Dom pána továrnika

v Petržalke označujú mnohí nesprávne aj ako staničný dom zo začiatku 20. storočia. Žiadny taký staničný dom neexistuje. Na miestach, kde sa stretávajú ulice Kopčianska, Vilová a Vranovská, je dom postavený  stavebnou metódou Fachwerk či en colombage, v ktorej býval na začiatku 20. storočia pán Herkner, vtedajší riaditeľ  Uhorskej továrne na emailovaný tovar, ktorá sa tiež nachádzala na území dnešnej Petržalky, vtedy Engerau.

Táto stavebná metóda vznikla v Európe už v stredoveku. Bola veľmi efektívnym a pritom lacným spôsobom stavebnej konštrukcie. Drevo bolo pomerne drahé, preto sa začali domy stavať tak,  že z dreva bola len jeho kostra. Romantický návrat k historickým stavebným slohom na konci 19. storočia znamenal aj u nás znovuobjavenie tejto stavebnej techniky. V Bratislave bolo v tej dobe postavených touto metódou viac domov. V súčastnosti viem ešte o jednom, nachádza sa v jednej uličke pod Slavínom.

Moderná výstavba skoro pohltila aj tento petržalský historický dom. V poslednej chvíli sa ho podarilo zachrániť. Je to dnes najstaršia zachovaná stavba na území bývalej dediny Engerau.

Dom som fotila mnohokrát, keď som išla okolo buď na bicykli, či peši.

Reklamy

8 thoughts on “Dom pána továrnika

 1. Zajímavé povídání.. ten starý dům je hezký … ovšem ten panelák za ním .. to je rána.. jak by krásně vynikl bez něj …. ale u nás je taky dost šíleností. Na Václaváku bourají dům a postaví nový … ten bude určitě úžasný a bude se tam hodit .. to je mi dopředu jasný .
  Hezké dny ti přeju. J.

  Like

  1. To je asi to isté ako s tým Tančiacim domom v Prahe. Dočítala som sa, že pôvodne to bola ulica s vilami, dnes sa síce jedna v blízkosti domu Vilová volá, no vily na nej nenájdeš. Všetko zbúrané.

   Like

 2. Dům pana továrníka je velice zajímavý, Dani, je dobře, že se ho podařilo zachránit.
  Horší už je ta příšernost, která se tyčí nad ním, tohle prostě nechápu, takovou necitelnost! 😦

  Like

  1. Dom bol pravdepodobne určený na zbúranie, ako to je u nás častým zvykom. Teraz sa niektorí megalomani rozplývajú nad tým, že konečne budeme mať aj mrakodrap. Ja som z toho na zošalenie. Otras.

   Like

 3. Už když jsem ten komentář publikovala, tak jsem si uvědomila, že jsem měla napsat – bude se bourat . Mluvili o tom domě v rámci jednoho protestu proti bourání jiného domu kousek od Václaváku směrem na Vinohrady.

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s