Každý deň je iba raz za život

Ak ste to, milí moji čitatelia, ešte nepostrehli, od začiatku tohto roku som sa zase dala na boj. Robím už tretí raz  projekt 365, tohoročný je dokonca o jeden deň dlhší, pretože rok 2016 je ďalší v rade priestupných rokov. Práve pred chvíľou sa začal ten deň, o ktorý sa nám tento rok predĺži.

Wikipédia hovorí:

“Priestupný rok (lat. annus bissextus, doslovne v slovenskom preklade dvojšiesty rok) je rok, ktorý má jeden deň navyše. Deň sa pridáva na koniec februára (29. február). Nebolo tomu však vždy tak. Február mal pri svojom zrode (ešte pred juliánskou reformou kalendára) len 24 dní. Po juliánskej reforme (r. 46 pred Kr.) sa priestupný deň preto pridával každý štvrtý rok za 24. február (ante diem bis sextum kalendas Martias – pozor, to nie je 6. marec!), takže vtedy mal mesiac február prakticky dva 24. februáre za sebou – odtiaľ názov bissextus (dvojšiesty). To sa dialo aj neskoršie až do 3. storočia, a to aj napriek tomu, že vtedy mal február už 30 – 31 dní (to bolo do 7. storočia). Keďže február mal cca do 7. storočia viacej dní ako dnes, mesiace marec, máj a október mali len po 30 dní. Preto deň letného slnovratu vtedy pripadal na 24. júna (dnes na 21. júna), deň zimného slnovratu na 25. december (dnes na 21. december), jesenná rovnodennosť na 25. septembra (dnes na 23. september) a nezmenená zostala len jarná rovnodennosť 21. marca (zrejme kvôli určovaniu dátumu Veľkej noci). To mimo iného vysvetľuje, prečo sa Vianoce oslavujú 25. decembra, i keď zimný slnovrat pripadá na 21. decembra.”

Zaujímavá história, že?

DSCN0017

Včera som zverejnila už 59. príspevok. Koho by to zaujímalo, môže si všetky predošlé pozrieť tu – klik na fotografiu.

koláž každý deň

Reklamy

2 thoughts on “Každý deň je iba raz za život

    1. Aj ja ďakujem za návštevu. Som rada, že som našla zopár nových informácií. A ešte jednu, ktorá sa týka včerajšieho dňa sem dám. Počula som ju dnes ráno v repríze nejakej včerajšej tv relácie. Vraj 29. február je jediný deň, kedy môžu ženy požiadať muža o sobáš :-)))

      Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.