Kustovnica cudzia

Jej fotografie som vám sľúbila ukázať v predošlom príspevku. Je to mrazuvzdorný opadavý ker pôvodom zo Stredomoria. Na Slovensku sa začal vysádzať asi od roku 1900. Ako som už písala minule, je súčasťou živých plotov a stien. Rastie na svahoch, násypoch, ale i na rumoviskách.

Kustovnica cudzia (Lycium barbarum) je ker z čeľade ľuľkovitých s typickými previsnutými vetvami so striedavými listami. Dorastá do výšky 2,5 m. Lievikovité, dlhostopkaté kvety začínajú vyrastať vo zväzkoch už začiatkom leta. Sú ružové až purpurové. Staršie kvety zhnednú na farbu bielej kávy.

Do rodu Lycium patrí viac než 70 druhov kustovníc, ktoré sa vyskytujú v subtrópoch celého sveta. V Ázii a v Európe rastú tri hlavné pôvodné druhy:

– kustovnica cudzia, pôvodom z Číny a Tibetu

– kustovnica čínska, ktorá pochádza z Juhovýchodnej Ázie

– kustovnica európska, ktorej domovinou je Stredomorie a Malá Ázia

Čo si z tejto rastliny vôbec nepamätám, je jej plod.  Podľa toho, čo som sa o nej dozvedela, je to veľká chyba, pretože bobule oranžovej alebo červenej farby sú zdrojom mnohých aminokyselín, stopových prvkov, vitamínov a značného množstva karotenoidov. Zlepšujú obranyschopnosť organizmu a priaznivo ovplyvňujú krvný tlak. Majú veľmi príjemnú chuť, dajú sa jesť surové, sušené, alebo pridané do sladkých či slaných pokrmov – jogurtov, koláčov, rôznych šalátov, müsli.

Kustovnica je snáď najvýživnejším plodom na našej planéte. Z nutričného hľadiska patrí medzi najhodnotnejšie druhy ovocia. Naozaj sa mi to ani veriť nechce, že rastlina z fotiek je taká významná.

 

a nezabudni sa tiež pozrieť, čo je nové TU.

 

Reklamy

2 thoughts on “Kustovnica cudzia

  1. Když si tak prohlížím květy kustovnice, vzpomněla jsem si, že jsem tenhle keř vyfotila kdysi dávno na Nových Mlýnech, jenže jsem nevěděla, co to je.
    Musím se podívat, jestli najdu fotky na blogu a porovnám je s tvými.
    Všimla jsem si, že některé květy mají čtyři okvětní lístky a někde jich je pět, to je zajímavé. 🙂

    Like

Pridaj komentár

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.