Murmanská výšina

Miesto, o ktorom tu teraz napíšem pár riadkov, som do chvíle, kedy vznikli tieto fotografie, vôbec nepoznala. Dokonca som nikdy o ňom ani nepočula. Pritom z Horského parku na Slavín, prípadne opačne, som už niekoľkokrát išla. No zakaždým to bolo v takom ročnom období, kedy ešte na stromoch boli listy, tak som si z chodníka to vyvýšené miesto s pomníkom ani raz nevšimla.

Pri poslednej návšteve Horského parku (čo bolo na Silvestra minulého roku), som si na jednej z informačných tabúľ všimla, že neďaleko by mal byť nejaký pamätník, ale nevenovala som tomu veľkú pozornosť. Len som si v tej chvíli pomyslela, že keď sa niekedy na jar vyberiem znovu do Horského parku, že si musím prejsť všetky miesta,  ktoré sú na informačných tabuliach. Ale že jedno z tých miest objavím len o malú chvíľu, som ani netušila.

DSCN9829mv

Ako už z informácie na tabuli môžete vidieť aj sami, ide o pamätník padlým v I. svetovej vojne. Nachádza sa na ulici Francúzskych partizánov neďaleko Slavína. Keďže je v nadmorskej výške 285 m, je odtiaľ pekný výhľad na veľkú časť mesta, čo však na mojich fotografiách, vzhľadom na počasie a blížiaci sa súmrak, nie je veľmi vidieť.

Pamätník na Murmanskej výšine je jednoduchá tomba (talianske slovo s významom hrob, krypta, náhrobok) so štyrmi levmi na rohoch a nápisom 1914 – 1918. V roku 1925 ho navrhol ho architekt Franz Wimmer a na pomníku spolupracoval aj architekt Andrej Szönyi. Práca im trvala štyri roky. Telá levov vytesal Alojz Rigele vlastnoručne z tvrdej žuly, ktorú použili z podstavca zrušeného pomníka Márie Terézie. Sarkofág je len symbolický.

Viac už napovedia moje fotky.

 DSCN9851
DSCN9853
DSCN9854
DSCN9855
DSCN9856
DSCN9857
DSCN9858
DSCN9859

Keď počujete meno Murmansk, predstaví sa vám určite (ako aj mne) mesto Murmansk. Tento názov však nevychádza z ruského prístavného mesta, ale podľa bratislavskej rodiny Murmannovcov, ktorej tieto pozemky voľakedy patrili. Názov sa začal používať niekedy v päťdesiatych rokoch minulého storočia.

 
Reklamy

8 thoughts on “Murmanská výšina

 1. V tomto tvém mě zaujaly dvě věci. Na to, kdy vznikli, mi připadají lvi málo realističtí a podrovní, spíš stylizovaní.
  A druhá věc – píšeš, že je památník v nadmořské výšce 285 m n.m. a TUDÍŽ je odtamtud pěkný výhled. My jsme v obci 286 m n.m. výhled nemáme žádný, jsme vlastně v širším podhůří Krkonoš. I to je relativita 🙂

  Like

  1. Presne, ako píšeš. Neviem, ako sa vlastne udávajú nadmorské výšky miest, ale Bratislava ako taká je v nadmorskej výške 134 m. Už tam vidíš ten rozdiel? A čo sa týka levov a toho, ako sú vyhotovení? Veď ani v dnešnej dobe nevytvárajú umelci svoje diela rovnako, ani v socialistickom realizme neboli všetky rovnako prevedené. Asi sa ti to zdá na tie roky príliš moderné, nie? Rigele bol na tú dobu vážený a vyhľadávaný sochár, možno tých levov len odflákol alebo to bola na tú dobu moderna 🙂 Ale nerada by som to ďalej rozvádzala, lebo v tejto oblasti sa veľmi nevyznám. Rigele má v Bratislave množstvo sôch, už som nad tým rozmýšľala, že by som raz jeden príspevok venovala iba jemu.

   Like

 2. Tento pamätník som objavila asi pred 20 rokmi, pri návšteve manželovej rodiny z Nemecka. Keďže pochádzali pôvodne z Bratislavy, o tomto pamätníku vedeli a chceli si ho pozrieť, tak sme ho spoločne hľadali. Bol vtedy úplne zarastený kríkmi. Teraz je aspoň jeho najbližšie okolie vyčistené.

  Like

 3. Ze všech fotografií se mi nejvíc líbí záběr s lavičkou, Danko.
  Jak je vidět, jsou u vás místa, která jsi ještě neprozkoumala. Bratislava je velké město, určitě bude podobných míst víc.
  Článek je zajímavý, jenom vzhledem památníku nejsem nijak nadšená.

  Like

 4. Dobrý deň,
  dnes sme sa boli prejsť v Horskom parku a podarilo sa mám nájsť tento pamätník. Nebola som tu prvý raz, lebo ako malé dieťa sme sa sem na prelome päťdesiatych a šesťdesiatych rokov chodili hrávať, Ako malí škôlkár z neďalekej MŠ na Búdkovej sme sem niekedy prichádzali na vychádzku a pani učiteľka nám tu v tieni na lavičkách rozprávala rôzne príbehy. Potom sme sa však z lokality odsťahovali a na toto príjemné miesto som pozabudla. Teraz som ho však ukázala aj manželovi, ktorý je síce Bratislavčan, no nikdy tu nebol a ani o ňom nepočul. Som rada, že pamätník zostal zachovaný a jeho okolie je vcelku upravené. Vyvolal vo mne veľa nostalgických spomienok. V Bratislave a jej okolí bolo veľa pekných a príjemných miest. Škoda, že mnohé z nich ustúpili výstavbe…

  Liked by 1 person

  1. Ďakujem za vaše zastavenie na mojom blogu. Vidíte, práve uvažujem, kam dnes ísť. Vyzerá, že bude celkom pekné počasie, Horský park by nebola zlá voľba. Pri tomto pamätníku som bola dvakrát, ani raz nebolo pekne. Máte pravdu, mnohé miesta Bratislavy sa veľmi menia, nie vždy k lepšiemu 😦

   Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.