Prechádzka v petržalských chránených areáloch

Včera popoludní som si vyšla na krátku, približne päť kilometrovú prechádzku dvomi chránenými areálmi podunajskej prírody.

Na sedem hektárovej rozlohe chráneného areálu Hrabiny, nachádzajúceho sa približne  600 m od hlavného toku Dunaja a skoro 77 hektárovej rozlohe prírodnej rezervácie Starý háj, ktorá je k Dunaju ešte bližšie,  sú pozostatky rozsiahlych lužných lesov, ktoré sa rozprestierali na pravom brehu rieky. Lesík Hrabiny tvoria najmä 70 až 80-ročné stromy, doplnené prestarnutými 120 až 140-ročnými jedincami. Spomedzi stromov je tu najpočetnejšie zastúpený jaseň, dub, lipa malolistá a javor, no naďabíte tu i na cudzokrajný agát biely a pajaseň žliazkatý. Z krovín tu rastú najmä baza čierna, zob vtáčí, lieska obyčajná a ďalšie.  O Rezervácii Starý háj som už písala viac ešte v októbri 2011 na blogu Mimi a jej svet.

Tieto územia boli vyhlásené za chránené za účelom ochrany prirodzeného lužného lesa s výskytom viacerých chránených druhov rastlín a živočíchov.

DSCN2757

DSCN2760

DSCN2766

DSCN2770

DSCN2780

Z tejto fotografie je vidieť, ako je od posledných obytných domov k týmto územiam blízko.

DSCN2786

DSCN2792

DSCN2794

DSCN2805

DSCN2819

DSCN2821

DSCN2826

DSCN2832

DSCN2843

DSCN2885

Obe územia som už na mojich blogoch v minulosti spomenula. Hrabiny tu –

http://mimiajejsvet.blogspot.sk/2012/02/prechadzka-nedalekymi-hrabinami.html

https://fotografiedb.wordpress.com/2014/02/01/milenci-v-hrabinach/

a Starý háj zase tu –

http://mimiajejsvet.blogspot.sk/2011/10/prirodna-rezervacia-stary-haj.html

Reklamy

6 thoughts on “Prechádzka v petržalských chránených areáloch

 1. Sice jsi ještě vyfotila zbytky sněhu, ale jaro, v podobě sněženek, už se hlásí asi všude. 😎 Líbí se mi ty stromy ohryzané od bobrů, sice jsou pro ně bobři pohroma, ovšem ty snímky mají nějakou teplejší barvu a ty zvláštní pahýly vypadají moc zajímavě. 😉

  Like

  1. Na tému bobry a stromy mám už dávnejšie pripravené fotky, ale zatiaľ som článok na túto tému nedala dokopy. Síce som už o tom kedysi písala, ale témy sa stále opakujú, keďže z tohto môjho priestoru skoro nikam nevychádzam 😦 Keď som bola nedávno u mamy, boli sme sa prejsť aj popri rieke, ale tam som stopy po bobroch vôbec nezaznamenala.

   Like

 2. Ty se máš, Danko, lužní les za humny, takovou procházku bych si dala líbit.
  Moc se mi líbí tvoje fotky, zvlášť ty z lužního lesa. Vypadají, jako kdyby od chráněného území byla civilizace kilometry vzdálená, a přitom je na dosah. 😉
  Těším se na jaro, taky začnu chodit na delší procházky s foťákem, teď bych se utopila v blátě a stejně u nás není co fotit. 😦

  Like

  1. Lužné lesy sú zaujímavé, aj keď na prvý pohľad vyzerajú ako neupratané. Popadané staré stromy, stromy spadnuté “vďaka” bobrom, voda, ktorá niekedy je, niekedy nie je – záleží od výšky hladiny Dunaja. Často je aj na ich škodu, že sú tak blízko civilizácie. Mnohí “civilizovaní” ľudia tam totiž po sebe nechávajú také stopy, aké sú vidieť aj na jednej z mojich fotografií 😦 Všimni si lepšie tretiu od konca.

   Like

   1. Viděla jsem, lidi nechávají podobné stopy všude, což je pro mě naprosto nepochopitelné, sama bych si nikdy nedovolila někde pohazovat odpadky.
    Lužní lesy jsou zajímavé i tím, že jsou neuklizené, je to divočina ponechaná sama sobě. 🙂

    Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.