Au Café

Aj keď si pamätám všeličo, z detstva mám niekoľko zábleskov z návštev Bratislavy, toto si pamätať nemôžem. Na budovu pôvodnej Au Café, ktorá bola v roku 1966 asanovaná. Dlhé roky trvalo, kým niekomu napadlo, že by sa dala postaviť replika tejto slávnej kaviarne.

Ten, kto nevie, kde sa nachádza budova s reštauráciou, o ktorej píšem, dodám, že je na petržalskom brehu Dunaja na Viedenskej ceste, len kúsok od Sadu Janka Kráľa. Bola postavená v roku 2003 ako voľná replika pôvodnej budovy.

Au Café bola postavená v roku 1827, odkedy slúžila ako obchod s kávou. Neskôr k nej bola pridaná aj reštaurácia. V roku 1896 zvýšil Karl von Palugyay úroveň Au Café na luxusnú reštauráciu. V polovici 20. storočia začala budova chátrať a upadať, čo viedlo k jej asanácii začiatkom roku 1966. Traduje sa historka, podľa ktorej budovu dali asanovať preto, lebo sa počas otváracích hodín prepadol strop. Po asanovaní budovy sa na jej mieste plánovala výstavba polyfunkčnej budovy, zo zámeru sa nakoniec upustilo. Po zmene režimu v roku 1989 sa viackrát uvažovalo o jej znovupostavení. Prvou fázou bola stavba základov pre novú budovu (s odlišnou dispozíciou oproti pôvodnej budove) v prvej polovici 90. rokov. Z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov vtedajší majiteľ vo výstavbe nepokračoval. Až na začiatku 21. storočia odkúpil pozemok Ľubo Roman (herec a majiteľ neďalekého Leberfingeru), ktorý nechal budovu dostavať a otvoril v nej reštauráciu nadväzujúcu na tradíciu starého Au Café.

V samotnej reštaurácii som nikdy nebola. Pre mňa to je  luxusný podnik nezodpovedajúci obsahu mojej peňaženky 😦 Chodievam však často okolo nej. Pri poslednom bicyklovaní okolo tohto miesta som urobila viac fotografií zo strany Tyršovho nábrežia. Z Viedenskej cesty som tu už fotky tiež mala, nájdete ich v článku pod názvom  Svätá Terezka. Je veľa kritikov tejto budovy, ale mne nevadí, že sa na začiatku 21. storočia postavilo niečo v takomto štýle. Určite sa mi to páči oveľa viac, ako nejaká kovová presklená škatuľa, ktorých sa dnes stavia množstvo.

Niekoľko fotografií Au Café nájdete aj TU.

Reklamy

2 thoughts on “Au Café

 1. Mate pravdu, že miesto ľudovej reštaurácie je tu niečo, čo si mnohí nemôžu dovoliť pri svojej obyčajnej prechádzke po nábreží Dunaja. Ja si veru pamätám na tú starú reštauráciu ako dieťa, ale vtedy zase úroveň mala klesajúcu tendenciu, tak nás tam rodičia nebrali. Dnešná stavba je lepšie ako nič, kto má nato, navštívi a zaplatí.

  Like

  1. Našťastie, sú aj takí, čo majú z čoho. Keby boli všetci takí ako ja, tak by tie podniky zbankrotovali 🙂
   Také miesto, ako ste ho nazvali, že ľudové, také vôbec široko-ďaleko na petržalskom nábreží neexistuje. Sad Janka Kráľa a nábrežie sú bez občerstvenia pre normálnych ľudí. Teraz mi jedno napadlo, chodievam tam iba ako cyklistka. Veď to aj je taký cyklistický bufet pri parkovisku pod Starým mostom.

   Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.