Hanba tejto krajiny

Pred chvíľou som dopozerala dokument na Jednotke Fetiše socializmu. Dnešný diel bol venovaný digitálnym hodinkám, cestovaniu do zahraničia, prevážaniu tovaru cez hranice a s tým neodmysliteľne spojenými colníkmi. Časti dokumentu boli natočené na slovensko-maďarskom hraničnom prechode v Rusovciach. Na tom prechode, ktorý som prednedávnom spomenula v príspevku z mojej poslednej cyklistiky. Už tam som napísala, že priestory na hraničnom prechode sú hanbou krajiny (Slovenska? Maďarska?). Ani tí zahraniční nevedia, na akom území budovy stoja a je im to jedno. Vchádzajú na územie Slovenska a tým pádom je to prvý dojem z našej krajiny.

My so synom sme prišli na bicykloch z  diaľničného nadjazdu. Ešte ani pri čakaní na železničnom priecestí to z diaľky tak príšerne nevyzeralo. No keď sme prišli k budovám bývalej colnice, tak to boli pre mňa šoky. Veď sa presvedčte o tom sami.

IMG_3049

Tu už realita prekročila všetky moje predstavy…

IMG_3051

IMG_3053

IMG_3055

IMG_3056

IMG_3057

IMG_3058

IMG_3059

IMG_3063

IMG_3064

IMG_3065

Obdivujem všetkých tých, ktorí sa rovno z tohto miesta neotočia a nevrátia tam, odkiaľ práve prišli.

IMG_3068

 

Zostali vám spomienky na chvíle, kedy ste v bývalom režime prechádzali cez tento hraničný prechod?

 

 

Reklamy

11 thoughts on “Hanba tejto krajiny

  1. Posledné roky cestujem za hranice len veľmi málo, predtým som cestovala hlavne letecky, takže hraničné prechody som obchádzala. Pravidelne prechádzam cez ten v Bergu, ale tam to nie je taká hrôza.

   Like

 1. To je skutečně moc “krásná” vizitka, Danielo. Vůbec se nedivím, že jsi byla v šoku. Taky mi to vyrazilo dech, a to už jsem při svých toulkách u nás viděla ledacos. Občas je potřeba něco takového vyfotit a zveřejnit, třeba to pomůže, i když o tom dost pochybuji.
  Měj se hezky a užij si příjemný první letní víkend. ☼

  Like

  1. Hanka, kdesi som počula alebo čítala, že aj ten na česko-slovenských hraniciach pomaly speje k takémuto stavu 😦 Prechádzala si ním v posledných rokoch? Myslím na ten v Kútoch. Ale verím, že až do takého stavu ho nenechajú prísť, pretože je to miesto veľmi frekventované.
   Ďakujem a tebe prajem tiež pekný víkend.

   Like

 2. Jsou to dva dny, kdy jsem byla stejně zhnusená. Navštívila jsem WC na parkovišti u rakouské dálnice. Někde mezi Vídní a Grazem. Nevěřila jsem, že něco takového je možné v “c.k.mocnářství” v 21. století. Turecký záchod! Ale jaký!

  Like

  1. Normálne si potešila ! 🙂 Tým, že nielen v postkomunistickej krajine je také čosi možné. Tie turecké záchody asi prispôsobujú tomu veľkémuu počtu Turkov, ktorí v krajine žijú.

   Like

  1. Lucia, práveže tento prechod je cestný. Naďalej ním prechádzajú nielen obyvatelia Slovenska a Maďarska, ale aj mnoho cudzincov z iných krajín. Aj v čase, kedy sme tam boli, prešli napr. autá z Holandska. O kúsok ďalej je iný prechod, diaľničný, ten je v normálnom stave.

   Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.