Pár dní pred oficiálnym odhalením

Na začiatok si dovolím citovať článok z denníka Sme:

“Súsošie sv. Floriána, ktoré dalo názov celému námestiu v centre Bratislavy, zmizlo už v roku 2007 a dodnes vidno pred kostolom Blumentál len lešenie. Sochy stáli roky v reštaurátorskej dielni a čakali na peniaze. Ich obnovu pred dokončením a konzerváciou, čo celé reštaurovanie predražilo, stopol ešte bývalý bratislavský primátor Andrej Ďurkovský.”

Pred pár dňami neušla mojej pozornosti informácia, že reštaurovanie a osadenie súsošia je pred dokončením. Myslela som, že za ten čas, čo o tom viem, bude už miesto na Floriánskom námestí krášliť vynovené súsošie, preto som si včera naplánovala, že sa tam pôjdem pozrieť. Zatiaľ to tak nie je, ale do oficiálneho odhalenia súsošia už nezostáva veľa času. Tak sa pozrite aspoň na to, čo sa dalo vidieť spoza plachty, ktorá mala zakrývať lešenie okolo súsošia.

IMG_1887

IMG_1866

IMG_1869

IMG_1877

Osemapolmetrový stĺp postavili v roku 1732 na pamäť veľkého bratislavského požiaru, preto ho aj venovali Floriánovi. Najskôr stál neďaleko niekdajšej Laurinskej brány v centre, pre prestavbu dnešného Kamenného námestia ho v roku 1938 presťahovali k Blumentálu.

Toto sťahovanie, neodborné obnovy z minulosti a aj električkové otrasy trate na Floriánskom námestí veľmi ublížili sochám. Konečne sa teda končia dlhé peripetie s ich reštaurovaním. Slávnostné odhalenie súsošia by sa malo zrealizovať z príležitosti Dňa sv. Floriána, čo bude v prvých májových dňoch. Ak by som sa tam náhodou dostala, určite o tom prinesiem ďalšiu fotodokumentáciu. Ak nie, sv. Floriánovi – nielen tomuto spred Blumentálu, by som sa ešte v niektorom príspevku chcela venovať.

*****

Ak máš záujem vyjadriť sa k téme, nájdeš ma TU

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.