Trnava s turistickým sprievodcom

“V sobotu sa v Trnave pristavte pri kancelárii TIK, kde začnú špeciálne prehliadky mesta. Vyrazí sa o 15:00, 16:30 a o 18:00, pričom sa návštevníci dozvedia viac o histórii mesta a regiónu.” Na túto akciu pozývala Trnava záujemcov o históriu mesta v rámci Medzinárodného dňa sprievodcov.

Keď sa niekedy v budúcnosti stretnete na internete s takto formulovanou informáciou, nemyslite si, že vám to stačí na to, aby ste sa pri trnavskom TIK naozaj iba zastavili a pridali sa k tým, ktorí majú záujem dozvedieť sa viac o histórii mesta.  S priateľkou sme sa na základe oznamu vybrali hodinu po poludní vlakom do Trnavy, aby sme tam boli včas na prvý termín prehliadky. Už kúsok za Bratislavou sa nám hladký priebeh popoludnia narušil tým, že náš vlak odstavili kdesi v záhradkárskej kolónii za mestom a ja som priateľke tvrdila, že nie sme na správnej koľaji. Myslela som, že náš vlak odbočil na smer Senec a nie na Trnavu. Po viac ako štvrťhodine státia nás posunuli o kus ďalej a to sme už zistili, že sme na stanici Východ, kde som dovtedy nikdy nebola. Tam nás asi presunuli na inú koľaj a potom nás vrátili zase na správnu trať. Do železničnej stanice v bratislavskej Rači sme prišli s dvadsať minútovým meškaním. Ďalšia cesta do Trnavy už pokračovala bez problémov.

Druhý problém nastal, keď sme na trnavskom Trojičnom námestí našli turistickú informačnú kanceláriu. Od jej zamestnancov sme sa dozvedeli, že plánovaný počet 20 ľudí je naplnený a že my sa môžeme objednať až na ďalšiu prehliadku. To sa nám ani trochu nepozdávalo, dosť nás to nahnevalo, pretože na stránke, kde sme sa o trnavskej prehliadke dozvedeli, táto informácia nebola. Kamoška povedala, že ona odtiaľ určite neodíde a že sa skúsime k skupine pridať. Takých, ako my, tam bola minimálne ďalšia dvadsiatka. Nakoniec nás všetkých vzali a s malou zmenou programu sme prehliadku absolvovali.

Od sprievodcu sme sa dozvedeli o histórii vzniku mesta Trnava  a keďže sa o Trnave hovorí ako o malom Ríme, bolo jasné, že sa prehliadka zamerala na niektoré z jej kostolov. Do jedného z nich sme sa dostali aj dnu.

Trnava je jedným z najstarších a najkrajších stredovekých miest Slovenska.  Niekoľko osád s pôvodným slovanským obyvateľstvom existovalo na jej území už v 9. storočí. Viedli tadiaľto aj dve dôležité obchodné cesty. Česká cesta viedla z Prahy cez Kutnú Horu, Jihlavu a Brno do Uhorska, a to cez Holíč, Senicu, Trnavu, Nové Zámky, Ostrihom do Budína a ďalej až na Balkán. Druhá, jantárová cesta, zasa smerovala od západu cez Bratislavu, Trnavu a ďalej Považím cez Trenčín a Žilinu do Sliezska a Poľska. Prvá zmienka o Trnave bola v listine z roku 1211, keď ostrihomský arcibiskup Ján daroval časť príjmov miestneho kostola Ostrihomskej kapitule. Uhorský kráľ Belo IV. udelil Trnave výsady slobodného kráľovského mesta v roku 1238, kedy sa stala prvým slobodným kráľovským mestom na území dnešného Slovenska. Postupom času jej boli udelené ďalšie privilégiá, ktoré vytvárali tie najlepšie podmienky pre rozvoj remesiel a obchodu. 

Teraz vás prevediem bez dlhého slovného doprovodu miestami, ktoré sme videli.

Turistická informačná kancelária sa nachádza v Mestskej veži, ktorá je je jednou z najdôležitejších renesančných pamiatok mesta. Zo stanice sme sa k nej dostali po Hlavnej ulici.

DSCN8185

DSCN8190

DSCN8201

DSCN8207

DSCN8374

Z Trojičného námestia sme pokračovali ku Katedrále sv. Jána Krstiteľa. To je ten kostol, v ktorom sme boli aj vo vnútri, ale viac o ňom napíšem inokedy.

IMG_4965

DSCN8234

Od neho sme pokračovali na Námestie sv. Mikuláša, kde sa nachádza aj kostol zasvätený tomu istému svätému, jeho plný názov je Bazilika sv. Mikuláša. Na tomto námestí je súsošie sv. Jozefa.

