Single chochlačka vrkočatá

To, že vodného vtáctva máme tu v Petržalke a okolí neúrekom, ste mohli vidieť z mnohých mojich fotografií. Labute, lysky čierne, kačice divé, čajky – to sú tie, ktoré sa tu vyskytujú vo veľkých množstvách. Len málokedy však mám šťastie na chochlačku vrkočatú. Občas som ich videla pri bicyklovaní popri vyrovnávacom kanáli smerom do Čunova, ale vždy, keď som sa k nim priblížila bližšie s fotoaparátom, vtáky sa ponorili pod vodu a vynorili sa až o pekný kus ďalej 😦 O chochlačke sa hovorí, že je majstrom hĺbkových ponorov, preto je jej fotenie naozaj dosť obtiažne. Zaostríte, chcete cvaknúť a kačica zmizne pod vodou 😦

IMG_8326x

IMG_8386x

Už v jeseni som si na Veľkom Draždiaku všimla, že tam pláva aj jedna chochlačka. Pri mojej poslednej prechádzke okolo Draždiaka sa mi ju konečne podarilo nafotiť z bližšej vzdialenosti.

IMG_4736

IMG_4751

IMG_4782

IMG_4754

IMG_4766

IMG_4779

Chochlačka vrkočatá je pomerne bežný druh, v hojných počtoch obývajúca jazerá, rybníky a rieky na väčšine územia Eurázie. Hniezdi v Európe a Ázii, od Islandu po Kamčatku a severné Japonsko. Sťahovavé sú hlavne populácie zo severných oblastí, ktoré zimujú v strednej a južnej Európe, v Afrike a juhovýchodnej Ázii. Tento druh kačice sa vydáva za potravou aj hlboko pod hladinu a bez vynorenia vydrží niekoľko minút. Na vzlietnutie z vodnej plochy však potrebuje riadny rozbeh. Z týchto kačíc u nás sporadicky hniezdia alebo nad nami len prelietavajú najmä choch­lačka vrkočatá a sivá. Tieto vtáky sú výborne prispôsobené životu vo vodnom prostredí a len zriedka vychádzajú na súš, kde pôsobia neobratne. Veľkú časť potravy zís­kavajú práve na dne vôd, kde svoju korisť hneď aj hlcú. Podľa ponuky uprednostňujú živočíšnu potravu pred rastlinnou.

IMG_4788

Reklamy

6 thoughts on “Single chochlačka vrkočatá

  1. To jsou parádní fotografie, Dani, krásně jsi chocholačku vyfotila. U nás se tento vodní pták jmenuje polák chocholačka. Pár už jsem jich taky viděla, ale jen zdálky a nepodařilo se mi je vyfotit.
    Hejno labutí je taky krásné. 🙂

    Like

  2. Párkrát som videla ešte jeden druh kačice, tie sú viac do žlto-hneda, ani neviem ich presný názov. Na fotenie týchto tvorov by som potrebovala mať lepší zoom-objektív.

    Like

Pridaj komentár

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.