Skalica je pjekné mjesto

V poslednej dobe som zahltila tento blog množstvom jarných fotografií. Úplne som odignorovala to, že sú aj iné témy. Uvažovala som, čo vyberiem z môjho archívu konceptov. Či dám dnes niečo zo sakrálnych stavieb, alebo vám ukážem fotky z ešte februárového výletu do Skalice. Nakoniec v tomto príspevku zo Skalice bude aj dostatok sakrálnych pamiatok.

Viem, že s názvom tohto príspevku nie som vôbec originálna, ale mne v súvislosti s menom Skalica vždy príde na rozum názov pesničky, ktorú naspieval Janko Blaho, rodák a spevák zo Skalice.

V meste obkolesenom stredovekými hradbami dýcha na vás história v podobe ôsmich kostolov, Rotundy svätého Juraja z prelomu 12. a 13. storočia, najstaršej stavby v Skalici, slávneho secesného Domu kultúry s unikátnou mozaikou a bohatou farebnou výzdobou,  postaveného podľa plánov architekta Dušana Jurkoviča. Dominantou je Kostol sv. Michala, odkiaľ je úchvatný pohľad na mesto. Jezuitský kostol s kolégiom na námestí, ktorý prešiel rekonštrukciou, dnes slúži ako kultúrne centrum. Jednu z prelomových udalostí v dejinách Slovenska pripomína budova radnice, ktorá sa v roku 1918 stala prvým dočasným sídlom slovenskej vlády.

Mesto bolo už v 14. storočí vyhlásené za kráľovské a dostalo rôzne privilégiá. Neodmysliteľným prvkom Skalice je skalický trdelník, ktorý mesto preslávil  široko-ďaleko a Skalický Rubín, pochádzajúci z vinohradov nad mestom.

Do Skalice sme s priateľkou cestovali vlakom. Cestou zo železničnej stanice sme sa stretli s prvou historickou pamiatkou mesta, Mlynom bratov Pilárikových, ktorý bol jedným z mnohých skalických mlynov. Do mlyna sme však nešli.

Keďže som pred časom začala zbierať fotografie sôch sv. Jana Nepomuckého, aj tu som jednu sochu našla.

Oproti soche sv. Nepomuckého je socha patróna hasičov, sv. Floriána.

A tu je symbol toho, že Skalica je vinárske mesto. Ani my sme tohto opierajúceho sa chlapíka  s demižónom vína neobišli iba tak. Pekne sme sa s ním odfotili.

Od sochy vinára pokračujeme ďalej smerom k Námestiu Slobody.

Na námestí pred budovou gymnázia stojí morový stĺp.

Parčík za morovým stĺpom a v pozadí je  Jezuitský kostol sv. Františka Xaverského.

Po pravej strane námestia je v nárožnej budove radnica.

Pozoruhodnosťou námestia je Farský kostol sv. Michala Archanjela a v jeho susedstve karner sv. Anny,  pôvodne gotická, oktogonálna stavba so štvorcovou apsidou. Pred ňou stojí socha uhorského kráľa Ľudovíta I. Veľkého.

To, čo mne najviac utkvelo zo Skalice, keď som ňou pred viac ako dvomi desiatkami rokov dosť často prechádzala autom, je tento secesný dom kultúry. Jeho krása a výnimočnosť púta aj v súčasnosti.

Vraciame sa naspäť na námestie, kde čakáme na vstup do veže kostola. Zatiaľ som si urobila ešte niekoľko záberov námestia.

Jeden zo zachovalých meštianskych domov, v jeho priestoroch sa v súčasnosti nachádza Mestská knižnica.

Predtým, než konečne aj na nás prišiel rad, čo nás sprievodkyňa berie na vežu farského kostola, aspoň jeden pohľad do jeho vnútra.

Pohľady  z veže kostola na mesto.

Ďalšie pamiatky mesta vám ukážem v pokračovaní tohto článku. Zatiaľ dovidenia!

 

Reklamy

7 thoughts on “Skalica je pjekné mjesto

 1. Skalice je skutečně moc pěkné vinařské město, Danko. Líbí se mi, jak je čisté a upravené.
  Nádherný je kulturní dům, nic podobného jsem nikde u nás neviděla.
  Máš další pěknou sochu do sbírky J.N. Musím se podívat, kolik soch už jsi nasbírala.
  Pohled na město z věže je úchvatný, mám ráda střechy domů z nadhledu.
  Krásná procházka městem, skvělé fotografie! 🙂

  Like

  1. Tá čistota mesta zarazila ihneď aj mňa s priateľkou. Prišli sme zo špinavej, dočmáranej Bratislavy do naozaj čistučkého a upraveného mesta. Tak dlho som sa do tej Skalice chystala, konečne som môj plán zrealizovala.

   Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.