Imelo, symbol Vianoc

Máloktorá rastlina je opradená toľkými poverami a mýtmi ako práve imelo. Používali ho už starokeltskí, grécki, ale aj stredovekí liečitelia. Ako liek sa zachovalo až po súčasnosť. Názov imela pochádza z latinčiny – viscum znamená lep. Drobné biele plody vždy zelenej rastliny sú biele bobule pripomínajúce perly. Na dotyk sú lepkavé a dozrievajú práve v decembri.  Aby sa na svojom hostiteľovi mohli usadiť, musia tam zostať dostatočne dlho a zapustiť zvláštne korene. Rastlina, ktorá je vlastne parazitom, získava časť výživy, hlavne vodu a minerálne látky z hostiteľského stromu. Najčastejšie sa vyskytuje na javore, jaseni a topoli.

Imelo patrí medzi najstaršie symboly Vianoc.  Odpradávna sa používalo v mytológii a pri rôznych riuáloch, pretože sa mu pripisovala zázračná moc.  Hlavný dôvod bol zrejme ten, že rastie vysoko v korunách prevažne listnatých stromov a ľudia verili, že ho posielajú bohovia. Preto mu pripisovali až magickú moc.  Obľuba imela na Vianoce je dnes rovnako veľká ako pred rokmi.

img_4443

img_4442

img_1281

img_1252

dscn8757

Keltskí kňazi odsekávali na nový rok zlatým kosákom vetvičky imela s prianím lásky a šťastia. Preto aj dnes imelo nájdeme počas vianočných sviatkov skoro v každej domácnosti. Symbolizuje túžbu po šťastí pre celú rodinu. Známy je aj tradičný bozk zamilovaných na Vianoce pod vetvičkou imela, aby ich láska a šťastie pretrvalo celý rok.

dscn2083

Či už bude alebo nebude visieť imelo nad vaším vianočným stolom, ja vám prajem, aby vám moje obrázky s imelom priniesli lásku a šťastie a tie nech u vás pretrvajú po celý rok. Krásne a pokojné Vianoce!

P. S.

Článok o imele som už na tomto blogu mala. Kto si ho chce pozrieť, môže kliknúť SEM.


 

 

Reklamy

6 thoughts on “Imelo, symbol Vianoc

 1. Jmelí je především léčivka i když trochu jedovatá. Tak se musí dávkovat.
  Cituji:
  Používá se k regulace krevního tlaku, jíž dosahuje změkčováním a odstraňováním vápenatých usazenin v cévním systému (jako jedna z mála bylin tedy léčí aterosklerózu), čímž předchází srdečním a mozkovým infarktům. Zároveň posiluje srdeční sval a zlepšuje krevní oběh, což z něj dělá prvotřídní lék a vynikající preventivní prostředek proti těmto nejzákeřnějším onemocněním dnešní doby.
  Léčebné použití jmelí je ovšem mnohem širší. Protože brzdí dělení buněk, dobře pomáhá i při rakovině, zvláště žaludku, při obtížích v klimakteriu, při epilepsii, odstraňuje návaly krve do hlavy, pocity strachu a nervozity.
  Jmelí dále léčí onemocnění štítné žlázy, stimuluje imunitní systém, pomáhá při ženské i mužské neplodnosti. Zastavuje krvácení, proto se používá ve směsích – čaje na zastavení ženského gynekologického krvácení (hypermenorea) .
  Jmelí bílé ztrácí varem účinnost, tedy se připravuje ze jmelí tinktura :
  Čerstvou nasekanou drogu (nebo sušenou z lékárny) nasypeme do vhodné nádoby se širším hrdlem a dobrým uzávěrem. Zalijeme ji čistým lihem nebo bezbarvou pálenkou (vodka, žitná), aby byla dobře potopená. Necháme ji na tmavém místě vylouhovat 6-8 týdnů, občas protřeseme. Přecedíme, vymačkáme, necháme několik dní usadit a pozorně slijeme nebo stáhneme hadičkou. Užíváme dlouhodobě 15-20 kapek tinktury, ne více, ve sklenici vody naplněné do polovíny, dvakrát až třikrát denně.

  Přeji radostné požehnané Vánoce a šťastný nový rok 2017.
  Zdraví
  Ota
  http://odowakar.rajce.idnes.cz/PF_2017/#

  Like

  1. Ota, ďakujem za komentár. Dnešný článok o imele je písaný na vianočnú tému :-). To, že je aj liečivé, píšem v druhej vete v článku, A keď si prečítaš odkaz, ktorý som dala na konci, tak tam sa dozvieš viac aj o jeho liečivých účinkoch. No ani v prvom, ani v tomto druhom článku som sa nezameriavala na jeho liečivú schopnosť. Takých článkov je na internete množstvo a sú na stránkach o zdraví. O tom, že lieky z neho pôsobia na srdcovo-cievne choroby viem od vtedy, čo som ich zháňala pre môjho chorého otca vo vtedajšom západnom Nemecku, keďže u nás ich dostať nebolo. A ešte raz, pokojné a šťastné vianočné sviatky prajem!

   Like

 2. Liebe Daniela 🙂
  Ich wünsch Dir auch ein schönes frohes Weihnachtsfest .
  Bäume mit Misteln sind immer wieder irgendwie schön. Das letzte Bild da mit dem Schnee gefällt mir sehr gut ❗
  Herzlichen Gruß
  Werner

  Like

 3. Danielko, zajímavý článek i fotky. Ta poslední se mi líbí nejvíc. U nás v lese rostl celý trs každý rok, myslím, že na smrku. Jinde jsem ho nikdy neviděla – u nás. Jednou jsme jeli do Francie a cestou samé listnaté lesy a doslova plné jmelí, tak to jsem koukala, fakt zážitek.
  Také přeju krásné vánoční dny, Jarka

  Like

  1. Písala som to už v tom staršom článku o imele, že tam, odkiaľ pochádzam, si na imelo vôbec nepamätám. Ale tu v okolí Bratislavy ho je veľa. Aj v susednom Rakúsku ho je vidieť, aj v samotnej Viedni. A pamätám si, ako som naposledy išla na Moravu, tak hneď za hranicami boli stromy, na ktorých bolo veľa imela.

   Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.