Hlas pre prírodu

Ten, kto na tento blog chodieva pravidelne, vie, že väčšina mojich príspevkov je o prírode. Veď ona robí najviac tento svet farebným 🙂 Aj tento dnešný nebude výnimkou.  Asi neexistuje v roku taký týždeň, aby som nešla von do prírody. Tak to bolo aj počas uplynulého týždňa. Práve pri výbere fotografií do tohto článku, hľadaní názvu vtáka, ktorého sa mi podarilo odfotiť, som si spomenula aj na e-mail, ktorý som tento týždeň dostala.

Bola v ňom výzva o podporu petície, týkajúcej sa legislatívy EÚ pre ochranu prírody. Ak aj vám na prírode záleží, pripojte sa. (Tento článok asi nebude pre tých čitateľov, ktorí čítajú povrchne a odmietajú klikať na odkazy. V tomto príspevku ich nájdete niekoľko a len po ich prečítaní je obsah príspevku kompletný.)

Momentálne kvitnú šípové ruže. To, že sa mi jemné kvietky tohto keru veľmi páčia, ste sa už mohli dozvedieť z iných príspevkov nielen na tomto blogu, ale aj na tých starších. Fotografie šípových ruží som raz zakomponovala do rozprávky, inokedy zase do šípok na čaj.

Keď som si vybrala jeden z množstva šípových kríkov, ktoré rastú popri dunajskej hrádzi a začala fotiť jeho kvety, zbadala som, že na vedľajší ker si sadol žltý vták. Namiesto na ruže som svoj objektív namierila naňho. Musela som trošku zmeniť miesto, aby som ho lepšie videla, ale aj keď som bola oblečená dosť farebne, vôbec ma nezaregistroval. Preto mohlo vzniknúť až niekoľko fotografií, čo sa mi málokedy stáva. Vtáčik ma veľmi potešil.

IMG_9304r

DSCN5521r

DSCN5526r

IMG_9128r

Samozrejme, že som jeho meno nepoznala. Preto som googlila a preklikala som sa viacerými stránkami, aj tak som si nebola úplne istá. Ak som sa v jeho názve pomýlila, opravte ma. No čo ma zarazilo medzi článkami na internete, ktoré som našla? Ten, ktorý mal názov (ja som ho opravila, doplnila som v slove srnádka t) – Šéfkuchári bojujú o právo podávať vzácne strnádky. (Doporučujem vám, aby ste na odkaz naozaj klikli.)

IMG_9287s

IMG_9277s

IMG_9283s

IMG_9285s

IMG_9288s

To už naozaj nemajú Francúzi čo jesť? Pod článkom je niekoľko diskusných príspevkov, aj keď sú niektoré napísané dosť vulgárne, súhlasím s nimi.

Určite ste už aj vy počuli o tom, že na juhu Európy sú národy, ktoré jedia vrabcov, aj lastovičky. No keď sa tak nad tým zamýšľam, aký je rozdiel v love vrabcov, lastovičiek, či u nás bežného lovu bažantov, divých kačíc a iných voľne žijúcich vtákov za účelom prípravy gurmánskych špecialít? Asi žiaden.

Čo si o tom myslíte vy?

Šípové ruže som fotila aj počas dažďa.

DSCN4694r

DSCN4703r

DSCN4706r

DSCN4695r

Reklamy

8 thoughts on “Hlas pre prírodu

 1. Tieto kvietky šípových kríkov sa mi vždy páčili. Vtáčik je už asi aklimatizovaný na množstvo ľudí na hrádzi a nemá strach.
  S odchytávaním vtákov na účely konzumácie veľmi nesúhlasím, ale stretla som sa s tým aj na Malte, ktorá je významnou medzistanicou pri ich sťahovaní z Europy do Afriky. V tom období je to tam legálne, aj keď ochrancovia prírody bojovali za zrušenie tohto zákona.

  Like

 2. Myslím, že je to něco jiného jíst kachny a nebo husy. Zaprvé se za těmito účely chovají a za druhé se z jednoho ptáka nají celá rodina, zatímco těch malých ptáčků, aby se člověk zasytil, aby padlo celé hejno. 😕
  Klikla jsem si na petici o přírodě a dokonce jsem měla chuť se zúčastnit, ale zjistila jsem, že nejsem schopna vyplnit dotazník. O směrnicích EÚ nevím nic, jako ani o soustavě Natura 2000, ale držím palce.

  Like

  1. Jarka, myslela som divé husi a kačice, bažanty a ďalšie voľne žijúce vtáky, nie tie, ktoré sa chovajú doma na jedenie 🙂 Myslím, že tá petícia by mala platiť všade, lebo si tam môžeš vybrať krajinu, z ktorej si. Okrem mena a mailovej adresy tam nie je nič iné potrebné písať. Ja poznám aj stránku Natura 2000, pretože ju často preklikávam, keď potrebujem informácie do článkov na blogu.

   Like

 3. Fotografie šípkových květů jsou překrásné, Dani, zvlášť ty s dešťovými kapkami. Dívala jsem se i na odkaz s pohádkou z roku 2012.
  U nás šípky teprve začínají kvést. Doufám, že je nepropasu!
  První petici jsem podpořila, opravdu stačilo jen jmého, mail a kliknutí.
  Ještě se podívám na odkaz o strnadech.
  Nechápu, jak někdo může usilovat o podávání strnadů jako specialitu v restauracích.
  To je vážně odporné!!! Takový nádherný milý ptáček!
  Taky jsem proti lovu divoce žijících ptáků a zvířat za účelem vaření specialit. Člověk se měl vyvinout jako vegetarián!
  Tvoje fotky se strnadem jsou kouzelné. 🙂

  Like

  1. Hanka, vegetariánmi zrovna nemusíme byť (mne by mäso chýbalo, aj keď ho jem stále menej a menej), ale chytať takéto maličké vtáky za účelom podávania na tanieri, to som proti. Som rada, že ich tu máme teraz aj v korunách stromov pod oknami. Doteraz som ich tu nevidela, až túto jar. Tak krásne štebocú, spolu s maličkými sýkorkami. Nielen teraz skoro ráno, ale aj po celý deň.

   Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.