konečne zapršať.

   Like

 2. Schöne Stadt Bilder 🙂 Slavína ? Hab da ein ZOOM Bild von der Brücke zum Bahnhof gemacht. Dachte das ist da im Park bei Kalvaria? Muss mir das genauer am Plan ansehen 🙂
  Herzlichen Gruß
  Werner

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.