Už to zase poletuje

Prvý raz som si to všimla, keď som bola naposledy na Devínskej Kobyle. Dnes je to presne jedenásť dní. Prvé chumáčiky už bolo vidieť lietať vo vzduchu. Nebyť toho, že sa tak v posledných dňoch ochladilo, už by sme dnes boli zasnežení. Nie snehom, ale chumáčmi z topoľov. Tak, ako napríklad aj na tejto fotke spred roka.

Oblasť, v ktorej žijem, je oblasť veľmi častého výskytu topoľov. Je ich viac druhov. Topoľ rastie väčšinou na slnečných stanoviskách s piesočnatou pôdou. Darí sa mu však aj v močiarnych oblastiach. Nestačí, že sa rýchlo rozmnožuje sám, v našich oblastiach sa často vysádza aj ako dekorácia ulíc. Bohužiaľ, tiež máme takto umelo vysadené topole rovno pod oknami 😦  o kúsok ďalej zase také, čo vyrástli samé. A darí sa im.  Topoľ znáša dobre nízke zimné teploty, aj letné horúčavy. Je to strom, ktorý sa môže dožiť veku až viac ako tristo rokov.

Dobré dva mesiace z roka nás obťažujú práve chumáče po odkvitnutí stromov. Aj keď odborníci roky tvrdia, že sú neškodné, nezapríčiňujú vraj alergie, ľuďom vadia. Chumáčiky vám vnikajú do očí, do nosa a človeka dráždia.

Zatiaľ som ich túto jar vo vzduchu s fotoaparátom nezachytila, ale na zemi sa už začínajú zhlukovať.

Väčšina chumáčov, ktoré sú vlastne nosičmi semien topoľov, ešte len čaká na svoju chvíľu.

Takto vyzerajú predtým, než sa otvoria a pustia sa na púť do sveta. Od sily vetra záleží, kam ich až doveje. Ak zaprší, padnú na zem, no len čo sa zem vysuší, zdvíhajú sa znovu do výšok.

Predošlé fotografie som nasnímala včera. Úplnou náhodou som presne v ten istý deň pred rokom fotila toto:

Ako ste vy na tom s chumáčmi z topoľov? Vyskytujú sa aj vo vašom okolí? Tiež vás to obťažuje? U nás sa zakrátko budú kotúľať aj  na podlahe v byte. Aj napriek tomu, že mám na oknách sieťky, do bytu sa dostanú pri otváraní balkónových dverí. Neznášam toto obdobie. Dočítala som sa, že asi jedinými tvormi, ktoré sa na toto obdobie tešia, sú ryby. Im totiž semená topoľov padajú na vodnú hladinu, pre ryby sú vraj dobrou pochúťkou.

Reklamy

3 thoughts on “Už to zase poletuje

 1. Já hlavně koukám, že se topol dožije až tří stovek let. Jak je houževnatý, to jsem také nevěděla. U nás také rostou, ale ne v našem okolí. Ve městě vím o několika místech, kde jsou, většinou podél řek. Nevím, jestli už jsem tu nepsala, že topoly cestou na Šumavu, kam jsme jezdili každý týden, tak nějak onemocněly. Začly jim shora opadávat listy. Po čase to začlo i v Plzni. Musím se podívat jak vypadají teď. Dost jich bylo podél hlavního hřbitova, před pár lety je zmladily – zkrátily a letos koukám – topoly nikde.
  Chomáčky už jsem kdesi kdysi zažila – ani nevím, že to byly asi topoly.
  Zajímavý článek i fotky. Přeji ti hezkou neděli. J.

  Like

  1. O tom veku som vyčítala na internete. Môžeš byť šťastná, že nepoznáš tie chumáče. ´Tie topole, ktoré spomínaš pri ceste, nie sú také štíhle a vysoké? Také sa zvykli sadiť popri cestách a tie nepúšťajú tie chumáče. Peknú nedeľu aj tebe!

   Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.