Chorvátske rameno v Petržalke

O Chorvátskom ramene sa na mojich blogoch zmieňujem veľmi často, pretože je to miesto neďaleko môjho bydliska, kam často chodievam. Poznajú ho  nielen Petržalčania, ale i mnohí Bratislavčania. Vy, ktorí o ňom zatiaľ nič neviete, pre vás som skopírovala text  z môjho príspevku na inom blogu (kliknite na odkaz, nájdete tam množstvo ďalších fotografií), ktorý som zverejnila pred necelými tromi rokmi.

Chorvátske rameno tečie cez Petržalku v dĺžke viac ako päť kilometrov. Je vyhĺbené v bývalom ramene Dunaja. Obyvatelia tejto mestskej časti mu niekedy hovoria len jednoducho “kanál”. Napísala som, že tečie, ale ja vôbec neviem, či voda v ňom vôbec tečie, myslím si, že voda v ňom úplne stojí.  A keďže je jeho voda dosť plytká, v lete sa prehrieva a na jej povrchu sa tvoria mnou nazývané žabince. Nepoznám správny názov tých útvarov, ktoré sa v hojnom počte tvoria na hladine vody. To mi dosť na tejto vode prekáža, esteticky to Chorvátskemu ramenu nepridáva, ale skôr uberá. Uberá mu aj to, čo sa nachádza v jeho vode a na brehoch. Ale to už nie jej spôsobené prírodou, ale ľuďmi, ktorí sa v jeho okolí vyskytujú. Aj napriek každoročnej brigáde zameranej na čistenie vody a okolia ramena, nachádzajú sa v jeho vode neskutočné množstvá rôzneho odpadu, hlavne plastových fliaš.  Je to smutné, ale je to bohužiaľ naša vizitka.

 IMG_1313

 IMG_1299

 IMG_1265

 IMG_1216

 IMG_0006

  IMG_1215

Po okrajoch brehov rastie skoro na celom území rákosie, preto mám niekedy problém odfotiť niečo vo vode. Rákosie totiž dorastá až do mojej výšky, a tým prekáža na mnohých miestach môjmu výhľadu na vodnú hladinu. Popri celej dĺžke ramena vedie chodník, ktorý je zároveň aj cyklistickou cestičkou. Územie medzi ramenom a chodníkom je zarastené rôznymi rastlinami, takže od skorej jari do neskorej jesene tu stále niečo kvitne. Ale len do chvíle, kedy sa do flóry nezahryznú kosačky, ako tomu bolo zrovna aj pri mojej poslednej prechádzke na týchto miestach. Chápem, kosiť sa to tam musí, ani si neviem predstaviť, ako by to tam vyzeralo, keby sa vôbec nekosilo.

Aj na vodnej hladine sú rastliny, ktoré ju ozvláštňujú. Na viacerých miestach kvitne lekno a v jednej časti bujne rastúca a žltou farbou kvitnúca leknica žltá. Na vode je vidno plávať labute, kačice, lysky čierne a sliepočky vodné. Vo vode plávajú rôzne ryby, preto je Chorvátske rameno aj rajom pre rybárov.

IMG_0157

IMG_0011

IMG_1261

Reklamy

Pridaj komentár

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.