Ruiny starého hostinca v Ovsišti

Objektom pre tieto jesenné fotky mi boli ruiny bývalého hostinca v petržalskej časti Ovsište. Poznajú ho tí, ktorí prechádzajú od ekonomickej univerzity na hrádzu, k Prístavnému mostu. Nie som si stopercentne istá, že sú to naozaj pozostatky hostinca, ktorý stál v Ovsišti ešte aj v časoch, keď som sa nasťahovala do Petržalky. No podľa mojich spomienok, by to mal byť na 99% pozostatok toho hostinca, kde sme boli párkrát na kofolu a v názve mal nejaký strom. Neviem, či to bolo Pod gaštanom alebo Pod dubom. Tak nejako. Je to už dávno.

Veď samotný Prístavný most, ktorý je opodiaľ, má už svoju tridsaťjedenročnú históriu. Budova padla za obeť práve v časoch výstavby mosta. Osada Ovsište vlastne vznikla pri tomto hostinci, pôvodne hájovni, pred prvou svetovou vojnou. Nachádzali sa tu vtedy lúky, háje, lužné lesy a ovsené polia. Tie dali územiu názov.  V roku 1921 malo Ovsište iba dvanásť domov, v roku 1946 už 340. V roku 1975 sa začalo búrať a na jeho mieste bol vybudovaný areál ekonomickej univerzity. Do dnešného dňa zostalo po starom Ovsišti len zopár pôvodných stavieb.

V akom stave sú pozostatky hostinca dnes, to vidíte z mojich fotografií. Sú zarastené náletovými drevinami a po jeho múroch sa ťahá divé psie víno, ktoré ho aspoň v tomto ročnom období obzvláštňuje.

IMGP6836ovs

IMGP6844ov

IMGP7609ov

IMGP6853ov

IMGP6851ov

Reklamy

12 thoughts on “Ruiny starého hostinca v Ovsišti

 1. Witaj Danielko!
  Pięknie się prezentują, szczególnie teraz jesieńią, ruiny starej budowli.
  Uroku temu miejscu daje dzikie wino w w czerwonych kolorach…
  Lubię takie miejsca, okryte tajemnicą… Danielko, Twoje zdjęcia zawsze są perfekcyjne zrobione. Wybacz mi ciekawość. Czy jesteś artysta fotografikiem?
  Przesyłam jesienne pozdrowienia.

  Like

 2. Ruiny přímo zbožňuju, Danko, a tahle je obzvlášť krásná, když je navíc ověnčená psím vínem v nádherných podzimních barvách. Moc pěkné fotografie.
  Jenom se dívám, že ani ruiny nezůstanou ušetřeny “tvorby” sprejerů, to je hrůza!

  Like

  1. Vždy lepšie, keď sa vybúria na takýchto ruinách ako na nových fasádach 😦 Dnes som objavila objekt, ktorý bol celý posprejovaný, ale tam mi to vôbec nevadilo. Určite ho tu v krátkom čase ukážem.

   Like

 3. p.Daniela podľa informácií staropetržalčana Štefan Kováča, ten hostinec stál na hlavnej ulici Ovsišťa na otáčke autobusu č.28 na Kúkoľovej a Korienkovej ulice. Vtedy sa volal “U Hubra” a rástol tam veľký gaštan, možno sa preto neskôr volal Pod gaštanom.

  Like

  1. Môže byť, že to bolo blízko konečnej. Keď sme sa sem nasťahovali, konečné autobusu sa dosť často menili – prispôsobovali sa množstvu obyvateľov, ktorí sa sem postupne sťahovali. Pamätám si aj na to, že konečná bola niekde v tých miestach, ale s hostincom si to už nedávam do súvislosti. Nepamätám si to 😦

   Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.