Kačacia fontána

na Šafárikovom námestí je jedna z množstva fontán, ktoré máme v Bratislave. To, že je to naozaj tak, dokazujú aj fotografie, ktoré som doteraz zverejnila na blogu 

Na krásnom modrom Dunaji.

Tento príspevok som chcela na blogu zverejniť práve v čase, kedy sa v našom meste po zime spúšťajú fontány. Akosi mi to nevyšlo, pretože je už viac ako mesiac, čo po zime oživili niektoré z nich. Ďalšie začali striekať začiatkom mája a niektoré vôbec 😦 Medzi tie posledné patrí aj táto fontána na Šafárikovom námestí.

IMGP0011k

Podľa mňa je Kačacia fontána druhou najkrajšou bratislavskou fontánou, hneď po Ganymedovej fontáne.  V časoch, kedy bola Štúrova ulica a Šafárikovo námestie živou tepnou Bratislavy, osviežovala svojou vodou parčík, v ktorom sa nachádza. Bohužiaľ, v minulosti mi prekážalo to, že lavičky a okolie fontány boli väčšinou obsadené rôznymi pochybnými osobami, ktorým často nechýbala k spoločnosti fľaška čuča. Len málokedy sa mi podarilo urobiť fotografie tak, aby neboli v zábere polihujúci či debatujúci bezdomovci.  To je aj dôvod, prečo som si nikdy v tomto parčíku nesadla na lavičku. Škoda, lebo ten maličký park je zelenou oázou na veľmi rušnom mieste mesta. Teraz, keď je už viac ako rok Štúrova ulica (označená obyvateľmi ako “nekonečný príbeh”) v rekonštrukcii, nechodievam tade skoro vôbec. V poslednej dobe som tam bola len kvôli novým fotkám fontány.

IMGP0914k

Kačaciu fontánu  vyhotovil v roku 1914 Robert Kühmayer. Súsošie pripomína bratislavskú povesť:

Na brehu Dunaja žil kedysi starý dobrý vodník, ktorý už dávno nechytal ľudské dušičky, ale dával prednosť pohode na slniečku a šanteniu s chlapcami, ktorí k Dunaju chodievali s husami a kačicami. Jedného dňa, nevedno prečo, sa začali chlapci vodníkovi posmievať, šibať ho prútom a spolu s husami a kačkami naháňať po lúke. Keď nechceli prestať, vodník vytrhol najbližšiemu prút a sám ich začal šibať. Koho zasiahol, ten na mieste skamenel.

DSCN4385k
Fotografia z nedávnych dní

Fontána je zaujímavá v každom ročnom období.

IMGP0010k

IMG_3481k

 

Zdroj príbehu: http://www.panorama.sk/sk/sprievodca/v-kacacej-fontane-je-zakliaty-pribeh/1347

Reklamy

10 thoughts on “Kačacia fontána

 1. V širších záběrech vidím, jak je ten parčík krásný. Doufám, že už si bezdomovci našli jiné místo a park bude sloužit lidem všem. Ta fontána je opravdu moc hezká v každém ročním období i když v zimě, pod sněhem, ti nahatí chlapci vypadají trochu zvláštně. 😉 🙂

  Like

 2. Ganymédova fontána je krásná, ale ta s kačenkami je kouzelná, Dani.
  Parčík je velice příjemné místo a fontána opravdu vypadá moc hezky v každém ročním období.
  Máte v Bratislavě nádherná upravená místa, jako stvořená pro klidné posezení a odpočinek.
  Přeji ti pěkné červnové dny a mnohokrát děkuji za tvoje komentáře u mě. 🙂

  Like

  1. Momentálne sa tento parčík nachádza v susedstve veľkej stavby. Neďaleko neho totiž vyúsťuje cesta zo Starého mosta, ktorý sa stavia nanovo a k nemu sa buduje aj prístupová cesta na ulici, ktorá s parkom tiež susedí.

   Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.