Bazalka

Musím sa priznať, že som ešte stále neupratala balkón po lete, ešte tam mám skoro všetky kvety, na schodište som odložila iba muškáty. Tie mi robili veľkú radosť (aj starosti) počas celého leta, chcela by som si ich uchovať do budúcej sezóny.

Ako ďalšia prišla na rad bazalka. Tento rok som si ju nevysiala zo semien, ale som si ju kúpila v obchode. Hovorí sa, že tie kupované voňavé bylinky dlho nevydržia, ale mne vydržala až doteraz. Ešte stále ju mám, len neviem, či jej život neukončili posledné dve noci s mínusovými teplotami. V nedeľu som ju ostrihala. Nechala som len mladé výhonky.

Rastlinka vyzerala takto pekne začiatkom júla.

Toto je už fotka pred zostrihaním. Na fotke však nie je vidieť, že dlhá časť stonky je už skoro drevnatá.

Ostrihané, už umyté lístky som jemne poobracala v papierovej servítke, aby rýchlejšie uschli.

Takto vyzerá bazalka s novým “zostrihom” 🙂

Poškodené lístky som vyhodila a tie pekné som odstrihla od stopiek. Hľadala som na internete možnosti, ako uchovať bazalku na neskoršie. Pesto sa mi robiť nechcelo, ani som na tento recept nemala dostatok bazalky, preto som sa rozhodla naložiť  bazalku do oleja. Suché lístky som vložila do skleného pohára a zaliala olivovým olejom.

Bazalkový olej má má antivírusové a antibakteriálne účinky. Často  sa používa pri ochoreniach dýchacích ciest, pretože má blahodárne pôsobí na priedušky a dutiny. Pomáha tiež pri nevoľnosti a problémoch s trávením. Olej má vysoký obsah omega 3 kyselín. Je výborný podporný prostriedok na ošetrenie pri bolestiach hlavy spôsobených stresom alebo alergiou. Bazalka môže prispieť aj k zníženiu hladiny kyseliny močovej v krvi a takto prispieva úľave pri dne – a tento posledný účinok je to, prečo by som ho ja mala používať.

Síce, toto všetko, čo som napísala, sa týka hlavne 100% oleja lisovaného za studena zo semien, ale ja si myslím, že aj lístky bazalky pustia do oleja množstvo prospešných látok.

Reklamy

4 thoughts on “Bazalka

 1. Dobře sis poradila… ten olej bude určitě výborný . Já mám bazalku taky ráda .. krásně voní i chutná …
  Nezoufej, já nemám ještě ostříhané všechny listopadky.. teď se má oteplit, tak to udělám.
  Jarka

  Like

  1. Veď ktovie, či som to nerobila len pre fotku ako nedávno ten čaj z kvetov topinamburu 😛 Ale myslím si, že by som olej mohla použiť na niektoré šaláty. O tom, že nemáš rada vôňu bazalky, už viem 🙂

   Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.