Nie každá ježibaba je naozaj ježibaba

To kto už len vymyslel meno ježibaba tej rastline, o ktorej chcem dnes písať? Je to ježibaba guľatohlavá (Echinops sphaerocephalus), po česky bělotrn kulatohlavý a nemecky Kugeldistel. Ani v jednom zo spomenutých inojazyčných názvov sa žiadna ježibaba nenachádza. Zaregistrovala som ju len pred pár rokmi na jednom kvetinovom záhone neďaleko môjho bydliska. Dovtedy som si ju buď nevšimla alebo vôbec nevidela.

Pôvodným domovom rastlín tohto druhu sú stepné a polopúštne územia Strednej Ázie, Predkaukazska, Malej Ázie a južnej Európy. Druhotne sa zo Stredomoria rozšíril takmer do celej Európy a tiež aj do Severnej Ameriky. Najčastejšie si vyberá slnečné a teplé stanovištia,  rastie na nížinách, pahorkatinách a v podhoriach.

IMG_7234.CR2(1)

IMG_7233.CR2

Patrí medzi liečivé rastliny. Má výborné liečebné účinky na mnohé zdravotné problémy vyvolané súčasným náročným životným štýlom, ako sú nervové poruchy, či rozvoj depresií. Ježibaba guľatohlavá je mimoriadne vzácna tým, že jednou z mála byliniek, ktorá dokáže regenerovať nervy a nervové centrá. Vyskúšaná je aj pri liečbe Alzheimerovej choroby, bolestiach hlavy, zápaloch miechy, niektorých ochoreniach mozgu a pri Parkinsonovej chorobe.

IMG_0065x

IMG_0061x

IMG_0338

Prvých päť fotografií som fotila na záhone kvetov pri našom dome. Ani neviem, či som vlani priniesla odniekade semeno alebo ho priniesli vtáci.

Ďalšie ježibaby guľatohlavé som fotila pri jednej nedávnej cyklistike. Miesto, kde rastú, som si pamätala z minuloročnej jesene.

IMG_9055x

Ježibaba je rastlinou nielen vzhľadovo atraktívnou, ale aj veľmi užitočnou svojou medonosnosťou. Začala sa pestovať aj v záhradách ako okrasná rastlina. Bolo vyšľachtených aj niekoľko kultivarov. Je to viacročná rastlina s tuhou, priamou stonkou, vysokou niekedy až dva metre a lýrovitými listami podobnými listom púpavy. Od tých sa líši tuhosťou, ale predovšetkým jemnými bodliačikmi. Pomerne veľké listy sú väčšinou rôznotvaré, prízemné, vyrastajúce obyčajne v ružici. Nebývajú celistvé, na okrajoch sú zubaté a na koncoch ostnaté. Väčšinou sú chlpaté tak, ako aj jej byľ. Biele, modré alebo fialové guľovité kvetenstvo je tvorené množstvom pravidelne zostavených jednokvetých súborov s trojradými zákrovmi a listami nerovnakých tvarov a veľkostí. Päťčlenné obojpohlavné kvety sú trúbkovitého tvaru. Kališné lístky sú drobné, korunné sú zrastené do trúbky. V kvete je päť tyčiniek s šedastými prašníkmi a zo spodného semenníka zloženého z dvoch plodolistov vystupuje čnelka s hlboko vykrojenou bliznou vyčnievajúcou z koruny. V hĺbke kvetov, ktoré opeľuje hmyz sú nektárie (medníky).

Ježibaba guľatohlavá (Echinops sphaerocephalus)

Používa sa ako súčasť suchých kvetinových väzieb. Ako som už spomínala vyššie, jej kvety bývajú biele, modré a fialové.

Reklamy

7 thoughts on “Nie každá ježibaba je naozaj ježibaba

 1. Witaj Danielo!
  Przegorzan (Echinops sphaerocephalus) to bardzo piekna roślina.
  Jest mało wymagająca, dlatego bez względu na podłoże rośnie szybko i bujnie.
  Przegorzan zazwyczaj stanowi ozdobę przydomowego ogrodu, rosnąc na rabatach i miejscach pochyłych. Jest rośliną miododajną, dlatego na jego kwiatostanach zawsze jest dużo os, pszczół i trzmieli.
  Jeszcze dwa lata temu rósł w moim ogrodzie.
  Danielo, jak zawsze piękne zdjęcia.
  Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie:)
  Lucia

  Like

 2. Některé názvy rostlin jsou docela legrační, Dani. Moc by mě zajímalo, jak na ně botanici přijdou. Bělotrn je krásná rostlina, vyfotila jsem ji několikrát ve volné přírodě, ale vůbec nevím, kde ji na blogu mám. Tvoje fotky jsou krásné, moc se mi líbí detaily, a popis rostliny je zajímavý. Člověk se pořád dozvídá něco nového.

  Like

 3. Ja som túto rastlinku dostala pred 14r. od kolegošky, ktorá má záhradu v Lamači. Len moja má kvety bledomodré a vôbec som netušila, že je to liečivka 🙂

  Like

Pridaj komentár

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.