Pokračovanie zo Skalice

Z veže kostola sme zišli zase dole do mesta a pokračovali sme v jeho prehliadke. Ďalším miestom, kam sme išli, bol Jezuitský kostol. Jezuiti prišli do Skalice začiatkom 60. rokov 17. storočia. Svoj kostol a kláštor si postavili v rokoch 1693-1724 a pôsobili tu až do zlikvidovania rehole v roku 1773. Kostol je zasvätený Františkovi Xaverskému – patrónovi rádu a ochrancovi  pred morom.  Dvojvežové priečelie  tohto kostola pôsobí na okraji námestia monumentálnym dojmom.  

Najprv pohľady na kostol z veže…

…a potom zo zeme. Na tomto mieste, keďže sme boli v Skalici počas Dňa sprievodcov, sme mali najzaujímavejší a najlepší výklad sprievodkyne.

Cestou od Jezuitského kostola sme prechádzali aj okolo evanjelického kostola. Je to tolerančný klasicistický kostol s prvkami neskorého baroka.

Z centra mesta odchádzame smerom ku kalvárii.

A tu sa nám už otvoril pohľad na najstaršiu pamiatku Skalice. Rotunda sv. Juraja bola vybudovaná ako kostolík na hradisku. Plnila funkciu vlastníckeho kostolíka s malou plochou na pochovávanie. Je to centrálna kruhová stavba, rozšírená o podkovovitú apsidu, má barokovú kupolu s laternou, jej apsida s konchou zostali v pôvodnej románskej podobe. Na vonkajšej strane apsidy sú stopy po dvoch románskych oknách.

Murivo sa skladá z menších pieskovcových kvádrov.

Schádzajúc dolu  z kopčeka, na ktorom stojí rotunda, sme išli okolo židovského cintorína a aj tu je vidieť staré mestské hradby.

Mali sme namierené do Ledovne, kde však práve prebiehala sprievodcovská prehliadka. Za ten čas, kým vyšli tí pred nami von, sme si pozreli kalváriu.

Kráčajúc hore kopcom ku kalvárii, máme po pravej ruke skalický cintorín a v jeho areáli blízko plota aj Kostol Povýšenia sv. kríža.

Konečne sme hore a otvára sa nám pohľad nielen na Krížovú cestu, ale aj na mesto a jeho okolie.

Vrátili sme sa ešte raz k Ledovni. Ľadovne boli v minulosti miesta, kde sa chladili potraviny. Mestá a obce si ich budovali  v podobe ľadových jám.

Z kalvárie sme išli znovu do mesta. Tentokrát sme prechádzali inou časťou mesta, popri mestských hradbách. Mali sme namierené do predajne s trdelníkmi a skalickým vínom. Obe skalické pochúťky  sme si niesli domov.

Predajňa týchto skalických suvenírov je v objekte Františkánskeho kláštora, v ktorom je aj Františkánsky kostol. Františkánsky kostol je gotickou stavbou. O jeho interiéroch nemôžem napísať nič, pretože sme vo vnútri neboli.

 Na nádvorí pred vinotékou bol tento veľký trdelník.

Ornamenty, ktoré je možné vidieť na niektorých skalických domoch.

Nielen, že som sem nemohla dať všetko, čo sme v Skalici videli, ale my sme v tomto meste ani všetko vidieť nestihli. Ku koncu sme sa už dosť ponáhľali, aby sme stihli prísť načas k odchodu vlaku. Preto odporúčam každému, kto tam ešte nebol, aby si toto krásne záhorácke mestečko prišiel pozrieť na vlastné oči. Ja osobne by som si návštevu Skalice veľmi rada zopakovala znovu.

Reklamy

3 thoughts on “Pokračovanie zo Skalice

  1. To jsou úžasné záběry, Danko! Ve Skalici je k vidění spousta krásných zajímavých památek, tam by se mi líbilo. Když vidím tvoje skvělé fotky, je mi docela líto, že se do Skalice asi těžko dostanu.
    Nevadí, tvoje fotky jsou perfektní, a to mi ke spokojenosti stačí. 😉
    Moc se mi líbí rotunda a křížová cesta. Shora je krásný výhled.

    Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.