Soltzova lavička v Horskom parku

V decembrovom príspevku, ktorým som začala malý fotoseriál na tému lavičky, som ukázala aj fotografie nezvyčajnej lavičky v Horskom parku. Priznám sa, dovtedy som nevedela, že lavička má svoju históriu a meno. Až keď som si pri písaní prvého článku zisťovala nejaké informácie o nej, dopracovala som sa k tomu, že písmená, ktoré sú na operadle lavičky, sú vlastne v maďarskom jazyku menom lavičky. Aby ste sa aj vy dozvedeli niečo nové, v dnešnom článku lavičkovej série sa budem venovať len tejto jednej lavičke.

lavička

lavička

V doslovnom preklade a v prepise z maďarčiny by to malo byť Šolcovo odpočívadlo, no radšej zostanem pri viac zaužívanom názve Šolcova lavička. Vznik a umiestnenie tejto lavičky neďaleko horárne v Horskom parku sa predpokladá v rokoch 1905 až 1910. Bola vyhotovená z oceľových rúr pripomínajúcich konáre stromov. Výtvarne je vyhotovená v secesnom štýle.

Tento umelecký štýl sa objavil v Európe a v Spojených štátoch po polovici 19. storočia a plne sa rozvinul okolo roku 1900. Vznikol v dobe, keď priemyslový „brak“ začal prenikať do všetkých oblastí života ako reakcia proti priemyslovej civilizácii. Umelci sa svojou tvorbou dovolávali k návratu remeselnej výroby.

Po približne sto rokoch svojej existencie bola lavička v katastrofálnom stave, bola takmer úplne skorodovaná a čiastočne polámaná. Preto ju bolo treba obnoviť. V júli 2007 bola zrekonštruovaná lavička osadená na pôvodné miesto a od tej chvíle v plnej kráse zase zdobí Horský park a návštevníci parku si na nej môžu znovu posedieť.

lavička

lavička

lavička

lavička

lavička

lavička

Reklamy

5 thoughts on “Soltzova lavička v Horskom parku

  1. Lavička je hezká, má zajímavý půlkulatý tvar, tak si při povídání lidé lépe vidí do očí, ale nevím jestli se na ní pohodlně sedí. Zkusila ses posadit? Netlačí do pozadí? 😀

    Like

  2. Na tuhle lavičku si pamatuji, Danko. Vypadá zajímavě a vůbec mě nepřekvapuje, že má svoji historii.
    Taky by mě zajímalo, jak je pohodlná. V mrazu bych si na ni nesedla, je kovová, mohla bych k ní přimrznout. 😉
    Fotky jsou moc pěkné. 🙂

    Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.