Ganymedova fontána

Posedenia pri fontánach sú nielen relaxom, ale v mnohých prípadoch aj pastvou pre oči.   Keď som si prvý raz zaumienila, že tento príspevok venujem len jednej fontáne v našom meste, fontány ešte spali zimným spánkom. Keďže nie všetky sú na zimu prikryté a schované pred očami návštevníkov mesta,  spomínanú fontánu mám fotenú v rôznych obdobiach roka. Teraz už ovlažuje vzduch pred historickou budovou Slovenského národného divadla a svojou krásou nadchýňa nielen domácich, ale aj turistov z rôznych krajín sveta.

Fontána, ktorej chcem venovať týchto pár riadkov fungovala na jar medzi prvými, ktorých voda po zime vytryskla. Je na exponovanom mieste v Starom meste, ako som už spomenula vyššie, táto dotvára priestor pred priečelím historickej budovy Slovenského národného divadla.  Je to Ganymedova fontána a patrí medzi  moje najobľúbenejšie fontány v meste.

V roku 1888 darovala túto fontánu mestu Prvá bratislavská sporiteľňa, jej autorom je sochár Viktor Tilgner. Námetom fontány sa stal antický mýtus o chlapcovi   Ganymedovi, ktorého na príkaz Dia unáša orol na Olymp, aby tam slúžil bohom, pričom v detailoch ukazuje bratislavské reálie.  Bronzové postavičky detí na sokli fontány držia v rukách štyri najviac sa vyskytujúce dunajské ryby – kapra, sumca, zubáča a šťuku. Voda strieka z papulí rýb a padá do nádrže.

V mojom fotoarchíve mám desiatky a desiatky záberov na túto fontánu. Vybrala som z nich aspoň zopár.

IMGP9395(1)

IMG_8510

IMG_0799

farebný svet wordpress

Detaily fontány

IMGP5808

IMGP5807

IMGP5806

IMGP5804

IMGP5803

IMGP5802

Fontánu si obľúbili nielen ľudia, ale aj vtáci, pre ktorých je v horúcich dňoch zdrojom vody na uhasenie smädu.

Určite aj vy, ktorí práve čítate tieto riadky a pozeráte si fotografie tohto príspevku, ste si už mnohokrát dali rande práve pri tejto fontáne, sadli ste si na obrubník jej bazéna s vodou a odtiaľ ste sledovali ruch na Hviezdoslavovom námestí, či len tak potichu premýšľali o tom, čo všetko sa už za roky svojej existencie udialo v blízkosti fontány.

IMG_7130

IMG_0555

Ak by vám bolo málo, ďalšie fotografie nájdete aj na blogu Na krásnom modrom Dunaji – TU.

Reklamy

9 thoughts on “Ganymedova fontána

 1. Fontána je překrásná, Danielo, a skvěle se hodí k Národnímu divadlu. Jsou to opravdové skvosty. Vůbec se nedivím, že je to tvoje oblíbená fontána a že přitahuje i turisty. Máš moc dobře nafocené detaily, je to pastva pro oči a navíc jsem se dozvěděla zase něco dalšího o Bratislavě.
  Náměstí s kašnami a fontánami vypadají moc hezky. Mrzí mě, že u nás kašny zrušili. Náměstí by s nimi bylo mnohem hezčí a zajímavější.
  Přeji pohodové nedělní odpoledne. ☼

  Like

  1. U nás je v meste dosť fontán, ale sú aj také, ktoré sú nefunkčné a bolo by oveľa lepšie, keby fungovali všetky. Ganymedovu fontánu som už mala veľakrát aj na inom blogu, veď som dala dole odkaz na tie fotky.
   Príjemné nedeľné popoludnie aj tebe!

   Like

 2. Mit dem tollen Engel oben drauf könntest du bei “Send me an angel” mitmachen.
  Dieser Brunnen ist echt sehenswert.
  Immerhin weht vor dem schönen Haus auch eine Euroflagge.
  Die Einzelheiten des Brunnens sind wunderschöne.
  Die Engelchen halten je einen Fisch, der Wasser speit.
  Und natürlich die Tauben, die mögen natürlich auch solche Brunnen.
  Dir einen guten Sonntag.
  Bärbel

  Like

 3. Und der Brunnen ist so klasse, ich liebe die alten Göttersagen und du hast so schöne Fotos davon gemacht. Und ganz besonders angetan haben es mir die von den Kröten und Schildkröten mit den Spatzen und Tauben. So knuffig und du hast sie so toll erwischt. ❤

  Liebe Grüße
  Ute

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.