Hlaváčik jarný, kosatce a iné krásavce

To je krása! Nádhera! Tieto slová som opakovala v nedeľu počas mojej prechádzky na Devínskej Kobyle. Vyslovila som to niekoľkokrát. Bola som tam sama, no i tak som ich vyslovovala tak, aby som sa počula. Nebol nikto v mojej bezprostrednej blízkosti, takže nikto iný si nemusel o mne myslieť, že trpím samomluvou. A keby aj… Na Devínskej Kobyle som bola túto jar prvý raz.  Úplný začiatok jari a tým aj kvitnutie prvých kvetov som zase zmeškala. Kvitnutie hlaváčika jarného a kosatcov som si ujsť nenechala.

Stále častejšie a viac si uvedomujem, že som veľmi rada vonku v prírode. Cítim sa tam dobre. Nemusím ani nikde cestovať, stačí mi aj príroda v blízkom okolí. Zo dňa na deň sa to tam mení, stále je tam čo obdivovať.

Aj vlani som písala o jarnej prírode na Devínskej Kobyle. Za uplynulý týždeň som pridávala aj fotografie na blogu Každý deň je iba raz v živote. Kto bude mať záujem vidieť staršie články a aj minulotýždňové fotky, určite si ich nájde.

Reklamy

14 thoughts on “Hlaváčik jarný, kosatce a iné krásavce

 1. Ako vždy, krásna príroda. Čítala som že tam zase niekto ukradol vzácnu orchideu, ktorá tam rástla, niekoľko koreňov. Za chvíľu tam asi už nezostane z nich nič. Neviem, či ste sa k nej niekedy dostala.
  Inak pod Kobylou mám záhradku, ale už v nej rastú len takéto voľne rastúce rastilny. Bez auta už tam hore bohužiaľ nevylezieme. Príroda si v nej môže rásť ako chce.

  Like

  1. Aj ja som o tom čítala. Ale neviem, ktorý druh to tam niekto chodí kradnúť. Veď pomaly každý rok sa o tom píše 😦 V nedeľu sa tam prechádzal jeden pán. Mal síce na ramene prehodenú fototašku, ale koľkokrát som ho stretla, ani raz nemal v rukách fotoaparát. S mojím detektívnym talentom som usúdila, že to bude niekto, kto práve sleduje ľudí, čo prídu kradnúť. Len neviem, ak to taký naozaj bol, prečo si nevšímal správanie jedného mladého muža aj s malým synom, ktorí boli vylezení úplne hore pod stenou, z ktorej dlhými asi dvojmetrovými palicami šťúrali do usadenín a pravdepodobne vyberali odtiaľ tie rôzne morské pozostatky. Pamätám si, keď som bola ešte mladá, že sa tam toho dalo vidieť celkom dosť, dnes už vôbec. Kvôli takým, ktorých som si aj nafotila a rozmýšľam, či má zmysel to niekde oznamovať. Ľudia sú naozaj hlúpi.
   Keď som išla dole od Waitovho lomu, prechádzala som okolo takých záhradiek, o akej aj vy píšete. Škoda ich.

   Like

  2. Aj ja som o tom čítala. Ale neviem, ktorý druh to tam niekto chodí kradnúť. Veď pomaly každý rok sa o tom píše 😦 V nedeľu sa tam prechádzal jeden pán. Mal síce na ramene prehodenú fototašku, ale koľkokrát som ho stretla, ani raz nemal v rukách fotoaparát. S mojím detektívnym talentom som usúdila, že to bude niekto, kto práve sleduje ľudí, čo prídu kradnúť. Len neviem, ak to taký naozaj bol, prečo si nevšímal správanie jedného mladého muža aj s malým synom, ktorí boli vylezení úplne hore pod stenou, z ktorej dlhými asi dvojmetrovými palicami šťúrali do usadenín a pravdepodobne vyberali odtiaľ tie rôzne morské pozostatky. Pamätám si, keď som bola ešte mladá, že sa tam toho dalo vidieť celkom dosť, dnes už vôbec. Kvôli takým, ktorých som si aj nafotila a rozmýšľam, či má zmysel to niekde oznamovať. Ľudia sú naozaj hlúpi.
   Keď som išla dole od Waitovho lomu, prechádzala som okolo takých záhradiek, o akej aj vy píšete. Škoda ich. Možno bola medzi nimi aj vaša. Je tam teraz nová cesta, asfaltová.

   Like

 2. Krásné místo .. a ten hlaváček jsem volně v přírodě nikdy neviděla … máme akorát na zahradě malý trs ..
  jak píšeš o přírodě, je to fakt .. venku je krásně a pořád je co pozorovat … je to balzám …

  Like

  1. V niektorom z mojich príspevkov z Devínskej Kobyly píšem, že mi veru trvalo dlho, kým som prišla na toto miesto práve v čase, kedy hlaváčik kvitol. Pozerala som si aj vlaňajšie fotky, bola som tam v čase, kedy to tam bolo oveľa pestrejšie ako teraz. Uvidím, či sa za mesto nevyberiem niekedy v blízkych dňoch znovu.

   Like

  1. A ty nevybehneš do tých končín? Ja som to mala naposledy dokonca zložitejšie, lebo dvadsaťosmička od SND nepremávala kvôli Behu Devín-Bratislava. Musela som ísť z opačnej strany, dvadsaťjednotkou. A ako píše p. Jolana, každý rok sa dozvedáme, že ďalšie rastliny niekto vykopal a ukradol.

   Like

 3. Veľmi rada by som…, ale nemôžem si to dovoliť. (Mužovi sa v niečom trochu prilepšilo, ale zas ho seklo v krížoch, s nevestou je to podobné a navyše príbuzní z 2. kolena by chceli teraz so mnou riešiť čosi /dosť zložité/ čo sa zamotalo v r. 1921…).

  Like

 4. Nádhera! A súhlasím – ani ja nemusím ísť ďaleko od domu a hneď pookrejem na duši!
  Takže ty si bola u nás v dedine???? To ma prekvapuje 🙂
  Čo si neprišla, veď k nám trafíš podľa foto u mňa?!

  Like

  1. Vedela som, že si z Jasenovej, ale nevedela som presne, kde bývaš. Až z tej fotky, čo si mala nedávno na blogu, som si uvedomila, že to je hneď vedľa kostola. Ja som stála na ceste pri dome Kukučína . Z tej strany mi to nič nehovorilo. Dokonca si ani nepamätám, či si mala predtým na blogu fotku sochy Kukučína. Ale obzerala som sa, či ťa náhodou niekde neuvidím. Boli sme aj pri tom vašom kaštieli s krtincami na lúke 🙂 Veď mám aj fotky na blogu. A vo Vyšnom Kubíne som sa chvíľu rozprávala s tvojou skoromenovkyňou, nevolá sa ako my dve, ale má tú jednoduchšiu podobu mena. Učiteľka.

   Like

 5. Páni, to tedy zírám, Danko! Většina z vyfocených rostlin se nachází na jižní Moravě na místě s názvem Kočičí skála.
  Tam roste hlaváček, kosatce a koulenka prodloužená, což jsou s největší pravděpodobností ty modré kytičky.
  Nádherné fotky jsi pořídila, úplný stepní herbář.
  Máš naprostou pravdu, v přírodě je nádherně, taky v ní ráda trávím čas, pokud možno v místech, kde nejsou další lidé.
  To si pak člověk náležitě odpočine a dobije baterky. 🙂

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.