Trestajúca studňa

Nevedela som o nej ani ja, nevedela o nej ani jedna z facebookových fanúšičiek môjho blogu Bratislava – Na krásnom modrom Dunaji, ktorá sa v komentári spýtala prečo trestajúca a možno o tom nevedia ani mnohí Bratislavčania, či čitatelia tohto blogu.  Pred pár dňami som prvý raz publikovala túto studňu pod názvom Trestajúca studňa na spomenutom blogu o Bratislave.

DSCN2125

DSCN2118

Studňa bola odhalená pri rekonštrukcii Primaciálneho námestia v roku 1977. Ide o stredovekú studňu a podľa tradície to bola studňa určená na tresty. V nej trestali pekárov. Ich mená a výška trestu je zapísaná v mestskej kronike. Trestali ich za to, ak mali výrobky nižšiu hmotnosť, alebo ich upiekli z menej kvalitných surovín.  Pôvodne trestali bratislavskí pekári majstra, ktorý dodal na trh nekvalitný výrobok,  ponáraním do Dunaja. Neskôr trest zmiernili a nesvedomitých pekárov už neponárali do Dunaja, ale údajne do tejto studne na Primaciálnom námestí.

Kontrolóri sa vtedy s takýmto pekárom dlho nehrali. Člen mestského zastupiteľstva rozhodol, koľkokrát podvodníka namočia do studne. Zavreli ho do klietky a za obrovského smiechu zvedavých mešťanov ho takmer voľným pádom spustili do studne. Pekár zostal pod vodou dlho, no nie až tak, aby sa utopil. Podľa výšky previnenia ho potom aj viackrát spúšťali.  Záznamov o takomto treste je v mestskej kronike veľa, no ani raz tam nenájdete pekára, ktorý by sa dvakrát dopustil klamstva voči zákazníkom.

DSCN2120

DSCN2126

DSCN2123

DSCN2122

Takéto tresty vykonávali v Bratislave až do roku 1773. Potom ich zakázal panovník Jozef II. Aké tresty by ste navrhli niektorým dnešným “majstrom”?

Tu je pohľad na Primaciálne námestie aj so studňou z Radničnej veže.

 DSCN0946

Informácie som čerpala TU

Reklamy

13 thoughts on “Trestajúca studňa

 1. Ist das eine Universität in Breslau?
  Ein schönes Gebäude.
  Der Brunnen davor ist höchst interessant.
  Oh, konntest du bis obenhin?
  Das Bild von oben ist ja wunderbar, und ihr habt so herrliches Wetter.

  Like

    1. Es wird besser, wenn du und auch andere deutschsprachige Blogger auf meinen Blog nicht kommen werden. Ich werde auch nicht mehr keine deutsche Kommentare schreiben. Zumindest kommt zum keinen Missverständnis, dass ich etwas falsch verstanden, wie z.B. bei dem Blog Giftigeblonde.

     Like

 2. Při čtení jsem si uvědomila, že trestat takhle dneska, měli by se studnaři dobře, nestačili by hloubit studny. Moc zajímavé povídání, Danielo, ve středověku bylo všechno mnohem jednodušší, žádné dlouhé vyšetřování, za nepoctivost se rovnou trestalo.
  Studna je pěkná historická připomínka. Moc se mi líbí poslední snímek. Mám ráda pohled na střechy z výšky.

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.