DSCN8285

DSCN8293

DSCN8292

DSCN8304

DSCN8321

DSCN8323

DSCN8325

Odtiaľto sme pokračovali do Haulíkovej ulice, kde blízko seba stoja dve synagógy. Nová, v tej je dnes kultúrne centrum s kaviarňou a stará, ktorá sa taktiež využíva na kultúrne podujatia. Je známa ako Galéria Jána Koniarka.

DSCN8328

DSCN8342

DSCN8349

Na nášho sprievodcu už čakala ďalšia skupina, náš čas, vyhradený na prehliadku sme pretiahli, preto sme sa od synagóg pobrali  späť na Trojičné námestie.

Mesto Trnava je tak bohaté na históriu, že na pozretie všetkých pamätihodností by bolo potrebné oveľa viacej času. V Trnave som bola už viackrát, ale ešte som všetky pozoruhodnosti mesta nevidela. Preto sa tam určite znovu vrátim.

Veže trnavských kostolov vidíte zo všetkých možných uhlov mesta. Po rozchode sme sa ešte prešli k ďalšiemu kostolu, ktorý je v uličke kúsok od Trojičného námestia. Bol to Františkánsky kostol s kláštorom.

DSCN8343

DSCN8382

Cestou zo stanice do mesta som si všimla dva kostoly. V tesnej blízkosti mestských hradieb evanjelický kostol a na Hlavnej ulici malý gotický, neskôr barokovo upravený Kostol sv. Heleny.

DSCN8177

DSCN8181

Reklamy

14 thoughts on “Trnava s turistickým sprievodcom

 1. Dani, vdaka za zdielanie. Trnavu trosku poznam, mam tu par priatelov a priznavam ze co sa tyka cistoty, paci sa mi omnoho viac ako Bratislava. Dokonca aj niektore kostoly poznam, kamaratka spieva z zbore a niektore koncerty mali tam.

  Like

 2. Překvapilo mě, že i mimo prázdninovou sezonu v Trnavě myslí na turisty a po městských památkách je provází průvodce s výkladem. Vybraly jste si s kamarádkou pěkný slunečný den, takže jsi mohla pořídit hezké fotky. 😎

  Like

 3. My se prohlídkám s průvodcem vyhýbáme, Danko, ale někdy je to ke škodě.
  Viděla jsi určitě z Trnavy to nejhezčí a nejzajímavější a nemusela jsi nic hledat.
  Fotky máš nádherné, jsou na nich samé krásné památky.
  Moc ráda bych Trnavu někdy navštívila, není od nás nijak daleko, ale prostě to nejde, nedá se nic dělat. 😦
  My jsme vlastně byli v Trnavě včera odpoledne provětrat mamku a psa, jenže tahle Trnava je od nás jen pár minut jízdy autem a památek tam moc není. 😉

  Like

  1. Hanka, ani ja nemám rada prehliadky so sprievodcami, ale pri nich sa niekedy dozvieš veci, ktoré sa inde nedozvieš. V sobotu som absolvovala dve. Ale čo sa týka poznávania miest, tiež mám radšej sólo výlety. Môžem porovnávať napr. návštevu Paríža, kde som bola s cestovkou a Londýna, kde som bola individuálne. Individuálne sa mi to páčilo oveľa viac. Veď aj v sobotu som mnoho z prednášaného nepočula, keďže som chcela aj fotiť. Chcela by som tento rok okrem bicyklovania navštíviť aj zopár slovenských miest. Ale doma si najprv pripravím z internetu, čo chcem v konkrétnom meste vidieť.

   Like

  1. Bol. O jeho dopoludní určite tiež niečo napíšem. Aj mne sa páčilo, že bol tak dobovo oblečený. U nás som nič také ešte nevidela. V Trnave som bola s jednou priateľkou, ktorej som hovorila aj o vás a o našom pláne ísť do Čachtíc. Vraj by tiež rada išla s nami 🙂 Len nech už je pekná jar.

   Like

 4. Najprv si asi musíme vytrpieť jarné dažde. Snáď po Veľkej noci už bude pekné počasie a bude teplejšie. Ešte nás možno prekvapí chrípka, tieto vlhké dni sú pre ňu ako stvorené. Pôjdeme si pozrieť aj tie miniatúry hradov do Podolia ?

  Like

 5. Samozrejme nechcem chrípku ani ja, tiež ma obchádza už niekoľko rokov, od kedy sa nedávam očkovať., tak verím že sa nám výlet podarí, tak ako všetky Vaše doterajšie, podľa fotografií a komentárov.

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.