Duby a iné stromy

Pri pondelkovom bicyklovaní som prešla viac ako dvadsaťpäť kilometrov. Je to kus prírody a na takom okruhu sa už dá vidieť dosť zaujímavého. Do tohto príspevku som sa rozhodla vybrať len fotografie stromov. Stromom som už na tomto blogu  venovala viac priestoru. Boli to stromy z parkov, aj z voľnej prírody. Fotografie takých prinášam aj dnes.

V lužných lesoch popri Dunaji a jeho ramenách rastú zmiešané lesy, v ktorých sú zastúpené hlavne vŕby, topole a jelše, no nájdu sa medzi nimi aj bresty, jasene, či duby. A tie posledné mi už niekoľko rokov vŕtajú v hlave. Vždy si ten jav všimnem na jar. Vtedy, keď ostatné stromy už dávno zabudli na listy z predošlého roku, no na duboch sa vytrvalo držia naďalej. Kým na väčšine stromov sú už listy nové, dubom stále zostávajú tie vlaňajšie a nové sa dlho neukazujú. Ani raz som nepostrehla práve ten čas, kedy aj dubom konečne listy opadnú a vymenia ich za nové. Túto jar si to budem musieť dať za jednu z úloh 🙂

Takto vyzerajú mladé duby v neďalekom susedstve už kvitnúcej divej hrušky a iných drevín. Z diaľky ma pútali jeho suché hnedé listy v tej záplave novej tohoročnej zelenej.

Keď som si konáre tohto mladého stromu pozrela dôkladnejšie, nevidela som na ňom žiadne nové lístky a ani na pukoch nebolo ani  náznaku o tom, že z nich čochvíľa  vyrašia zelené lístky. Boli ešte celkom maličké.

Tieto dva stromy na križovatke ciest k Malému Zemníku som fotila už mnohokrát predtým, na tomto blogu som ich ešte nikdy nepublikovala. Konečne prišiel rad aj na ne 🙂

Ešte viac sa mi páčia, keď sú bez listov, len holé konáre, ale také sem dnes nedám. Stromy som pofotila zo všetkých možných strán a detailov.

 

Popri ceste, ani necelý kilometer od tých predošlých, rastú zase tieto veľké jedince.

Nájde sa tu taký čitateľ, ktorý miesta, na ktorých som stromy fotila, tiež pozná? Ak áno, očakávam vašu odpoveď v komentároch.

Reklamy

5 thoughts on “Duby a iné stromy

 1. Tak ty místa nepoznám, to víš. Pěkných pár kilometrů jsi projela. Dnes mi příspěvek obzvlášť potěšil – stromy ♥. Ty duby s listím taky vídám a podivuji se nad tím. Když napíšeš něco bližšího až se rozhýbají, to bude fajn.
  Fotky opět nemají chybu .. i ty staré stromy, kmeny jsou krásné. Ta první fotka je plná klidu a pohody.
  Přeju ti hezké velikonoce. J.

  Like

 2. Ten košatý dub na rázcestí (ktorému si urobila taký pekný portrét) poznám. Už dávnejšie mi je sympatický (o. i. i tým, že som raz pod ním našla suchohríby / a to som ich ani nehľadala, ani … – boli úplne tesne pri ceste/).
  Aj ďalšie fotky sú dobré.

  Like

  1. A je to dub? Ak by to bol dub, mal by ešte hnedé listy, nie? Keď som tie fotky dávala na blog, sama som si vyčítala, že vôbec neviem, aký strom to je. Musím sa tam ísť čo najskôr pozrieť. Potom dám vedieť. A tam suchohríby? Príroda vie naozaj prekvapiť 🙂

   Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s