Peep-show

Keď som sa nedávno preklikávala blogom nemeckej blogerky Matildy, našla som aj článok, z ktorého som si pre tieto moje dnešné riadky a fotografie ukradla názov. Ďakujem Matilda za inšpiráciu! Pôvodne som tie moje sýkorečky  chcela nazvať štebotalkami, ale pípšou je presne to, na čo sa už nejaký čas zvyknem pozerať cez kuchynské okno.

Štebotanie vtákov počúvam od skorého rána a vtedy som rada, že máme pod oknami veľa stromov.  V tomto období je spev vtákov najintenzívnejší. To, čo mám teraz možnosť sledovať na balkóne, sa opakuje už po niekoľko rokov. Po zime tam zostane visieť nedojedená gulička s krmivom, ktorú si sýkorky začnú všímať znovu až vtedy, keď majú mladé. Najprv chodia len staré, aby si v zobáčiku odnášali do hniezda kŕmenie pre mláďatá, neskôr prichádzajú už aj s mladými. Niekedy ich mám na balkóne aj desať. Je to radosť pozerať sa na ne a počúvať ten ich prekrikujúci sa koncert.

Najviac videnými a najviac počutými vtáčikom sú tu u nás sýkorky. Častejšie sýkorka  veľká, sýkorky belasé sa objavujú viac v zime. Toto malé stvorenie vraj k svojim desiatkam rôznych vlastných  zvukov vie napodobniť aj hlasy iných vtákov.

Fotky z posledných dní.

Vraj je menej vidieť a teda aj počuť vrabcov. V poslednej dobe ornitológovia často prezentujú názor, že vrabcov každým rokom ubúda. Na náš balkón chodia pomenej, ale nedá sa povedať, že keď idem niekde von do mesta alebo do prírody, že ich nevidím. Možno majú ornitológovia pravdu, ale ja ich mám v mojom fotoarchíve dosť. Aj na tomto blogu som fotky týchto vtákov publikovala viackrát.

Brhlíkov je vidieť viac v okolitých lesíkoch, no občas priletí niektorý aj na náš balkón. Raz sa mi podarilo vyfotiť aj mláďatá.

Najviac sa tu u nás v okolí cítia doma vrany a straky, aj keď ich spev nie je nič moc. Neraz som ich musela posielať preč aj z balkóna. No musím tu spomenúť už v minulosti spomínaného suseda, ktorý ich odháňa ešte aj zo stromov. Musela som sa na ňom smiať, keď som ho počula, ako tlieskaním plašil krákajúce vrany.

Nikdy nezabudnem na to, ako mi veľmi prekážal skorý ranný spev drozdov v čase, keď sme sa sem nasťahovali. Budíček nám robili už po štvrtej hodine ráno. Dnes sa na to vôbec nebudím. Alebo že by už ráno nespievali? Drozdov tu máme tiež neúrekom.

Videla som viackrát, ako sa aj sojky chceli usadiť na našich topoľoch. No silnejšie a drzejšie jedince, vrany šedé, im to nedovolili. Odfotiť sa mi ich pri tom nepodarilo. Mám však aspoň fotky sojky z lesa.

Vybrala som ešte zopár fotografií vtáčikov, pri niektorých ani neviem, o aké sa jedná. To nechám na vás. Ak sa nájde čitateľ, ktorý ich určite pozná, môže meno vtáka napísať do komentára.

Nielen v prírode, ale aj v mojom fotoarchíve mám vtákov oveľa viac ako som vložila na fotografiách do tohto článku. A keďže vtáčikov nie je nikdy dosť, domov som si kúpila aj takéto. Majú jeden hendikep. Nevedia štebotať ani spievať 😦

V jeden deň koncom mája som odišla do mesta a balkónové dvere z kuchyne som nechala otvorené. Syn bol doma vo svojej izbe. Zrazu sa mu zdalo, že z kuchyne počuje nejaký šuchot. Vstal od stola a išiel sa pozrieť, čo sa v kuchyni deje. Viete, čo uvidel? Sýkorka sedela na plechu so zbytkom koláča, ktorý bol položený na sporáku. Keď ho zbadala, vyplašene odletela von. To bol dôvod, aby sme okamžite nasadili sieťkové dvere, ktoré dávame na zimu preč.

***

Čo je to vlastne peep-show?

