Aspremontov palác

Záhrada, ktorej dnes hovoríme Medická, vďačí svojmu vzniku hlavne preto, že v týchto miestach bol v druhej polovici 18. storočia postavený letný palác rodiny Aspremontov. V tom období boli v týchto miestach len záhrady a vinice.

Grófsky rod z Aspremontu prišiel z Lotrinska a vyženil najmä majetky na východe dnešného Slovenska. V roku 1769 kúpil gróf Ján Gobert z Aspremontu jednu zo záhrad špitálskeho predmestia a v roku 1771 si tu dal postaviť podľa plánov architekta Tallherra letný palác.  Palác postavili v čele staršej ornamentálne založenej barokovej záhrady, ktorá v 60. rokoch 18. storočia patrila slobodnému pánovi Kutscherfeldovi. V roku 1781 kúpil palác gróf Esterházy. Palác bol miestom povestných záhradných slávností.

Nie je známe, prečo si dal gróf Aspremont s manželkou (rodenou kontesou von Wolkenstein-Trostburg) postaviť záhradný palác práve v Prešporku, a prečo ho tak skoro po dokončení predal. Gróf so svojou rodinou žil striedavo v kaštieli v Lednických Rovniach, ktorý zdedil po Rákócziovcoch, a vo Viedni. Jeho prešporský palác bol potom známy pod menom Esterházyovcov a Schiffbeckovcov, meno Aspremont bolo zabudnuté.

Palác je od roku 1920 majetkom Lekárskej fakulty Univerzity Komenského,  kedy ho univerzite  darovala jeho posledná majiteľka, K. Schiffbecková.  Sídli v ňom dekanát Lekárskej fakulty. O tom, že palác ukrýva aj kaplnku, viem iba z internetu. V jeho priestoroch som nikdy nebola.

IMGP7007ap1

Hlavná fasáda paláca smeruje do záhrady.

To, že budova skrýva aj kaplnku, je vidieť aj zvonku. Toto je jej kupolovitá strecha.

Keď budete kráčať po ulici vedľa tejto budovy, nepovedali by ste, že to je tá istá, na ktorú ste sa doteraz pozerali zo strany Medickej záhrady. Nie je ničím zaujímavá, je oveľa viac ošarpaná ako zo strany hlavnej fasády. Myslím si, že Univerzita UK a samozrejme aj štát, by sa o dar, ktorý dostali od poslednej majiteľky, mohli starať aj lepšie.

Tento plot nevidel farbu už dobrých pár rokov… Nemyslím si, že by to bolo tak finančne náročné aspoň ho raz za čas natrieť.

Asi nestačí vyvesiť na múr budovy len tabuľu s oznamom “Kultúrna pamiatka” – klik SEM.

 

Reklamy

7 thoughts on “Aspremontov palác

  1. Krásný palác i zahrada se zajímavou historií, Danko.
    Moc se mi líbí fotky, až na ty moderní stavby v pozadí. Asi toho chci příliš, ale velice bych si přála, aby k památkám bylo přistupováno s citem. Spousta nádherných historických staveb je doslova utopená mezi modernějšími budovami. 😦

    Like

    1. A na fotkách je to ešte viac skreslené, lebo keď nazoomujem, zdá sa, že sú tie moderné domy úplne nalepené na tej historickej stavbe. No sú miesta, kde to tak aj naozaj je. Ale s tým my nič nenarobíme 😦 Ani si neviem predstaviť, keď sa historická stavba asanuje, že sa na jej mieste postaví niečo v historickom štýle. Jedna taká budova pribudla u nás nie tak dávno a veru si architekti vyslúžili veľkú kritiku.

      Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.