Topinambur

Keď som písala nadpis tohto príspevku, bola som presvedčená o tom, že som už na tomto blogu písala o rastline, ktorá má názov slnečnica hľuznatá, alebo ktorú mnohí poznajú aj pod menom topinambur. Hľadala som v archíve ten článok a…. nič som nenašla. 

Slnečnica hľuznatá (Helianthus tuberosus L.) patrí do skupiny inváznych rastlín. Kvetom pripomína našu slnečnicu v menšom prevedení. Má rovnako sýto-žltú farbu, aj tvar kvetu a kvitne koncom leta.

Posledné kvety som objavila iba nedávno, to som už vedela, že chcem o nej písať, keďže som len krátko predtým natrafila na internete na článok, z ktorého som sa dozvedela, že z tejto rastliny sa nevyužíva len jej hľuza, ale aj kvet. Chcela som si kvety priniesť domov a usušiť. Veľa ich nebolo, no ako sa dozviete ďalej, aj tých málo mi bude nanič.

O tom, že podzemnú časť rastliny vyhľadávajú hlavne diabetici, je dosť informácií na internete. Ale že sa z jej kvetov pripravuje čaj, to som vôbec netušila. Preto som tých pár kvietkov usušila.

Po vysušení nastala slávnostná chvíľa, kedy som kvety zaliala prevarenou (nie však vriacou) vodou a nechala ich chvíľu vylúhovať. Keďže som si vybrala na prípravu sklenenú šálku, na oko to vyzeralo fajn, horšie to však bolo s chuťou a pre mňa aj vôňou nápoja. Jeho aróma mi dosť prekážala a preto som si v ňom len omočila jazyk. Zistila som, že ani chuťou to nie je nič pre mňa. Ani dobré, ani zlé, také nijaké. Kvôli tej vôni som nápoj vôbec nevypila. Uvažovala som nad tým, či sa nemajú z kvetov sušiť iba okvetné lístky a nie celé kvety.

Pre tých, ktorí nie sú takí fajnoví ako ja a sú ochotní čaj z topinamburu  vypiť, vedzte, že význam tejto plodiny spočíva v prevencii a podpornej liečbe cukrovky, obezity, porúch metabolizmu, vysokého cholesterolu a pri detoxikácii organizmu. Topinambur reguluje krvný tlak a tráviaci systém, chráni pečeň a obličky. Pomáha tiež zvyšovať odolnosť organizmu pri infekciách. Pôsobí antistresovo, dodáva organizmu energiu a zvyšuje schopnosť koncentrácie. Odporúča sa pre rekonvalescentov, v prevencii proti artritíde, reume, či osteoporóze. Toto všetko som vyčítala z rôznych článkov na internete.

Úplnou náhodou sa mi v uplynulú sobotu naskytla ďalšia príležitosť. Pri bicyklovaní som bola aj na mieste, kde v lete nádherne kvitli tieto rastliny. Teraz sú pokosené a ja som si všimla, že rastú v pôde, z ktorej sa dajú ľahko vybrať zo zeme. Neváhala som. Najprv som vytiahla len jednu na skúšku a potom ešte niekoľko.

Domov som si priniesla hľuzy, ktoré som však zatiaľ v kuchyni nevyskúšala. Dúfam, že nedopadnú tak, ako aj tie vyššie spomínané kvety.

Keď budete viac pátrať po tejto rastline na internete, dozviete sa aj to, že produkty z nej využíva náš najlepší a najslávnejší cyklista.

Na záver ešte dodám, že o tejto rastline som predsa len už raz písala. Nebolo to však na tomto blogu, ale to bolo TU.

Reklamy

5 thoughts on “Topinambur

  1. Tak to koukám… topinambur znám podle názvu a tušila jsem něco o hlízách .. ale květ mi překvapil … a na co vše je topinambur dobrý .. úžasné … to se příroda o nás stará, na rozdíl od nás..
    Díky a měj se fajn. Jarka

    Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.