Vrabec

Kto by ho nepoznal? Je to u nás azda najrozšírenejší vták, aj keď odborníci v posledných rokoch tvrdia, že ich na Slovensku veľmi ubúda. Aj preto sme sa už v marci tohto roku mohli z agentúrnych správ dočítať o tom, že pre tento rok vyhlásila Slovenská ornitologická spoločnosť BirdLife Slovensko za vtáka roka 2015 práve vrabca. A to hneď dva druhy. Vrabca domového, aj vrabca poľného.

Našťastie, lebo keby som vám ich chcela na mojich fotografiách označiť, že ktorý je ktorý, tak to neviem. Preto ich ani rozlišovať nebudem a na fotkách uvidíte vrabce oboch druhov.

 IMG_3216vrabec

V rámci kampane vták roka si SOS/BirdLife každoročne zvolí jeden druh vtáka, na ktorý následne zamerajú rôzne podporné projekty a oboznamujú s ním verejnosť (vlani bol vtákom roka bocian).

To tvrdenie, že vrabcov ubúda, sa mi veľmi nepozdáva. V mojom fotoarchíve som našla toľko fotografií, na ktorých boli títo vtáci, že som si nevedela vybrať a to som sa ani zďaleka nepreklikala celým archívom.

IMG_3211vrabec

DSCN2242vrabec

DSCN2245vrabec

DSCN2240vrabec

IMG_9057vrabec

DSCN4795vrabec

DSCN0672vrabec

DSCN1298vrabec

DSCN0917vrabec

IMG_7140vrabec

IMG_3221vrabec

IMG_3198vrabec

IMG_4739vrabec

IMG_4735vrabec

DSCN0781vrabec

DSCN9623vrabec

IMG_0801vrabec

a

 

Reklamy

11 thoughts on “Vrabec

 1. Vrabec je moc roztomilý ptáček, Dani, takový malý kouzelný dareba. Nezáleží na tom, který je který, mám vrabčáčky ráda, ale připadá mi, že jich nějak ubývá i u nás.
  Taky už jsem jich dost nafotila, ovšem proti tobě to není skoro nic.
  Máš krásný výběr vrabečků, těžko bych vybírala nejhezčí fotografii. 🙂
  Přeji dobrou noc! 🙂

  Like

  1. Ďakujem, určite by som bola našla aj krajšie, ale aj tak mi to zabralo kopec času, kým som sa prehrabala starými fotkami. Nemám to tak pekne roztriedené ako ty, hoci niektoré fotky som mala označené menovkou.

   Like

 2. U nás se o vrabcích říká to samé, ale v zimě jich k nám na krmítko chodí pořádné hejno a když přiletí, tak to poznám bez toho, abych se podívala z okna. Jsou to kluci hašteřiví, nadělají spoustu křiku a pořád se kočkujou. Teď v létě už je moc nevidím, tak z toho usuzuji, že k nám létají ti polní.

  Like

  1. Ku mne už na balkón nechodí nič. Veveričku som naposledy vyhnala, tak sa asi urazila a našla si nový domov 😦 Ďatľa som videla naposledy asi pred mesiacom, potom sa už viac neukázal. Chodia, ale len na topole pri dome, na balkón už nie. V tých horúcich dňoch som chcela nalákať vtáčiky aspoň na vodu, tak som im vyložila nádobu s vodou, ale nikto si ju ani len nevšimol 😦

   Like

   1. Řekla bych, že to může být tím, že to mají ptáčci i veverka k tobě na balkon dál, protože vám ty nejbližší stromy vykáceli. U nás kolem domu, teď každé jaro taky nějaký ten strom zmizí a já si hlídám borovici před naším balkonem, jak ta by zmizela, tak by určitě ptáčci už taky nepřišli…

    Like

    1. Veverička chodila ešte aj po tom, čo spílili tie štyri stromy. No v ten deň, kedy u nás na balkóne aj nocovala, som ju videla naposledy. V tom čase už boli v hniezde na jednom z topoľov malé vrany a videla som, ako ju staré vrany s krikom naháňali po stromoch. Asi ju dobre popreháňali a viac sem radšej neprišla.

     Like

 3. Hast da ja eine richtige Bild Sammlung aufgenommen in allen Jahreszeiten von diesen Vögelchen 😉
  Hat eine gewisse Namensähnlichkeit mit unseren ORF-Generaldirektor
  Dr. Alexander Wrabetz 😉
  Lieben Gruß
  Werner

  Like

  1. 🙂 Werner, als ich das erste Mal in Wien war (1986), ich bin damals von Köln am Rhein gereist. Der Zug kam früh Morgen, der Abfahrt meines Bus nach Bratislave erst am spät Nachmittag war. Ich hatte den ganzen Tag viel Zeit und ich sah auch ins Telefonbuch. Viele Wiener haben die Namen mit den slawischen Ursprung. Es ist nicht nur Überbleibsel der österreichisch-ungarischen Monarchie, aber auch, dass viele Menschen aus der Tschechoslowakei ausgewandert sind und leben in Österreich.
   Ich habe damals auch meinen Name gefunden (Blahak). Mein Geburtsnachname habe ich nicht gefunden.

   Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.