 • podívaná (lascívna atrakcia)
 • pornografická show
 • priezor (pozorovanie malým otvorom – v mojom prípade cez okno)
 • Aj tento blog sa stal za štyri roky svojej existencie takou malou pípšou. Chodili ste sem a prostredníctvom vašich počítačov, tabletov, či mobilov ste si tu prezerali, možno aj čítali.
 • Tento článok je na tomto blogu pravdepodobne posledným. Kapacita blogu bola po uverejnení posledného článku využitá na 96 %. Dnes som ju zase o niečo viac naplnila. Nechcem sa dostať do situácie, že si dám námahu (ono to totiž nejakú námahu a čas stojí) na vytvorenie ďalšieho príspevku a ten sa mi už nezobrazí, lebo na blogu už nebude voľný mediálny priestor.
 • Všetkým, s ktorými som sa tu na blogu virtuálne stretla, ďakujem. Ďakujem za vaše návštevy a komentáre.
 • Adieuadieau!

P. S.

Základ tohto článku vznikol ešte v máji 2016. Dosť dlho mi trvalo, kým som ho upravila a dala do dnešnej podoby. Že bude posledným na tomto blogu, som však vtedy netušila. V konceptoch mi zostalo viac ako stopäťdesiat nedokončených príspevkov. Niektoré témy sú už neaktuálne,  niektoré sú aktuálne stále. Čo s nimi?

13 thoughts on “Peep-show

 1. Veľmi milé fotografie. Verím, že budete pokračovať na inom blogu. Vždy sa teším Vašim príspevkom.

  Like

 2. Teraz sa viac sústredím na blog o cestovaní. Hoci v poslednej dobe až tak veľa za hranice nechodím, ale aj tam mám toho rozpracovaného dosť. A v neposlednom rade by som bola rada, keby som mala čo písať na cyklistickom blogu. Takže vás rada uvidím na niektorom z mojich ďalších blogov.

  Like

 3. Danka, krásne fotky a milé textíky ako vždy! Dúfam, že to nezabalíš. Ak by si ale chcela o prírode hosťovsky trebárs aj na spoza plota, rada ti pomôžem so spracovaním konceptov 🙂
  PS: vďaka tomuto tvojmu blogu som si konečne obľúbila aj Bratislavu!

  Like

 4. Ako som už odpísala na predošlý komentár, preorientujem sa teraz na ďalšie blogy 🙂 Na dokončení mojich konceptov je najhoršie nájsť v tom množstve mojich fotiek tie, ktoré sa k článku hodia.

  Liked by 1 person

 5. Dánielko, to je tedy překvapení. Povídání se mi tak líbilo a fotky samozřejmě. A on je to poslední příspěvek. Mě to moc mrzí, ale chápu tě. Já myslím, že něco propašuješ i do cyklistického blogu. Tvůj balkon je dokonalý.
  U nás ti vrabci poslední leta, zdá se mi moc nebyli, ale už je tu dost běžně vídám. Straky jsou pěkný čísla ..velký a hlas jak rozvrzaný vrata.. tak si troufají. Z chaty mám schovaná asi čtyři sojčí pírka .. v lese tam bývaly. Ta drobotina u tebe je kouzelná … a co jí tam máš … nádhera veliká. Koupení ptáčkové neumějí štěbetat a zpívat… ale radost udělají taky. Já mám pár malých figurek? sošek? ptáčků. Mám je ráda.
  Měj se fajn. Jarka

  Like

 6. Jarka, o tom, že budem s blogom pomaly končiť, som písala už začiatkom apríla. Vtedy mi začal WordPress posielať upozornenia, že som už minula veľa priestoru, ktorý tento blog poskytuje zadarmo. Aj tak som to tu už dosť dlhý čas riešila tak, že som fotky nenahrávala do knižnice blogu, len som ich kopírovala z iného internetového priestoru. No v poslednom čase mi to už robilo problémy, jeden deň som článok s fotkami zverejnila a o dva dni tam fotky neboli, alebo mi už pri publikovaní článku nechcelo zobrať všetky fotky. Takže som strávila kopec času, aby som článok dala von.
  Sýkorky sú už bez stravy, guličku tuším predvčerom dojedli. Už sa chodia iba napiť. Asi pred hodinou som ich chvíľu sledovala. Tri sa posadili na okraj jedného kvetináča a niečo si veľmi štebotali. Asi ma ohovárali 😦 Asi je dobre, že im nerozumiem, ktovie, čo by som sa o sebe dozvedela 🙂 Pekný večer prajem!

  Like

 7. Je príjemné vidieť, že i v Petržalke máme (hoci i celkom maličký) kúsok raja. Dik za zdokumentovanie. 🙂

  Like

 8. Trošku tomu raju pomáham 🙂 Pochybujem, že niečo také by mohol zdokumentovať ešte niekto iný z nášho domu. Ľudia nemajú na balkónoch ani kvety, ani vodu pre vtáčatá. Takže tam nemajú prečo chodiť.

  Like

Pridaj komentár

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.