Klarisky

Budova kostola, ktorého fotografie môžete vidieť v tomto príspevku,  mala za svojej existencie rôzne využitie. V súčasnosti sa využíva ako koncertná a výstavná sieň. No okrem pôvodného účelu kostola a kláštora to bola v minulosti už aj nemocnica, využívala sa na školské účely (chodili do nej napr. aj hudobný skladateľ Béla Bartók a slovenský vynálezca Jozef Murgaš) a v priestoroch kláštora je aj dnes univerzitná knižnica. Nachádza sa v historickej zóne Bratislavy, je po nej pomenovaná aj ulica, na ktorej stojí. Je to Klariská ulica a kostol má oficiálny názov Kostol Povýšenia svätého Kríža a kláštor klarisiek, ľudovo nazývaný len Klarisky.

V Bratislave patrí k najstarším a najvýznamnejším architektonickým dielam goticko-renesančného obdobia, bol postavený v roku 1302 na mieste niekdajšieho kláštora. Jeho dominantou je veža v tvare päťbokého hranola, čo je pre obdobie gotiky neobvyklé. Podľa legendy postavil túto zaujímavú gotickú vežu rytier Kristián z lásky k mníške Matilde. Ich lásku prekazila predstavená kláštora, ktorá Kristiánovi dievča sľúbila, no potom sľub nedodržala. Z pôvodnej výzdoby veže sa zachovala socha sediaceho kráľa, Madony a dvoch svätíc.

DSCN31221

DSCN31241

DSCN31271

DSCN31281

IMG_3649kl

IMG_3650kl

IMG_3651kl

IMG_3652kl

IMG_3654kl

IMG_3656kl

IMG_3657kl

IMG_3658kl

DSCN31211

Reklamy

4 thoughts on “Klarisky

 1. Klášter měl několik využití, jak vidím. Asi nejlépe se do takové budovy hodí univerzitní knihovna, která v ní právě je. Skvělé je i využití k výstavám a koncertům.
  Nafotila jsi moc pěkné snímky za slunečného počasí, Danko. To asi nebylo v posledních dnech, že? Pochybuji, že by u vás bylo úplně jinak, než u nás.
  Ke klášteru se váže pěkný, ale smutný příběh, v architektuře se nijak nevyznám, ale věž je nádherná.

  Like

  1. Hanka, zase archív a článok som už mala dlhšie v konceptoch na blogu. Fotky kostolov mám ešte z obdobia, keď som robila tú výmenu sakrálnych stavieb. Keď je pekné počasie a som v meste s fotoaparátom, tak si neodpustím, aby som znovu fotila tie isté veci, ktoré už mám v archíve. Tak je to aj s týmto kostolom.

   Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s