Kostihoj lekársky a jeho príbuzný

kostihoj hľuznatý  (lat. Symphytum tuberosum) sú rastliny z rodiny borákovité. Myslím si, že kostihoj lekársky pozná asi každý, aj keď nie podľa mena, tak z videnia určite. O tom druhom som sa dozvedela aj ja len v posledných dňoch.

Pri mojej cykloprechádzke vo štvrtok minulého týždňa, som si na jednom mieste všimla nízke rastliny so žltým kvetom. Z diaľky sa mi na prvý pohľad zdali ako také o trošku väčšie prvosienky. No to bolo len zdanie. V skutočnosti to boli dosť odlišné kvietky. Pri úpornom hľadaní názvu som preklikala veľa času na internete. Až keď som uvidela moje archívne fotky kostihoja lekárskeho, tak som si uvedomila, že predsa tie kvety sú úplne rovnaké, líšia sa iba farbou. Tak som hľadanie zúžila na slovo kostihoj. A to bolo úspešné. Už pri hľadaní jeho názvu som si nebola celkom istá, že túto rastlinu som videla teraz prvý raz. Určite som sa s ňou už niekedy stretla, len som vtedy nepátrala po názve.

Kostihoj hľuznatý  Symphytum tuberosum L. – všetko o ňom sa skrýva na stránke, ktorá sa otvorí po kliknutí na jeho názov. Nenašla som žiadnu slovenskú stránku s jeho obšírnejším popisom. 

Kostihoj lekársky  Symphytum officinal – predmetom farmaceutického zberu sú korene. Používa sa na liečebné účely najmä na zlomeniny, zápaly svalov, zle sa hojace rany, paradentóze (preto sa dáva do zubných pást), pri vyvrtnutiach. Väčšinou slúži na vonkajšie použitie vo forme mastí, obkladov i zubných pást. Neodporúča sa používanie čajovín, lebo obsahuje alkaloidy, ktoré poškodzujú organizmus.

Pôvodný nadpis tohto článku Kostihoj lekársky som mala v konceptoch od 2. júna 2014. To, že venujem príspevok tejto rastline, som sa pred dvomi rokmi rozhodla po cyklistickej túre popri rieke Morave. Tam som na jednom mieste videla také množstvo kostihoja v rôznych odtieňoch ružovej a fialovej, že som sa tam ešte raz chcela vybrať a nafotiť si ich pre plánovaný príspevok. No ako to u mňa zvyčajne býva, už som sa tam v čase, kedy kostihoj kvitol, nedostala. Preto som teraz k tým zopár, čo som vtedy odfotila pri rieke Morava zozbierala fotografie z rôznych rokov, ktoré som našla v mojom fotoarchíve a ktoré som nafotila v blízkom okolí, teda na úplne opačnom konci mesta.

Pri včerajšom pobyte v prírode som si všimla, že už aj tento rok nepotrvá dlho a kostihoj začne kvitnúť.

 

 

https://plus.google.com/104645994859709007626/posts/2MNVe9J9JLb

Reklamy

3 thoughts on “Kostihoj lekársky a jeho príbuzný

  1. To jsou krásné jarní záběry, Dani! U nás jsem ještě kostival neviděla, jenže jsme se pohybovali v místech, kde asi neroste. 🙂

    Like

  2. Tohoročné fotky sú len tie žlté a posledná v článku – puky. Ale dnes som už videla úplne rozkvitnutý kostihoj, zase v tom Rakúsku 🙂 Ešte len začínam bicyklovať, mám veľký sklz, zase som bola dosť dlho chorá. Presne ako pred rokom, len som to dostala o mesiac skôr ako vlani.

    Like

Pridaj komentár

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.