A do tretice ešte dula

Keď už zverejňujem fotografie ovocných stromov a ich plodov, na ten, ktorý si pamätám z detstva, by som nerada zabudla. Vidieť strom so žltými aromatickými plodmi, trochu sa podobajúcim hruškám, je dosť zriedkavé. No aj napriek tomu, niekoľko fotografií tohto ovocia sa predsa skrývalo v mojom fotoarchíve. Z nadpisu je jasné, že tentoraz bude témou dula.

Myslím si, že ani v tých časoch, kedy rástol dulový strom v záhrade u mojich rodičov, nebolo toto ovocie veľmi rozšírené. Dnes sa mu však hovorí, že je zabudnutým ovocím našich babičiek. Už si veľmi nepamätám, akými spôsobmi ho mama spracovávala, no na dulový kompót, či voňavé plody uložené v skriniach si dobre pamätám.

Nedávno som počas bicyklovania objavila strom dule pri plote jednej zo záhrad v blízkosti Chorvátskeho ramena. Bol posledný augustový deň a dule boli ešte zelené, len niektoré z nich začali naberať žltú farbu.

Naplánovala som si, že o nejaké dva týždne sa tam prídem pozrieť znovu, že by už plody mali dovtedy dozrieť. Aj som sa tam teda vybrala. Bolo to o tri týždne po prvom fotení. Bohužiaľ, až na nejaké dve-tri dule a niekoľko hnilých nebolo čo fotiť 😦

Ešte šťastie, že môj archív ukrýval o pár rokov staršie fotky. V jeseni 2012 som si nafotila dule v Banskej Bystrici.

Zaujímavosťou je, že dnes sa dula pestuje len zriedkavo, pritom sa vraj pestovali ešte skôr ako jablone. Dula je teplomilná rastlina, rastie v teplých až horúcich krajinách. Pochádza z Ázie.

Surové ovocie sa nepoužíva na konzumáciu, je príliš tvrdé a horké. Dula sa musí najprv tepelne upraviť, až potom je mäkká a vhodná na konzum. Obsahuje bielkoviny, tuk, sacharidy, vlákninu, vápnik, železo, meď, fosfor, horčík, draslík, zinok, selén, sodík, Vitamín A, B, C, E, K a kyselinu pantoténovú. Významný je hlavne obsah pektínu, vďaka ktorému sa dule pridávajú aj do džemov z iných druhov ovocia, ktoré obsahujú málo pektínu. Dula sa tiež odjakživa používala aj v ľudovej medicíne. Sušené plody sú výborné pri žalúdočných problémoch a tiež proti hnačke. Tepelne spracované plody sú vhodné na zlepšenie trávenia a upokojenie žalúdka. Majú mierne laxatívne účinky a obsahujú vlákninu, ktorá je prospešná pre črevá. Dulový sliz je súčasťou kloktadiel pri zápaloch ústnej dutiny a hrtanu.

V Portugalsku toto ovocie nazývajú „marmelo“ a práve od neho je odvodený aj názov marmeláda. Plody dule sa najčastejšie využívajú na výrobu kompótov, džemov, želé, muštu, ale aj vína a destilátov. Do skríň sa dule nevkladajú len pre jej krásnu vôňu, ale aj preto, že odpudzujú hmyz.

Stretli ste sa už s týmto ovocím?

Reklamy

2 thoughts on “A do tretice ešte dula

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s