Kaplnka pod gaštanmi

Lesík medzi Ovsišťom a Starým hájom patrí medzi obľúbené miesta obyvateľov Petržalky. Jeho neodmysliteľnú súčasť tvorí aj stará novogotická kaplnka, o ktorej pôvode málokto tuší. Postavili ju v roku 1909 na pamiatku obetí obrovskej povodne, ktorá postihla Petržalku začiatkom 19. storočia.

Už som o nej pred niekoľkými rokmi písala. Vtedy, keď som si ešte myslela, že kaplnka je v Ovsišti. Až po zoznámení sa s viacerými rodáčkami zo starej Petržalky som sa od nich dozvedela, že tá kaplnka vždy bola a aj zostane v časti Petržalky, ktorá sa volá Starý háj. Aj keď som nadpis vtedajšieho článku zmenila na Kaplnka v Petržalke, Google ju stále vyhľadá aj ako Kaplnka v Ovsišti.

Myslím si, že v tom prvom článku som o kaplnke napísala všetko podstatné. Vtedy sa mi informácie o nej hľadali dosť ťažko. Možno aj kvôli tomu, že som nehľadala kaplnku v Starom háji, ale v Ovsišti 😦

dscn8612

Na kríži je nápis “Zur Errinerung an 1809 von den Burgern Pressburgs 1869.”

To, prečo sú tam tieto roky, vysvetľuje nasledovný text, ktorý som skopírovala z môjho prvého článku o kaplnke.

“V roku 1809 počas veľkej povodni vraj na tomto mieste bol vyplavený drevený kríž, ktorý postavili pri hájovni. Keď po čase spráchnivel, bol na jeho mieste vybudovaný v roku 1869 kamenný kríž, ktorého podoba je zachytená na pohľadnici okolo roku 1908. Pri ňom sa nachádzala jednoduchá drevená zvonica. Asi v roku 1909 Edmund Zandt postavil murovanú kaplnku v novogotickom štýle so zvonicou. Jej podobu zachytil fotograf na fotografii z roku 1930. Na kríži je nápis s textom – Na pamiatku roka 1809 od občanov Bratislavy, 1869. Kaplnka z hlavnej aj zadnej fasády je zachytená na  fotografiách z roku 1973, ktoré sa nachádzajú v oddelení dokumentácie MÚOP v Bratislave. Murovaný jednopodlažný objekt štvorcového pôdorysu, každá zo 4 strán má samostatnú striešku drevenej konštrukcie, na troch stranách sú do dvoch tretín akoby oporné piliere s kruhovým oknom a so šikmou strieškou, z jednej strany je kaplnka otvorená lomeným oblúkom. Na vrchu, kde sa spájajú 4 striešky sa týči zvonica drevenej konštrukcie so špicatou strieškou.”

Kaplnku fotím rada a často počas celého roka. Niekoľko fotografií som vybrala aj do tohto príspevku. Posledné sú  len niekoľko dní staré.

Miesto, kde kaplnka stojí, je oázou pokoja v uponáhľanom živote obyvateľov sídliska. Využívajú ho na prechádzky či posedenie na lavičkách počas celého roku.

Fotka: Fotka:

Fotka: Fotka: Fotka:

Fotka: Fotka:

Fotka: Fotka:

Fotka: kaplnka Fotka: kaplnka Fotka: kaplnka

Kaplnka je síce zaradená do zoznamu pamätihodností Bratislavy, ale stále nemá oficiálneho majiteľa, a preto dlhé roky chátra. Našťastie existujú ľudia, ktorým stav kaplnky ľahostajný nie je a starajú sa o ňu v rámci dobrovoľnej činnosti.

 

Reklamy

7 thoughts on “Kaplnka pod gaštanmi

    1. Ďakujem za váš komentár, ktorý som duplicitne našla až dnes. Pritom som na blogu viackrát bola a nič mi nesignalizovalo, že tu čaká nejaký komentár na schválenie. Ospravedlňujem sa preto za tak neskoré zviditeľnenie.
      Teší ma, že kaplnku poznáte a dokonca máte k nej aj osobitý vzťah.

      Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.