Mám v tých bylinách zmätok

Oregáno, tymián či materina dúška? Dosť často sa stretávam v prírode s rastlinkami, ktoré sú si podobné a neviem ich rozlíšiť. S tou materinou dúškou už asi problémy až také nemám, tú som sa naučila rozpoznať dávnejšie, ale tymián som naživo ešte asi nikdy nevidela. Dočítala som sa o ňom, že je blízky príbuzný materiny dúšky, len rastie do väčšej výšky ako ona.

S materinou dúškou som sa túto jar stretávala dosť často. Už viem naozaj o viacerých miestach, kam by som si ju mohla ísť na jar natrhať a nasušiť si ju. Rada by som ju pestovala aj v kvetináči na balkóne, ale všetky pokusy preniesť kúsok rastliny domov a vypestovať si ju, stroskotali. 

Na rozdiel od vyššie fotených tmavších kvietkov, našla som aj také, ktorých kvety boli oveľa svetlejšie.

Strávila som veľa času na internete hľadaním správnych názvov a tomu, ako ktorá bylina vyzerá. Zistila som, že čím viac sa človek pohybuje na internete, tým viac sa presviedča, že internet nie je zdroj, kde sa vždy dozvie stopercentnú pravdu. Nielenže sú niektoré názvy písané gramaticky nesprávne, ale rastlinám sú pridelené názvy, ktoré im nepatria. (Nemusím chodiť ďaleko, ja som tak kedysi nesprávne pomenovala jedného živočícha, no našla sa čitateľka, ktorá ma opravila, hoci ani jej sa to nepodarilo na prvý raz). Naozaj sa musí dlho hľadať, kým sa nájde zdroj, na ktorý sa človek môže spoľahnúť.

Takže možno ani na týchto mojich fotografiách nakoniec nie je pamajorán, ale bude to niečo iné. Ale čo? Vie to niekto?

Približne v polovici júla som videla kvitnúť množstvo tejto rastliny na mieste bývalých záhrad pri Lide.

Domov som išla odtiaľ s takouto kyticou.

Túto kyticu mám doma ešte aj dnes. Po príchode domov som ju vtedy zavesila do miestnôstky, do ktorej chodí každý sám. Popri písaní tohto článku som si bola odtrhnúť dve suché byľky z tejto kytice a rozmrvila som ich. Nádherná vôňa! Porovnávala som vzhľad aj vôňu s kúpeným oreganom. Táto domáca bola výraznejšia a aj inej farby. V tej kupovanej sú pravdepodobne iba lístočky rastliny. Škoda, že som ju sušila na tom už spomínanom mieste….

Veľmi podobnú, ak nie tú istú rastlinu som si odfotila aj pri bicyklovaní po hrádzi na druhej strane Dunaja. Tam rástla divoko, v okolí nie je ani náznak nejakej záhrady. Zopár býľ som si odtrhla s tým, že si ich dám doma do vázy. No kým som prišla domov, mohla som ich použiť už len ako sušené korenie do jedla 🙂

Tento príspevok som mala v rozpísaných už viac ako dva mesiace. To, že som sa k nemu vrátila, spôsobila jedna tv relácia, ktorú som nedávno  pozerala. V nej použil známy kuchár tymián na ochutenie aj ozdobenie jedla z húb. Ale boli to lístočky z mladej rastlinky, takže teraz aspoň viem, ako vyzerá, keď je úplne mladá.

Reklamy

4 thoughts on “Mám v tých bylinách zmätok

  1. Keď sme v lete prázdninovali s deťmi na dedine, tak sme mali vo všetkých vreckách materinu dúšku 🙂 pretože pekne vonia. Ešte aj teraz keď ju občas stretnem v našom lese, tak si zopár kvietkov odtrhnem, pomädlím v rukách a strčím do vrecka 🙂

    Like

    1. Nielenže budem, ale už teraz bicyklujem veľmi málo a nie sú tomu na vine žiadne rastlinky 🙂 Veď práve tie nachádzam pri bicyklovaní a ich určovanie si nechávam na neskoré večery alebo skoré rána. Aj v tom poslednom článku na tomto blogu sa zaoberám presne touto istou problematikou.

      Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.