Aj sídlisková zeleň môže byť pekná

Nie všade na sídlisku, kde už pomaly štyri desiatky rokov žijem, vysadili iba topole. Len o kúsok ďalej od nás, pri takých istých domoch, v akom bývam ja, to vyzerá úplne ináč. Topoľ žiaden, ale chodníky lemujú kríky, ktoré práve teraz kvitnú, na trávnikoch rastú tiež kvitnúce stromy. Veď sa presvedčite sami. Fotila som dnes dopoludnia. Katalpy a pajazmíny skrášľujú v tomto období túto časť petržalského Starého hája.

Netreba prejsť ani jeden a pol kilometra peši, dostanete sa do ďalšej časti Petržalky, kde som zase vlani v máji odfotila iné kvitnúce stromy. V tejto časti Zrkadlového hája práve kvitli paulownie.

Tam, kde nie sú žiadne kvitnúce stromy a kry, vysádzajú aspoň sami obyvatelia záhony kvetov. Tak, ako som to urobila aj ja a mnohí ďalší predo mnou, či mnohí ďalší po mne.

Je toľko krásnych stromov, no prečo sme práve my mali to “šťastie” a desiatky rokov nás niekoľko mesiacov v roku obťažujú chumáče z topoľov, ktoré nám vysadili rovno pod oknami. Zopár ich tu vyrástlo aj nadivoko a dnes sú z nich už velikánske stromy. Už 23. apríla som dala na inom blogu fotku toho, ako to tu vyzerá vtedy, keď lietajú topoľové chumáče a dnes to vyzerá pod našimi oknami ešte stále takto.

Fotka Fotka

Celkom rada by som sa porozprávala s architektom, ktorý naprojektoval výsadbu takýchto stromov medzi paneláky. A to už ani nespomínam, ako boli posadené blízko domu, takže spodné poschodia nášho domu sú od jari do jesene bez slnka. Pravdepodobne už dávno nežije a túto pliagu nemusí znášať. Ako keby nebolo stačilo, že nám sem vietor doveje chumáče zo stromov, ktoré rastú v okolitých lužných lesoch.  A to sme si po minulotýždňových dažďoch naivne mysleli, že voda stiahla všetky chumáče zo stromov a bude konečne pokoj. Nie je. Ešte stále to na niektorých miestach vyzerá takto:

 

Reklamy

4 thoughts on “Aj sídlisková zeleň môže byť pekná

 1. Nejen pěkná, ale i voňavá, Danko.
  Ve starších sídlištích už je zeleň krásně rozrostlá, a pokud je i dobře udržovaná, připadáš si jako v parku.
  Jedno takové sídliště máme proti našemu domu.
  Zeleň má ovšem i svoje stinné stránky. Projektanti někdy vůbec nepřemýšlejí, ty chumáče u vás jsou hodně nepříjemné, dostanou se všude a nedá se jich zbavit.
  Fotky máš ovšem krásné, Dani.
  Přeji příjemně prožitý víkend! ☼ 🙂

  Like

  1. Voňalo to aj u nás, ale len vďaka iniciatíve obyvateľov, ktorí povysádzali pred domy napr. orgovány. Kúsok od domu máme aj agát, aj bazu, tie voňali tiež. Ale nevonia tu nič, čo bolo vysadené v organizovanej výsadbe. Tie chumáče máme počas toho obdobia aj v byte a to ma už teda dosť štve.

   Like

 2. A ešte horšie to majú alergici, lebo je to silný alergén. Ale nechápem, kto to pred tými 40. rokmi navrhol, lebo to je po celom SK.
  U nás sa ten pajazmín volá bazalička a onedlho bude kvitnúť aj tu. Krásne vonia 🙂

  Like

  1. Odborníci sa každú jar nechávajú počuť, že tie chumáče nie sú škodlivé pre alergikov. Zaujímavé, ale mňa svrbí v nose z toho, že sa mi do neho stále dostávajú cudzie predmety, čo tieto poletujúce semená topoľov sú. Keby si videla, ako to vyzerá teraz u nás na schodišti. Asi to pôjdem odfotiť. Nepredpokladám, že to tak skoro niekto poupratuje, keď je to tam už tak dlho.

   Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s